Sari la conținut
Forum Roportal
FrateleCelMare

Transplantul de organe

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Un documentar care prezinta un aspect interesant: dupa ce au facut un transplant unii pacienti isi schimba preferintele si obiceiurile.

 

Chiar daca transplantul de organe in multe cazuri salveaza vieti sunt cateva probleme de moralitate:

- donatorul este viu in momentul prelevarii organelor (chiar daca este diagnosticat ca fiind in moarte clinica, el simte durerea si trebuie sa fie anesteziat pentru confortul medicilor);

- au fost cazuri si-au revenit din moarte cerebrala (daca Schumacher era un om de rand oare nu ajungea si el sa fie considerat in moarte cerebrala? cine l-ar fi tinut atata timp in spital?)

- cei care primesc un organ strain trebuie sa ia imunosupresoare toata viata si de multe ori se imbolnavesc din cauza asta, transplantul fiind de multe ori doar o amanare;

 

Un articol care abordeaza pe larg subiectul din punct de vedere crestin:

http://www.cuvantul-ortodox.ro/recomandari/2014/01/31/transplantul-de-organe-donatie-sau-crima-cazul-accidentului-aviatic-din-muntii-apuseni-industria-transplantului-si-intrebarile-incomode-care-nu-s-au-pus/

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

PS: Personal, sunt donator de organe, Totusi, ma intreb uneori, ...  :D

 

Exact ca pe aici care-si fac testamentul ca nu vor sa fie reanimate in caz de ceva iar daca sint si donatori ... directia sala de operatie!!!

 

Pacientii DNR = Do Not Resuscitate ... chiar daca au nevoie de ceva minim, nu se mai ocupa de ei in spitale!!!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca viata, chiar e mai presus de orice, mai ales pentru batrani. Eu chiar n-as vrea sa fiu in locul lor. E greu deja...    Je ne sais pas ! organizat aiurea

Editat de ursuldezapada

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

PS: Personal, sunt donator de organe, de buna voie si nesilita de nimeni. Totusi, ma intreb uneori, cum ar fi daca vreodata fac un accident si nu crap pe loc, iar in spital este vreun bogatan care are nevoie de-un ficat nou, datorita bauturilor fine pe care le-a troscanit in cluburi selecte, iar astia ma baga pe mine in moarte cerebrala ca sa ma saraceasca de ficat pentru a-l ajuta pe bogatan? Ca doar io nu-s asa importanta ca bogatanul ala care are nevoie de ficat ca sa joace sambata golf cu restul bogatanilor. :D

 

 

Asta e cea mai mare problema cu donatul de organe.

Cum eu am alergie la bogati (pentru ca stiu ce rechini sunt, nu ma refer la putinii bogati filantropi), nu sunt donator de organe.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da, dar stii, berea e mai mult aliment, depinde de calitatea ei - dar tu in europa de vest n-ar trebui sa ai treaba - . Asa ca ficatul tau s-a regenerat cu bere.    :plane: 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar transplantul nu implica neaparat persoane in moarte cerebrala, poti dona organe si viu fiind (rinichi, lob de ficat, piele, maduva).

 

Organele pentru trasplant nu se iau de la cei aflati in moarte clinica, ci de la cei aflati in moarte cerebrala; probabil tot asta ai vrut sa spui si tu. 

 

In acest caz nu mai este vorba de nicio durere, cand creierul este mort nu mai simti nimic, tot organismul este mort, deci nu mai este cazul de anestezie pentru a preleva organele.

 

Nu cred ca sunt sanse foarte mari ca cineva sa-si revina din moarte cerebrala, exceptand cazurile de moarte clinica, care nu dureaza ani intregi.

 

Adevarat, cumnatul meu (fratele sotului) a avut nevoie de un transplant de rinichi. A primit rinichiul, insa, din nefericire, o data cu rinichiul a primit si o bacterie care l-a dus in mormant 3 saptamani mai tarziu, cu toate ca rinichiul functiona corect si organismul nu l-a respins.

 

Cat despre articolul din punct de vedere crestin, cand s-o apuca BOR sa faca transplanturi, sau sa aiba macar o idee despre organismul uman, poate atunci o sa le citesc parerea in aceasta privinta. :)

 

PS: Personal, sunt donator de organe, de buna voie si nesilita de nimeni. Totusi, ma intreb uneori, cum ar fi daca vreodata fac un accident si nu crap pe loc, iar in spital este vreun bogatan care are nevoie de-un ficat nou, datorita bauturilor fine pe care le-a troscanit in cluburi selecte, iar astia ma baga pe mine in moarte cerebrala ca sa ma saraceasca de ficat pentru a-l ajuta pe bogatan? Ca doar io nu-s asa importanta ca bogatanul ala care are nevoie de ficat ca sa joace sambata golf cu restul bogatanilor. :D

 

In cazul asta nu e nici o problema. Donatorul traieste dupa operatie.

 

Scuze, moarte cerebrala am vrut sa scriu.

 

Si totusi se foloseste anestezic (slide-ul 45):

http://www.umfiasi.ro/Rezidenti/suporturidecurs/Facultatea%20de%20Medicina/Anestezie%20si%20Terapie%20Intensiva/ATI%20RO%20Rez%2002%20-%20Anestezia%20si%20terapia%20intensiva%20a%20donatorului%20de%20organe.ppt

"Utilizarea anestezicelor-pt a inhiba raspunsul simpatic(cuparea reflexelor cauzate de stimularea medulosuprarenalei si vasocontrictia neurogena, prin arc reflex spinal) 

-tahicardie, hipertensiune, transpiratii, miscari involuntare (semne Lazarus)
-se administreaza opioizi, anestezice volatile, blocante neuromusculare ,in functie de parametrii hemodinamici
-la pacientii instabili hemodinamic se administreaza fentanyl (5-10 μg/kg), fara agent volatil 

-relaxantele musculare se utilizeaza pentru asigurarea relaxarii abdominale adecvate"

 

Cateva cazuri de revenire din moarte cerebrala:

https://www.youtube.com/watch?v=u6CXKBYiNKs

 

Marea problema e ca lucrurile se transforma intr-o industrie. Stim cu totii ca atunci cand esti bolnav esti gata sa platesti oricat ca sa iti recuperezi sanatatea si de asemenea ca exista oameni care pentru bani pot sa faca multe.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta e cea mai mare problema cu donatul de organe.

Cum eu am alergie la bogati (pentru ca stiu ce rechini sunt, nu ma refer la putinii bogati filantropi), nu sunt donator de organe.

 

Dintrodata nu mai exista liste de asteptare ? Cand cineva e donator, se foloseste tot ce se poate folosi din corpul sau si in cele mai multe cazuri un donator salveaza mai multe vieti. Care sunt sansele ca toti ce salvati sa fie bogatani ? Daca sunt doar niste oameni obisnuiti printre care si vreun copil sau doi ?

Bogatanii de aia merg prin India si China sa-si faca transplanturile, tocmai pentru ca in ciuda banilor or nu se pot pune in capul listei. 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×