Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Si daca la a treia dorinta imi pun dorinta sa pot sa imi pun un infinit de dorinte?

 

Asa s-ar fi întâmplat si tot asa întâmplarea este transpusă într-un banc.

 

Ca sa fie bancurile mai usor de povestit.

 

Da. Către banc conduce întrebarea lui Aseneth. Aveam deja formulat si asteptam să treacă aproximativ o oră de la răspunsul meu anterior, ca să îl scriu aici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Conceptual, 3 reprezinta stabilitate, sunt puncte de sprijin, fixe, e ca o baza.

 

Dupa foarte multi ani, mosul prinde iarasi pestisorul de aur. Il scoate din navod si il priveste zambind, plin de speranta.

-Ah, mosule, cati ani au trecut! Mai traieste baba aia cu care erai?

-Ooo, daaa, e bine sanatoasa!

-Aha. Mai bine ma mananci.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

M-ai pus pe gânduri. Tot ce pot adăuga este că, geometric, 3 este numărul minim de puncte care definesc un plan, iar tehnic, 3 este numărul minim de puncte care definesc un plan fără abatere de planeitate. Planul este mereu utilizat ca bază.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

M-ai pus pe gânduri. Tot ce pot adăuga este că, geometric, 3 este numărul minim de puncte care definesc un plan, iar tehnic, 3 este numărul minim de puncte care definesc un plan fără abatere de planeitate. Planul este mereu utilizat ca bază.

 

Aci, pe pamant, in lumea tridimensionata Omul se manifesta ca o  Trinitate : "Materie- Suflet- Spirit" .Deci , treaba cu "pestisorul de aur" legat de "Trei" nu-i intamplatoare. Ca sa se implineasca "dorinta" atunci "gandul-cuvantul-fapta" trebuie sa se alinieze intr-un mod armonios, in asa fel incat sa poata sa se implineasca "cererea". Fiind inca o dimensiune, cea a Timpului, atunci apare "Sfanta Patrime" :lol: (apropos, Daco-getii aveau Credinta in "Sfanta Patrime") si atunci "implinirea" se produce "in timp optim".

Iata :" Baza, temelia si fundamentu' ",  :lol: de-asta se pun "trei dorinte".

Editat de LuciaD
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lucia,daca tu ai fi fost mama mea prin harazirea hazardica a aleatoriului brownian stochastic, te-as fi ascultat fermecat dupa ce as fi venit de la scoala.


Nu ca as fi inteles mare lucru in hainutele mele, dar astfel de discursuri mereu ma hipnotizeaza.


Prin capacitatea lor perplexitorie de stupefactie apneica

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aci, pe pamant, in lumea tridimensionata Omul se manifesta ca o  Trinitate : "Materie- Suflet- Spirit" .Deci , treaba cu "pestisorul de aur" legat de "Trei" nu-i intamplatoare. Ca sa se implineasca "dorinta" atunci "gandul-cuvantul-fapta" trebuie sa se alinieze intr-un mod armonios, in asa fel incat sa poata sa se implineasca "cererea". Fiind inca o dimensiune, cea a Timpului, atunci apare "Sfanta Patrime" :lol: (apropos, Daco-getii aveau Credinta in "Sfanta Patrime") si atunci "implinirea" se produce "in timp optim".

Iata :" Baza, temelia si fundamentu' ",  :lol: de-asta se pun "trei dorinte".

Deci,de fapt,este o singura dorinta. La fel ca in basmele in care Dumnezeu se plimba incognito pe pamant, sau Sfanta Vineri, sau zeita Demeter, sau Dumnezeu si sf.Petru, sau Sf Treime, si se ofera sa ii indeplineasca o dorinta celui care dovedeste prin ceva ca e superior semenilor sai,cel putin in situatia descrisa de poveste.

 

Inseamna ca povestea cu pestele este doar descrierea metodologiei indeplinirii dorintelor?

Oare proverbul care spune ca decat sa ii dai omului un peste mai bine il inveti sa pescuiasca, se aplica aici?

 

In acest caz, ce reprezinta omul? Ce reprezinta omul ca pescar? Ce reprezinta undita? Ce reprezinta momeala? Ce reprezinta pestele? Ce reprezinta pestele in apa? Ce reprezinta apa? Ce reprezinta aurul?

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lucia,daca tu ai fi fost mama mea prin harazirea hazardica a aleatoriului brownian stochastic, te-as fi ascultat fermecat dupa ce as fi venit de la scoala.

Nu ca as fi inteles mare lucru in hainutele mele, dar astfel de discursuri mereu ma hipnotizeaza.

Prin capacitatea lor perplexitorie de stupefactie apneica

:lol:

Pestisorul e Dumnezeu deghizat.

:lol:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aci, pe pamant, in lumea tridimensionata Omul se manifesta ca o  Trinitate : "Materie- Suflet- Spirit" .

 

Deocamdată nu găsesc alt fapt, decât cel scris de tine, pentru care omul se leagă de numărul 3. Până la urmă, un plan îl poti trece si printr-un punct si să fie plan perfect, cu orientare samavolnică, iar în cazul mai multor puncte sunt ecuatii specifice care vor trasa un plan cel mai bine încadrat si care contine tolerante calculate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×