Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

Relaxarea regimului de vize pentru romanii care calatoresc in Canada

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Dume si legende pentru electoratul naiv. Ponta se bate cu pumnii in piept ca.

 

Uite aici realitatea despre emigrarea in Canada

 

http://emigrarecanada.wikidot.com/

 

Mah fugi mah d'acii. :rot:

 

Hai aici sa te plimb io toata Canada si pe urma poti sa pui pozele personale de pe unde ai fost tu in persoana, nu pozele alese ale unor looseri care se refuleaza pentru ca au dat-o in bara aici. Pozele alea sunt bine cunoscute si fac turul internetului de parca ar fi Sfantul Graal. Nu reprezinta decat o latura a realitatii care de altfel se regaseste in orice tara.

Voi astia, vreti sa ne scutiti de poze facute prin cartierele de rahat ale Montrealului si afisate ca reprezentante pentru intreaga Canada ? :suicide:

 

PS: Multi loseri in Montreal, de aia sunt shukariti. Plin de manelisti, smekeri si fufe, veniti in cautarea vietii din videoclipurile lu Guta. In Quebec e jale cu job-urile. Provincia nu e asa dezvoltata ca restul tarii. E mai europeana si la igiena stau cam ca zonele din jurul centrului in Paris.  :o: Vor sa se separe. Duca'se cu spor ca nu avem nevoie de ei. 

Se face reclama in ziarele romanesti ca romanii sa emigreze in Canada, de parca ar fi Taramul Fagaduintei.

 

 

Ponta vorbea de calatorie in Canada aka vizita nu de emigrare. :doh:

 

 

Asta e realitatea!

Desigur stiu si romani care au reusit sa se descurce in Canada, dar ei erau rechini financiari si in tara, s-ar fi descurcat si in Marte sau in infern. 

Altii someaza, mai prind de lucru ici si colo, cand si cand, si nu stiu ce sa faca, sa se intoarca sau nu.

 

Eu am cunoscut multi romani emigrati aici, si te asigur eu ca absolut nici unul nu era rechin financiar in tara. Au venit cu valiza de haine, cativa banuti in buzunare si unii cu cate o diploma de facultate. Toti duc viata decenta iar unii chiar au mare succes. Perseverenta si multa munca, incepand de la zero.

Cand emigrezi undeva iti faci temele de acasa, nu vinzi tot si pleci cu oistea in gard. Te informezi ce meserii sunt cautate, precum spunea si Olga, ca daca nu stii sa faci ceva ce se cauta pe aici, degeaba vii. Canada are ea destui localnici muncitori cu norma, necalificati sau meserii pentru care nu trebuie multa carte. Fi sigur ca nu importa zidari si ospatari sau soferi de taxi.

Editat de Naeema
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta zic si eu. Viata decenta. Nici eu nu cunosc pe nimeni care a dat jackpotu in Canada, dar nici nu sufera.

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bre tataie, pana si indienii aia abia coborati din Air India, imbracati inca cu salvari si sandale, isi gasesc de munca. Daca vrei sa muncesti este de munca. Bineinteles nu toate muncile se ridica la nasurile unora dar na, cand esti abia venit nu poti sa ai pretentii. 

 

Soacra'mea mai are putin si face 60 de ani si de cand a venit aici de 4 ani, munceste femeia. Nu in profesia ei, dar munceste. Nu munceste ca trebuie, ci pentru ca vrea, nu vrea sa stea acasa toata ziiua, dar point-ul e ca si-a gasit de lucru.

 

Si acum mult timp, am cunoscut o fata care a venit cu viza din aia de dansatoare. A lucrat ani buni in club dupa care s-a lasat si s-a angajat la un arab la magazinul lui de mobila ca vanzatoare. Prost platita, ore lungi. Cand a venit criza, a mai concediat ala din angajati printre care si pe ea. Daca esti concediat aici, indiferent din ce job, ai dreptul sa ceri bani de guvern cu care sa te reprofilezi, sa studiezi ceva. Bani care nu trebuie reimbursati. A accesat fata fondurile, i-au platit 3 ani de colegiu si s-a facut contabila. Acum lucra la o firma buna si pe salariu fain. Deci se poate, avand in vedere de unde a plecat. De la dat pe bara in chiloti.

 

In Romania daca te da afara belesti sula. Mergi la Ponta, poate-ti da ala bani sa studiezi.

