Sari la conținut
Forum Roportal
ady70

Cine sunt martorii lui Iehova?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cand am vorbit cu Martorii mi-au placut revistele lor cu familii fericite care stau in iarba cu pui de lei si caprioare si se vad muntii inzapeziti in departare.

Am intrebat daca primesc si eu un loc in paradisul lor daca ma convertesc. Dar au zis ca din pacate toate locurile s-au ocupat deja, caci paradisul lor are capacitate doar de 144 000 de mantuiti.

Atunci m-am irascibilizat si am zis ca nu am nevoie de paradisuri la mana a doua, si ca e o rusine sa mai caute adepti cand oricum nu le pot oferi acea gradina cu feline pasnice.

Adica 144 000 de locuri s-au dat deja americanilor bogati care au facut donatii substantiale, iar romanii se aleg cu niste reviste cu benzi desenate.

 

In schimb sunt in tratative cu niste mormoni, acestia mi-au promis ca pot avea zeci de sotii in mod legal, care pot sa ma rasfete pentru ca sa implineasca voia Domnului, si asta suna bine.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@choronzon   hahaha ! da tu vrei mantuirea acum si aici vad. nu astepti viata de dupa :rot:

Editat de -olivia-
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt mai aproape de Biblie si Dumnezeu decat or sa fie ortodocsii vreodata. Au hibele lor dar macar ei nu au chip cioplit si cadavre la care se inchina, ceea ce este interzis in Biblie.

 

 

 

Blues, nu trebuie transformata Biblia in IDOL  caruia sa i se inchine unii(adica acei pe care-i consideri tu "mai aproape de Biblie"...), caci nu "litera "mantuieste, ci : "Cuvantul care S-a facut Trup", adica Mantuitorul Iisus Hristos.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Desigur, e mai bine ca unii sa se inchine la icoane cu chipuri imaginare, cruci pe care oamenii erau torturati sau la cadavre conservate.

 

Blues, icoanele s-au nascut din dorul de a vedea chipul Mantuitorului nostru Iisus Hristos, a Maicutei Sale si a Sfintilor sai. Crestinii ortodocsi si catolici nu se inchina materiei din care sunt confectionate icoanele, statuietele care-i reptrezinta pe cei sfinti, ci la ce reprezinta acestea, adica prototipului. Doar un rauvoitor poate confunda o icoana cu un idol.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Martorii lui Iehova nu mai este de mult o secta, este o religie in toata regula. La fel ca si ortodoxia sau catolicicmul.

Nu va fi niciodata, este si va ramane o secta!!! Prea se separa de alti oameni in orice tara, ei fiind cei mai buni ... si nu participa la nici un eveniment social, nici copiii in scoala sau in privat totul fac pe ascuns, pe mintzite sa nu afle sefii sau membri mai importanti.   In Statele Unite asta nu este binevenita, baietii sint tinuti in evidenta de la nastere pentru armata, ai lor cica n-are voie sa puna mana pe arma si din astea care nu fac lege aici.

Nu se recunoaste ziua de nastere al nimanui in Jehovismul asta ... la fel aici nu treci bine printre colegi de munca sau colegi de scoala.

Minte ca nu bea, dar vine la mine sa termine o sticla de vin.     Minte intr-una si cauta adevarul ...

La mine se opresc 2 sa manance sarmale, una convertita din judaism ca l-a lasat barbatu' pentru una foarte tanara, iar alalaltu e care profita ca altii conduc masina si el are acces in casele anumitori oameni sa bea.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa vedeti cu botezul cind se hotareste clientul...

 

Ma duc acum citiva ani cu wind-surf-ul pe lacul Chitila...cum ma plimbam eu asa vad o multime de oameni pe malul lacului..

Nu ziceti ca ii botezau pe aia, imbracati, in apa murdara a lacului...

Acum mai si faceau gura ca vezi doamne ii deranjez ca parca era lacul lor...

 

Te doare mintea...

 

Mai nou umbla cu niste suporti de reviste pe roti si se posteaza unde e lume mai multa poate mai agata clienti...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Story adevarat

 

O romanca simpla a trecut la Baptisti sa ajunga si amarita de ea in America, ea doar terminase liceul cu o luna-n urma, el 45 de ani, tatal ei 37 de ani.    In Florida voia sa ajunga la plaja dar avea un pret, sa se boteze, pe ea n-a interesat-o ca nu intelegea o boaba in engleza, aia ziceau ea tacea.   Au ajuns intr-un loc cu apa naturala si le-a dat camasi sa imbrace, ea care nu intelegea nimic era goala pe dedesubt ca nu i-a zis nimeni ce sa faca, stia ca intra-n apa dar nu i-a fost clara procedura.   Preotul l-a impins cu totul sub apa si urla ca nebunul pe video, ea s-a speriat, credea ca vrea s-o incece si a fugit cum a scapat de mana preotului dar camasa era toata lipita de ea si se vedea corpul ca si cum era goala.

A injurat ea pe romaneste popa din dotare, ala credea ca deja a prins efectul pocaielii si lauda la alti cascatori de gura americani modelul de pocait

dorit pentru adunare.   Aia admirau pe ea cu gura cascata ca femeile lor erau grase si urite pe video, nici n-auzeau ce le zice popa ...

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Unknown, tu esti un fel de Creanga plin de povesti, dar al neamului maghiar

Angajeaza o secretara si dicteaza-ti povestile, sa ramana de citit la ora de maghiara in scoala generala

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×