Sari la conținut
Forum Roportal
ady70

Cine sunt martorii lui Iehova?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cu  siguranta multi dintre dv. ati intalnit martori ai lui Iehova.Nu de putine ori v-ati intrebat cine sunt ,in ce cred ,de ce bat la usa oamenilor etc.Sunt bucuros sa raspund intrebarilor dv.In mod sigur respectul reciproc, chiar daca nu ne vedem si nu ne cunoastem, ar putea fi cheia  unei discutii pline de sens.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ar putea fi cheia  unei discutii pline de sens

Da, ce ai dori sa stii despre Iehova?

Editat de choronzon

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La usa unui avocat bate cineva la usa:

-Cine sunteti?

-Martorii lui Iehova..

-in ce proces?

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna ziua ! am venit sa vi-l aducem pe Iisus!

multumesc. dar n-am unde sa-l tin si nu-mi permit inca o persoana la intretinere

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Anul 1879: A fost fondata " Asociatia Martorii lui Iehova" de Charles Taze Russel, ca societate pe actiuni, in jurul revistei "Solul diminetii" care a devenit mai tarziu " Turnul de veghere, anunta Regatul lui Iehova". Revista are un apendice numit : " Treziti-va". Martorii lui Iehova nu prea sunt crestini, deoarece neaga divinitatea Fiului lui Dumnezeu, ratacindu-se cu mult mai grav decat arienii. Chiar si neoprotestantii ii considera " iremediabil pierduti".

Editat de LuciaD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am stat de vorba odata cu doua martore iehoviste si le-am intrebat daca e adevarat ca ei afirma ca Iisus si Satan sunt frati. Au zis ca da, pe motiv ca in Cartea lui Iov, cap 1 verset 6, se spune:

 

"Fiii lui Dumnezeu au venit intr-o zi de s-au infatisat inaintea Domnului. Si a venit si Satana in mijlocul lor."

 

Asadar, Satana e fiu al lui Dumnezeu, ca de aia a luat si el parte la sedinta fiilor lui Dumnezeu, fiind special guest, prin urmare e frate cu Iisus. 

 

 

Asta inseamna sa gandesti mult, foarte mult. Respect!


Anul 1879: A fost fondata " Asociatia Martorii lui Iehova" de Charles Taze Russel, ca societate pe actiuni,

 

 

ANAF stie ca martorii sunt societate pe actiuni, deci trebuie sa dea bon cand ofera consiliere biblica oamenilor?

Editat de choronzon

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Martorii lui Iehova sunt cam in aceeasi ratacire ca si "Biserica Universalista", de nuanta neoprotestanta extremista unitariana (aparuta in anul 1785) si care neaga Sfanta Treime.

 

Editat de LuciaD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu-i religie ci confesiune

ortodoxismul, catolicismul etc sunt confesiuni crestine, fac parte din marea familie a crestinismului care este o religie

 

ca-s crestini sau nu, martorii astia, sa ne-o spuna initiatorul topicului

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×