Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

"Cand raspunzi, daca incepe sa te faca sa te simti prost, ii inchizi politicos "

 

Asta ar fi un prim pas. Ce zici, Aniela?

Am trecut la asta deja, nu m-am mai certat. 

Eu as sfatui suferinda sa se consulte si cu un doctor de specialitate ca multe naravuri nu duc spre nici un bine, pana mai are o sansa ca de la unu ca asta te poti astepta si la extreme la care nimeni nu s-ar fi gandit.   Pana mai e timp trebuie gadalate toate posibilitatile de a vedea starea lui

mentala, in ce faza se afla, am impresia ca se merita de mers foarte departe de el. 

Nu stiu ce sa zic despre asta. Eu i-am mai zis ca nervozitatea asta exagerata e o problema, ca nu stie sa se controleze. Acum nu stiu sa zic daca e ceva grav, sau e vorba doar ca asa e el.. nu prea am idee. 

De curiozitate: de la cunoscutul vostru în realitate până la cererea aia în căsătorie și apoi până la plecarea lui în străinătate ce intervale de timp au fost? Și cât timp ați petrecut voi unul cu celălalt? Stat împreună, întâlniri.

 

 

PS: sper că nici tu nu-l respecți pe el, adică... ce ai avea de respectat la el?

Toate astea s-au petrecut intr-un interval de cateva luni. Impreuna, am petrecut o luna. 

Stiu, n-a fost deloc responsabil din partea mea.. eu doar, m-am lasat dusa de val. Cam prea mult. 

Adevarul este ca trebuie sa accepti ca legal el ramane totusi tatal copilului tau.

Nu te hazarda sa discutati de pe acum chestiuni de genul ..cine si cum si cat poate vizita copilul.

 

Respecta-te, cere respect si daca nu..la loc comanda.

Cand vorbeste ca si oamenii, incearca sa amani promisiuni, cuvinte mari, acuze, scandal.

Este timp pentru toate. De fapt, timpul va fi cel  mai bun aliat al tau in aceasta lupta.

 

Cu ai tai fa la fel. Deocamdata nu te poti angaja, mai bine documenteaza-te cu privire la cresterea si bunastarea bebelusilor. Incearca sa le povestesti si la ai tai ce ai mai aflat din domeniu si cauta surse bune de second hand de unde sa iti poti procura in viitorul apropiat un patut (preferabil salteaua sa fie noua), un carucior etc. Implica-i si pe viitorii bunici in organizarea asta. Vei vedea ca vor incepe sa fie entuziasmati.

La fel, ai dreptul la indemnizatie pentru crestere copil si la unele analize gratuite (mergi la dr de familie, ocupa-te de sanatatea ta). Documenteaza-te din timp si pregateste-ti dosarele necesare.  Iesi in parc si interactioneaza cu mamicile proaspete, deja informate si astfel vei intra incet incet in pielea de mamica, care este una pe atat de grea, pe atat de frumoasa!

 

Cand te suna, daca nu ai chef, nu raspunzi. Cand raspunzi, daca incepe sa te faca sa te simti prost, ii inchizi politicos si il rogi sa se conformeze PRETENTIEI TALE DE A TE RESPECTA.

Faptul ca esti mama biologica a viitorului lui copil nu ii ofera NICIUN drept asupra ta. Aminteste-I asta pana se satura sa o auda! La un moment dat va intelege ca tu nu gluemesti. Chiar te schimbi si nu ii mai permiti nimic din ce are el chef , decat sa te respecte!

 

Nu este suficient sa supravietuiesti, de viata si de micuta ta trebuie sa te bucuri! Fetita ta va trebui sa aiba o mama care se bucura de viata, oricat de grea e ea uneori. Asa veti fi mereu invingatoare, caci, asta e..nu mai esti singura acum. Ai un ingeras langa tine.

Sunt destul de sceptica in ce priveste "entuziasmul'' alor mei, din punctul lor de vedere mi-am distrus viata. Am gresit mult prea mult si acum toata responsabilitatea a cazut pe umerii lor. 

Stiu ca orice ar fi ei raman parintii mei, dar eu ma simt o povara in momentul asta, si peste cateva luni si mai mult.. Din cate am vazut eu, ei nu sunt de acord cu decizia mea de a fi mama singura. Ei cred ca amandoi avem nevoie sa ne trezim, sa nu ne mai certam si sa ne concentram pe familia noastra care se va mari peste putin timp. 

Alt sprijin eu nu am, nu-mi ramane decat sa astept sa vad ce se intampla de pe o zi pe alta. Poate gasesc o solutie de a ma descurca singura pana la urma daca alaturi de cel care mi-a promis ca o sa fie acolo nu se mai poate. Cu medicul o sa fie ok, o sa merg sa fac tot ce trebuie. O sa ma interesez si de indemnizatie si tot ce m-ar putea ajuta.

Ramane de vazut.. pana atunci, va multumesc mult pentru sfaturi, mi-am schimbat mult atitudinea dupa ce am vazut cum ar vedea si cineva din exterior situatia mea, mi-a mai deschis ochii. Sper ca o sa fie ok, o sa lupt sa fie asa, calcata in picioare nu o sa ma mai las, indiferent ce as fi facut sau nu. Cum a mai spus cineva aici, nu vreau ca fetita mea sa preia modelul asta de la mine, vreau sa fie puternica.. si o sa am grija sa o cresc in asa fel incat sa nu accepte mizeriile nimanui. 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parintii tai isi vor schimba optica atunci cand vor vedea ca vei deveni o femeie puternica si independenta.

Timpul o va demonstra. Important e sa vezi tu in viata ta posibilitatea de extraordinar.

Vei fi o mamica tanara, cu toata viata inainte, cu infinite posibilitati. Sa nu te lasi batuta niciodata!

 

Imi pare ca ai moralul mai ridicat. Ma bucur.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×