Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu va mai certati ca fiecare are mare dreptate in felul ei...

 

Exista posibilitate ca persoana in cauza, nu neaparat cea de aici, sa fie fraiera by default....asa cum poate fi manipulata...

 

Cum am zis, lasa-l....

 

Daca nu ai tarie de caracter pici in ambele cazuri...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oamenii de stiinta au descoperit recent ca fraierismul (naivitatea) este un tip de personalitate cu care te nasti si care e greu de schimbat, un fel de handicap, un sindrom psihic la fel ca si psihopatia, narcisismul, obsesiv-compulsiv, samd.

 

Sindromul Pinocchio.

 

A incerca sa schimbi victima sa nu mai fie victima pare a fi la fel de dificil ca si a incerca sa schimbi agresorul sa nu mai fie agresor.

Lupul ramane lup si caprioara ramane caprioara.

 

Pentru ca asa sunt ei.

Ca in povestea cu scorpionul care promite ca nu va intepa maimuta ce-l ajuta sa treaca apa, dar tot o inteapa, si cand maimuta dezamagita ii reproseaza ca nu si-a tinut promisiunea, scorpionul ii spune ca "e in natura sa de scorpion sa ucida".

De ce nu se schimba lupul sau caprioara? Pentru ca e mai comod, mai confortabil sa ramana cum sunt. Mai putin efort de investit. Nu au resurse multe de cheltuit pentru schimbare, asa ca se conserva.


Intre timp, bucuria lupilor!

Editat de choronzon
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aha. Și va sta cu el ani, pt ca e tatăl copilului... și uite așa o sa fie încă un cuplu total nefericit care se alătură celor alte X milioane care stau împreună pt binele copilului. Tare as vrea ca femeile sa aibă mai mult respect de sine.

Eu tot nu înțeleg Cum poți iubi pe cineva care te jignește și umilește? Ce anume iubești? Suna aiurea dar sincer este peste puterea mea de înțelegere. ..

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Sindromul Pinocchio.

 

Astea sunt povesti.

Omul se poate schimba atunci cand realizeaza ca felul sau de a se comporta si de a reactiona ii provoaca dezavantaje.

Chiar daca realizezi ca ai tendinta de a fi fraier, poti controla modul tau de a raspunde in fata unei manipulari.

 

Asa cum invata omul sa faca fata unui atac, in timp si dupa busituri, asa poate invata sa faca fata si unei manipulari emotionale.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si in poveste, Pinocchio se intelepteste la final. Devine un naiv precaut, experimentat, care nu mai poate fi pacalit, desi isi pastreaza inocenta.

Dar astfel de cazuri sunt mai rare.

Voi cate puteti numara pe degete?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt chiar atat de putine cazurile.

Problema e ca majoritatea se inteleptesc abia la finalul vietii, sau dupa varsta de 40 de ani,

 

Exact atunci cand incep sa realizeze sa viata de robotel pe care i-o impune societatea noastra iubita , precum si bogatiile materiale sunt praf in vant pe langa altele.

Totul tine de educatie.

 

Cu cat te auto-educi mai repede, cu atat poti sa te schimbi mai repede in atitudine, prin intelegere. Nu sa stai si sa numeri statisticile, asteptand sa iti cada din cer.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa e...cind dracului sa te mai educi cind tu esti victima de la rau inceput...parca era ceva cu victima care se obisnuieste cu agresorul..

 

Exemplul l-am dat mai devreme...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Voi ati discutat si ati cazut impreuna de acord sa ramai insarcinata? V-ati dorit amandoi copilul? Sau doar l-ai anuntat ca esti insarcinata?

Nu cumva el s-a schimbat cand a aflat asta?

El a fost speriat si bucuros in acelasi timp cand a auzit vestea, eu mai mult speriata de situatie, nu ma simteam deloc pregatita sa fiu mama, dar nici sa fac un avort, desi initial i-am zis ca ma gandesc la un avort. A plans impreuna cu mine cand vorbeam de avort, nu voia sa-si piarda copilul, asadar si-a asumat raspunderea si a zis ca o sa faca tot ce ii sta in putinta sa ne fie bine.