 

Cumnata'meu a venit tot acum 4 ani impreuna cu socrii. Diploma lui de stomatologie nu i-a fost recunoscuta. A dat examene pana i-a venit acru, le-a trecut si astfel a fost aprobat pentru imprumut de student ca sa mai faca 2 ani de facultate pentru echivalenta. I-au imprumutat 350.000 $. Acum o luna a absolvit totul si poate practica. Se va apuca de munca, isi va achita datoria si isi va vedea de viata. Deci se poate. 

 

Al meu a venit aici la 18 ani cu palma in cur, fugind din Iraq prin desert cu beduinii. Azi e bucatar sef la un hotel de renume. Deci se poate.

Editat de Naeema
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu stiam ca te poti imbolnavi de cancer din cauza supararii. :huh:

 

 

Eu stiam doar ca supararea cand imi vine / rup camasha dupa mine (sau dupa cine vine dupe mine) .

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bre tataie, pana si indienii aia abia coborati din Air India, imbracati inca cu salvari si sandale, isi gasesc de munca. Daca vrei sa muncesti este de munca. Bineinteles nu toate muncile se ridica la nasurile unora dar na, cand esti abia venit nu poti sa ai pretentii. 

 

Soacra'mea mai are putin si face 60 de ani si de cand a venit aici de 4 ani, munceste femeia. Nu in profesia ei, dar munceste. Nu munceste ca trebuie, ci pentru ca vrea, nu vrea sa stea acasa toata ziiua, dar point-ul e ca si-a gasit de lucru.

 

Si acum mult timp, am cunoscut o fata care a venit cu viza din aia de dansatoare. A lucrat ani buni in club dupa care s-a lasat si s-a angajat la un arab la magazinul lui de mobila ca vanzatoare. Prost platita, ore lungi. Cand a venit criza, a mai concediat ala din angajati printre care si pe ea. Daca esti concediat aici, indiferent din ce job, ai dreptul sa ceri bani de guvern cu care sa te reprofilezi, sa studiezi ceva. Bani care nu trebuie reimbursati. A accesat fata fondurile, i-au platit 3 ani de colegiu si s-a facut contabila. Acum lucra la o firma buna si pe salariu fain. Deci se poate, avand in vedere de unde a plecat. De la dat pe bara in chiloti.

 

In Romania daca te da afara belesti sula. Mergi la Ponta, poate-ti da ala bani sa studiezi.

 

Cumnata'meu a venit tot acum 4 ani impreuna cu socrii. Diploma lui de stomatologie nu i-a fost recunoscuta. A dat examene pana i-a venit acru, le-a trecut si astfel a fost aprobat pentru imprumut de student ca sa mai faca 2 ani de facultate pentru echivalenta. I-au imprumutat 350.000 $. Acum o luna a absolvit totul si poate practica. Se va apuca de munca, isi va achita datoria si isi va vedea de viata. Deci se poate. 

 

Al meu a venit aici la 18 ani cu palma in cur, fugind din Iraq prin desert cu beduinii. Azi e bucatar sef la un hotel de renume. Deci se poate.

Ti-as mai da un punct, pentru ca ai editat dupa ce ti-am dat un punct.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Ce camasha visezi bre? Nu auzi ca toti aia din caCanada sunt rupti in dos shi nici macar camesha nu au?

 

Las ca pun eu neshte poze cu mine fara camesha. :rot:

Ca sa confirm teoria, nu de alta...

Ti-as mai da un punct, pentru ca ai editat dupa ce ti-am dat un punct.

 

Adica e de bine sau de rau ?

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai cancer? Ai avut? Iti spun eu ca nu supararea il provoaca, nici stresul.

 

In ultimul timp am auzit de foarte multe cazuri de cancer provocat de stress din cauza problemelor maritale ... femei tinere cu barbati mult mai batrini dar si invers si moare cel tanar din relatie ... care se framanta precis mai mult de ... cand moare batrina/ul???   Unu cu 12 ani mai tanar e pe moarte desi si-a programat viata deja cu cine va fi dupa ce va muri ea ... 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De care hormoni duc lipsa???  ca asa le-a spus cineva la femei ca pe baza de hormoni au cancer majoritatea dar si de stressss ... cate una, ca mai au dementi acasa si altii.    

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×