Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut. 

 

Cu riscul sa par penibila si sa deschid un subiect deja "obosit", am nevoie sa aflu si alte pareri. 

Cat timp se poate certa un cuplu pe greselile din trecut? Avand in vedere ca nu a fost vorba de inselat sau mintit cu lucruri grave, este normal sa existe reprosuri si pe lucruri care s-au intamplat cu luni bune, chiar un an in urma? 

E prima mea relatie serioasa, nu o spun doar pentru ca sunt si insarcinata, o spun pentru ca asa am simtit-o a fi. Am dat-o in bara cu cateva chestii dar.. am incercat sa repar ce am facut, sa ii arat ca imi pare rau si ca ii inteleg supararea. 

Eu sunt calma din fire, de asta atunci cand intervin certurile eu incerc sa vorbesc cu calm in asa fel incat sa ne intelegem, fara sa fie nevoie de urlete ca sa ne auzim. El ia calmul meu drept nepasare, intrucat el e mai impulsiv.. Cel mai mult ma doare ca sunt injurata, eu nu am injurat pe nimeni niciodata si nu inteleg cum poti sa-i faci asta omului pe care il iubesti? :( Desi i-am zis in repetate randuri sa nu o mai faca pentru ca ma raneste, el continua. Ma jigneste, imi spune ca ii pare rau ca a dat de mine.. chiar si ca m-a lasat insarcinata.. :( Am uitat sa precizez ca nu suntem aproape acum, el e plecat din tara si ar urma sa merg si eu acolo. Dar.. am indoieli serioase legate de sentimentele lui pentru mine. 

Tot ce am vrut si ce am incercat sa-i comunic a fost sa gasim o cale de a ne rezolva problemele, fara sa venim iar si iar cu argumente din trecut. Stiu ca l-am ranit, dar si el o face acum.. dar el se simte perfect indreptatit sa ma trateze urat pentru ca eu i-am facut rau lui. 

Nu stiu daca ce am scris e relevant pentru a veni cu o parere.. dar, chiar acum sunt atat de buimacita, suparata, furioasa pentru ca daca ma supar si eu si nu-l caut, el nu o face.. si.. nu mai inteleg nimic :( 

 

 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai incercat sa ai fata de el atitudinea Zavorancei?

Poate i-ar placea mai mult de tine daca l-ai lua tare.

Nu stiu daca esti ironic sau nu, dar nu merge nici asa. Tip eu, imi spune sa incetez, sau el ma acopera. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand ati inceput sa va cunoasteti se comporta asa de tiranic? Sau atunci era dulcic?


"Am dat-o in bara cu cateva chestii ... el se simte perfect indreptatit sa ma trateze urat pentru ca eu i-am facut rau lui. "

Depinde despre ce e vorba....

chiar, despre ce e vorba ? Ce i-ai gresit?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar ce pret ar avea sa pleci foarte departe de el???   sau el asta urmareste cu jignirile am impresia.  Daca esti in primele luni de sarcina ,,, eu as scapa si de asta si Ciao!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand ati inceput sa va cunoasteti se comporta asa de tiranic? Sau atunci era dulcic?

Era ok atata timp cat eu nu faceam nicio greseala.. daca se intampla sa fac, se purta cum o face acum, dar..problema e ca acum e mai rau decat atunci

Dar ce pret ar avea sa pleci foarte departe de el???   sau el asta urmareste cu jignirile am impresia.  Daca esti in primele luni de sarcina ,,, eu as scapa si de asta si Ciao!!!

Sunt in 6 luni de sarcina deja, si oricum nu as putea sa renunt la asta, imi iubesc copilul... desi simt ca l-am distrus dinainte sa vina pe lume :( 

Cand ati inceput sa va cunoasteti se comporta asa de tiranic? Sau atunci era dulcic?

"Am dat-o in bara cu cateva chestii ... el se simte perfect indreptatit sa ma trateze urat pentru ca eu i-am facut rau lui. "

Depinde despre ce e vorba....

chiar, despre ce e vorba ? Ce i-ai gresit?

Well. L-am cunoscut cand eram in ultimul an de facultate, online. El m-a ajutat sa instalez ceva pe laptop si de atunci am tot vorbit, ne-am imprietenit si.. am ajuns sa ne cunoastem si in realitate.

Dar, pana sa ajungem sa ne vedem si in realitate, eu mai ieseam cu fetele in club. De doua ori s-a intamplat sa ies si sa mi se descarce telefonul, deci nu a mai stiut nimic de mine si.. partea proasta a fost ca eu am ajuns acasa la 6-7 dimineata. De asta el e convins ca eu l-am inselat atunci pentru ca stiu ca nu are cum sa verifice ce s-a intamplat.. 