Intre timp.. eu am renuntat si la master, m-am intors acasa, in timp ce el e plecat ca sa munceasca. Eu m-am bazat pe el, am zis ca las masterul, ca o sa vad ce o sa fac.. dar acum, nu mai stiu daca am procedat cum trebuia punandu-ma pe mine si pe copil doar in mainile lui... 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Well. L-am cunoscut cand eram in ultimul an de facultate, online. El m-a ajutat sa instalez ceva pe laptop si de atunci am tot vorbit, ne-am imprietenit si.. am ajuns sa ne cunoastem si in realitate.

Dar, pana sa ajungem sa ne vedem si in realitate, eu mai ieseam cu fetele in club. De doua ori s-a intamplat sa ies si sa mi se descarce telefonul, deci nu a mai stiut nimic de mine si.. partea proasta a fost ca eu am ajuns acasa la 6-7 dimineata. De asta el e convins ca eu l-am inselat atunci pentru ca stiu ca nu are cum sa verifice ce s-a intamplat.. 

Ne-am petrecut sarbatorile impreuna, m-a cerut in casatorie atunci. Dar.. mi-a reprosat faptul ca am avut momente in care am fost rece cu el, nu ca am incercat sa ma scot cu asta, dar am pus starile mele si pe seama hormonilor dati peste cap de o sarcina.. Apoi, cu vreo 2 zile inainte sa plec, i-am zis ca au fost primele sarbatori petrecute departe de ai mei, si ca vreau sa ajung si la ei inainte sa ma intorc la cursuri, ceea ce l-a suparat, s-a simtit neinsemnat si am inteles ca am facut o gafa. 

 

Poftim!? Iti reproseaza pentru ca isi inchipuie ca l-ai inselat INAINTE sa ajungeti sa va cunoasteti in realitate? Inca de pe atunci avea pretentia sa fii acasa la 8 seara si sa ii raspunzi la telefon in orice moment? WTF!?

Si cum vine asta!? S-a ofensat ca ai spus ca vrei sa treci pe la ai tai?! Atentie mare cu barbatul asta si reactiile astea ale lui. Sa nu ajungi inchisa in casa fara niciun contact cu exteriorul si manipulata si santajata emotional. Manipulata emotional deja esti, daca iti faci problemele astea.

Stiu ca e ranit, tocmai de asta incerc mereu sa am grija cum ma comport cu el, sa ii arat ca imi pasa, ca il iubesc.

Nu o sa ma dau batuta, desi am simtit ca cedez de atatea ori.. dar nu o sa o fac, o sa mai incerc sa vorbesc cu el, sa gasesc o cale. Ai dreptate, simte nevoia sa ma pedepseasca in permanenta, asta faci cand esti ranit. Dar o sa incerc sa-l fac sa inteleaga.. sper sa pot.

Multumesc.

Nu am decat sa ma gandesc in continuare, nimic din ce am incercat pana acum nu l-a clintit. Cu toate astea vad ca nici el nu pare dispus sa renunte, imi spune sa renunt eu, ca el nu o face.

Ma simt mai slaba decat el, eu obosesc psihic daca stau si ma cert in continuu, repet aceeasi idee la nesfarsit.

 

E ranit? De ce e ranit? E un suflet sensibil si poet, un fel de Maica Tereza? Faceti un copil impreuna, si el spune ca nu ii arati ca il iubesti?

Te simti slaba si asa si esti, iar el simte asta si profita la maxim. Asta e si scopul, sa te faca sa obosesti psihic si sa te aduca intr-o stare in care te abandonezi total si devii un fel de sclava.

Maaare grija. Eu m-as gandi de 1000 de ori daca vreau un asa specimen in viata mea.

 

  • Like 1
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×