Sari la conținut
Forum Roportal
impresie

Printre oameni, si animalele

Postări Recomandate

Avion cu dor

 

Pe înserate, veneam pe jos spre casă, dinspre stadion, că pe acolo este mai spațios, mai puțină lume. La un moment dat trec pe lângă doi câini. Erau cu spatele la mine și se forfoteau. Îmi păreau ciudate mișcările lor, așa că mă opresc să văd mai bine. Da, își dădeau coate și șușoteau. Îmi fac curaj și spun cu voce gravă, în ciuda discrepanței cu fizicul, și fără să salut:

- Care-i treaba acolo!?

Unul dintre ei întoarce capul spre mine, îl întoarce spre celălalt, îngâimă ceva, iar apoi se întorc spre mine, unul evidențiind, cu un picior, un telefon mobil:

- Ne-am oprit să căutăm cu ajutorul telefonului mobil, pe niște pagini de net, zboruri către Viena.

- Aaaa, ok. Am crezut că ați pățit ceva.

- Nu. Suntem bine. Suntem cuprinși de entuziasmul de a ne vizita niște rude stabilite acolo. Numai acum ce nu e vineri!

- Vă cumpărați bilete? Vă găsiți un om care să vă ia în companie?

- Avem bani de bilete. Doar ce Hamâr a lucrat pe la cineva prin grădină.

- A lucrat?! Veți avea două locuri pe scaune în avion, nu-i așa?

- Da. Zburăm cu avioanele fabricate de compania Mrrr. Cele mai bune prețuri.

- Nu am auzit de ea.

- Un grup de câini de știință s-au pus cu labele pe studii și au reușit să construiască avioane.

- De unde și până unde le-a venit ideea asta de invenție?

- Printre urletele noastre nocturne, într-unul s-a simțit lipsa fraților lui. În timp ce ei erau săturați de tomberoanele sărăcăcioase din România, au auzit niște oameni vorbind despre bunăstarea vienezilor. Au și plecat cu gândul la tomberoane de ospăț.

- Am înțeles, dar tot nu mi-ați spus de idee.

- Nu mă întrerupe. Apoi, câțiva câini au văzut că păsările zboară. Știind că ei nu pot zbura și-au propus să construiască un aparat.

- Dar nu era mai simplu să vorbiți cu păsările, să vă poarte ele?

- Ne-am gândit și la asta, dar vom fi conditionați mereu de vreme.

- Sunt mai multe companii? Dar telefonul mobil? Internetul? Serviciile? Motoarele? Combustibilul? Doar câinii sunt dezvoltatori? De când toate? Și câte întrebări mai am! Trebuie să ne mai întâlnim!

- Omule, nu prea știi multe despre lumea animalelor! Uite îți las numărul meu de telefon, mă notezi Hamul. Mă suni pe 12 aprilie. Vom sta ceva pe la rude, deocamdată pe măsura banilor, că poate într-un târziu va fi pe măsura dorului ce ne-a fost de ele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adica in Gradina Zoologica??? ... acolo's oameni si animale cate vrei, aproape ca dorm impreuna ca unii locuiesc acolo in permanenta.

 

Fabula in secolul XXI ... sau Zoo mai simplu  :haha:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×