Ne-am petrecut sarbatorile impreuna, m-a cerut in casatorie atunci. Dar.. mi-a reprosat faptul ca am avut momente in care am fost rece cu el, nu ca am incercat sa ma scot cu asta, dar am pus starile mele si pe seama hormonilor dati peste cap de o sarcina.. Apoi, cu vreo 2 zile inainte sa plec, i-am zis ca au fost primele sarbatori petrecute departe de ai mei, si ca vreau sa ajung si la ei inainte sa ma intorc la cursuri, ceea ce l-a suparat, s-a simtit neinsemnat si am inteles ca am facut o gafa. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea, nu ai făcut nici o gafa și nu trebuie sa te explici nimănui. Nu accepta sa fii înjurată, nu accepta reproșuri nesfârșite. Și chiar dacă ai greșit, dacă ați decis sa mergeți mai departe înseamnă ca începem o pagina noua. Punct.

În ce atmosferă ai să îți crești copilul? Îmi pare rău dacă ce zic o sa sune dur, dar nu fii egoistă. Nu chinui copilul într-o relație care nu e deloc sănătoasă.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gresala asta ma cam enerveaza, ce puteai sa faci, dar de ce i-ai spus totul despre tine???  Nu se face "gresala" asta niciodata!!!

 

Pe aici un cetatean a incercat sa dea foc sotiei cu casa cu tot ca n-a fost virgina la casatorie in anul 1956, el stia clar ca a fost vaduva cu copil de 8 ani cand s-au cunoscut in drum spre refugiere in Austria din Ungaria in timpul revolutiei si totusi pana la batrinete ii reprosa asta ... pana a intrat in parapet si a zburat creierul din cap cu cativa ani in urma.   Dementii vin in multe forme, marimi, culoare si nationalitate!!!

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea, nu ai făcut nici o gafa și nu trebuie sa te explici nimănui. Nu accepta sa fii înjurată, nu accepta reproșuri nesfârșite. Și chiar dacă ai greșit, dacă ați decis sa mergeți mai departe înseamnă ca începem o pagina noua. Punct.

În ce atmosferă ai să îți crești copilul? Îmi pare rău dacă ce zic o sa sune dur, dar nu fii egoistă. Nu chinui copilul într-o relație care nu e deloc sănătoasă.

Si eu ma gandesc la copil, nu imi doresc sa creasca intr-o asa atmosfera si i-am spus-o si lui. Dar.. in acelasi timp nu ma simt in stare sa renunt nici la el, plus ca simt ca ii rapesc tatal copilului meu.. 

As suporta criticile, l-as intelege dar.. nu mai am nici siguranta ca ma iubeste, mi-a spus de atatea ori ca ma uraste pentru ce i-am facut, nu stiu care sentiment predomina la noi.. ura si dorinta de razbunare sau iubirea.. :(

Gresala asta ma cam enerveaza, ce puteai sa faci, dar de ce i-ai spus totul despre tine???  Nu se face "gresala" asta niciodata!!!

 

Pe aici un cetatean a incercat sa dea foc sotiei cu casa cu tot ca n-a fost virgina la casatorie in anul 1956, el stia clar ca a fost vaduva cu copil de 8 ani cand s-au cunoscut in drum spre refugiere in Austria din Ungaria in timpul revolutiei si totusi pana la batrinete ii reprosa asta ... pana a intrat in parapet si a zburat creierul din cap cu cativa ani in urma.   Dementii vin in multe forme, marimi, culoare si nationalitate!!!

Stiu, mi-am dat seama acum ca nu poti scoate la iveala orice gand pentru ca ar putea fi interpretat gresit.. dar acum, nu pot schimba ce am facut deja.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu ma gandesc la copil, nu imi doresc sa creasca intr-o asa atmosfera si i-am spus-o si lui. Dar.. in acelasi timp nu ma simt in stare sa renunt nici la el, plus ca simt ca ii rapesc tatal copilului meu.. 

As suporta criticile, l-as intelege dar.. nu mai am nici siguranta ca ma iubeste, mi-a spus de atatea ori ca ma uraste pentru ce i-am facut, nu stiu care sentiment predomina la noi.. ura si dorinta de razbunare sau iubirea.. :(

Copiii simt tot, chiar dacă nu înțeleg. Mai bine fără tata decât așa familie. Nu te ascunde după scuza ăsta, că e tatăl copilului. Nu cred în ea.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×