Sari la conținut
Forum Roportal
FrateleCelMare

Jucarii/dispozitive casnice conectate la internet

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Incep sa apara tot mai multe dispozitive inteligente, conectate la internet care se folosesc de inteligenta artificiala pentru ne cunoaste nevoile, dar ne putem lasa copiii educati de un astfel de dispozitiv?

 

 

 

Unde mai punem ca informatii din casa noastra ajung pe cine stie ce server.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca aceste gadgeturi ar avea informatii utile gen Encicyclopedia Britannica, Encyclopedia Universalis si altele de acest gen, ar fi bine. Ar fi un ajutor pentru parinte, care nu poate fi nonstop langa copil, sau sa raspunda la toate intrebarile sale (uneori nu stie).

 

Dar tare ma tem ca pe acest canal de tehnologie vor veni tot felul de reclame si publicitate mascata gen Disney Channel sau educatie pentru a cumpara produse, facuta de corporatii.

 

Si acum e la fel cu Cartoon Network, canal pe care il platim ca sa ne vanda copiilor nostri ultimul tip de roboti transformers de care nu au nevoie, sau de tortilla cu sos salsa cu eticheta Hulk.


Robotii vor fi utili pentru persoanele in varsta. Cine are timp sa stea cu batranii azi?

 

 

Incep sa ma simt ca intr-un episod din Outer Limits sau Twilight Zone. Viitorul suna bine, dar pentru corporatii. Galaxis McDonalds, cum spune in Fight Club.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Depinde de ce intelege parintele din jucaria aia. Unealta respectiva e un scop sau un mijloc? Mi se pare totuna cu televizorul, in fond nu e obligatoriu, tine de alegere. Am observat de-a lungul timpului ca parintii absenti si oportunisti au obiceiul de a face asemenea "cadouri".

-Mihnea, stai cuminte si joaca-te si joaca-te cu tableta!

-M-am plictisiiit! Vreau afara!

-Nu vrei afara (!), suntem in vizita.

-Vreau sa ma joc cu masinutele cu Florin.

-Florin e acasa la el si e cuminte, nu ca tine. Ai suparat pe toata lumea de aici! s.a.m.d.

La fete e un pic altfel, tind sa se identifice cu personajele virtuale.

Aparatele astea cresc gradul de alienare in general si induc in subconstient o singura idee: dependenta de curent electric. Ar avea cineva curajul sa ii explice unui copil, totusi, cum e cu curentul asta electric?

-Tati, ce sunt astea?

-Baterii.

-Si de unde vin ele?

-Din fundu' iadului. Sunt facute din niste chimicale imputite, care se acumuleaza in corpul muncitorilor. Apoi, oamenii aia se imbolnavesc si raman tristi.

-De ce raman tristi?

-Ca sa fie fericitii cei ce traiesc cu baterii.

-Oamenii tristi au copii?

-Da.

-Si sunt si ei tristi?

-Nu. Devin pe parcurs.

-De ce?

-Pentru ca in copilarie au vazut doar oameni tristi, si cand cresc se poarta ca parintii lor.

-Tu aveai tableta cand erai mic?

-Nu.

-Si ce faceai?

-Ma pregateam sa devin Mos Craciun, imi faceam jucarii.

-Ce fel de jucarii?

-Ca lucrurile pe care le foloseau cei mari.

-Si cu cine te jucai?

-Cu ceilalti copii.

-Nici ei nu aveau tablete?

-Nu avea nimeni tableta.

-Si ei isi faceau jucarii?

-Da.

-Din ce?

-Bete, frunze, pamant, sarme, cioburi, pietre, flori, sforicele.

-Bleah!

-Mda.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inventii ... sa nu adoarma inventorul de plictiseala ... nici nu vreau sa stiu unde se vand asemenea jucarii, 1 ban n-as da pe ele, insa vor fi destule femei tinere care pune astea langa copilul nou nascut sa asculte de povesti pana ea vorbeste pe telefon, se machiaza, etc.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Unknown, dar poate si tu vei profita de progresele tehnologice cand iti vei cumpara un robot chipes cu functiuni multiple, care sa faca menajul si sa iti citeasca din cartile preferate seara la un ceai cald, cand barbatul e in delegatie si te simti a nimanui,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

... te simti a nimanui,

Ma faci sa rad, inca n-am auzit expresia asta si nu pot sa dau o definitie ... Ce inseamna Plictiseala!!! deci nu ma simt abandonata.

N-am timp destul sa fac ce as vrea, ca mereu sint si prioritati pe lista de things to do!!!  

N-as suporta sa-mi citeasca cineva ... sint impotriva inventiilor aiurite!!!   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie gasit un echilibru intre expunerea copiilor la tehnologie si jucatul in mod traditional (afara, interactia in viata reala cu alti copii, etc). Copii din ziua de azi traiesc in era tehnologiei si nu poti sa-i izolezi complet dar nici sa-i inconjori numai cu dispozitive si gadgeturi. Undeva pe la mijloc e bine.

Pe vremea noastra jocurile se cumparau la cutie dar acum sunt in forma de aplicatii pe tableta. Nu e nimic rau in asta ca asta inseamna progres, dar daca sta copilul numai cu tableta sub nas toata ziua nu e bine. Azi mai toate jucariile sunt interactive intr-un fel sau altul. 

Numai eu stiu cati bani am dat pe baterii. Recent am cumparat din alea reincarcabile.

 

Cat despre robotelul JIBO, vreu si eu unul numaidecat. E super cool. Cica ala de Home Edition se vinde la 599 $. Nu e rau pretul.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×