Sari la conținut
Forum Roportal
lucasarce

Dragostea sau Cariera?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu-ti irosi sansele pentru nimic in lume. Daca e persoana potrivita, vei fi cu ea si dupa ce vei ajunge unde trebuie. Daca nu, vor fi alte si alte iubiri...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La mine fu dragostea prima si p'orma venii cariera. Nu s-au afectat una pe cealalta.

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate o să ți se pară ușor deplasat dar sfatul meu este să-ți asculti "vocea interioară" si să procedezi în consecință fără a ține cont de logica aparentă (cât au investit părinții, că deja ai stat trei ani, că mai ai un an, etc) dacă ții cu adevărat la fata aceea. Procură-ți o zi liberă. Du-te undeva absolut singur, plimbă-te cu metroul, fă niște lungimi de parc, cu gândurile tale. Meriți să nu ai "bruiaj" când gândești pentru viitorul tău. Fă intâi curețenie în capul tău, trezeste-te dimineață devreme, la primele ore și - important- nu sta acasă (mă rog...pe unde ești cazat). E important sa ieși din mediul cotidian. Meditează la situația ta în ansamblu și la locul unde te duce fiecare variantă de drum. Vizualizează. Trebuie sa conștientizezi ca fiecare variantă presupune sacrificii, dar unele sacrificii sunt mai grele decât altele. Si-ti spun ca un om care am pierdut enorm, care dacă aș da timpul înapoi multe lucruri le-aș face altfel. Ma pun în locul tău efectiv. Viața poate nu-i chiar asa de scurtă dar...e făcută din termene scurte în care se întâmplă multe. De exemplu o relație la distanță poate deveni subit o fantomă, poți pierde legătura foarte ușor...Stiu ca acum distanțele par mai scurte datorita tehnologiei...eu cand am pațit situații asemanatoare telefonia era la inceput și deși aveam un telefon nu prea îmi permiteam sa inițiez apeluri...O poveste frumoasă a inceput pentru că...undevaîn iureșul străzii am auzit telefonul și am răspuns la el...vezi? câteva secunde acolo...și a urmat cei mai frumoși unsprezece ani și ceva din viața mea. Altfel...nu se stie ce ar fi fost. Poate mai bine, poate mai rău. Dar ACEA ocazie poate...ar fi plecat de la mine. La fel și in cazul tău...Intr-un an și ceva se pot schimba multe...multe de tot. Gândește-te ACUM și ACTIONEAZĂ. Ia-ți un liber de la ceea ce faci și dedică-ți o zi întregă. Doar una. Gândește-te bine, apoi fă ceea ce crezi ca e mai bine pentru tine! Mult noroc!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ambele pot sa fie oricand. Nu trebuie lasata una in detrimentul celeilalte. Fiecare e liber sa aleaga fiind singurul responsabil de viitorul lui atat timp cat e sanatos.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cunosc oameni care au pus cariera pe primul plan, cunosc oameni care au pus pe primul plan dragostea/familia. Nici unii, nici altii nu sunt fericiti, nu-mi par multumiti de alegera facuta (a se citi :"nemultumirea i-a transformat in mizantropi"). Partea naspa e ca vor ca si altii sa sufere, asa cum au suferit ei, desi respectivii n-au nicio vina  - ca-n momentul "X" tu ai luat o decizie, MIZANTROPULE, care se referea strict la cursul vietii TALE!!! (dar n-are importanta, va veni o cohorta de psihologi, care sa-i scuze :))

Deci...din punctul meu de vedere, desigur... nu conteaza ce alegi: cariera, dragostea, pe vecina de la etajul 3 (pentru felul in care-ti ghiceste la cafea), pe cersetorul de la coltul strazii (pentru intelepciunea lui capatata din permanenta situatie de inferioritate), Ursa Mare sau ultimul strat al Pamantului (nu stiu cum se numeste dar exista o macheta cu el), atat timp cat iti asumi alegerea facuta si nu te vei razbuna pe altii, pentru frustrarile tale. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×