Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

  

25 membri au votat

  1. 1. Ce parere aveti despre preoti si rolul lor in societate?

    • In general buna
      6
    • Neutra (luand in calcul si exemplele bune si cele proaste)
      4
    • In general proasta
      15
  2. 2. Ce fel de preoti ati intalnit in general pana acum?

    • Credinciosi, sinceri si spirituali
      7
    • Ipocriti si interesati material
      12
    • Ambele categorii in egala masura
      6
  3. 3. Ce parere aveti despre rolul Bisericii astazi?

    • Are rolul de a ii ghida moral si spiritual pe cei care adera la ea (lucru pe care il face)
      7
    • Poate avea un impact bun sau neutru dar influenta ei trebuie limitata
      3
    • Este o institutie strict parazitara in stat si isi perpetueaza influenta prin indoctrinarea membrilor
      15


Postări Recomandate

Voi ziceti aci de ortodosci dar nici restul cultelor nu fac exceptie. Centrul Clujului e in proprietatea bisericii protestante, pe buna dreptate, ar zice unii. Ca doar ei l-au construit. Adevarat. Dar poate ca un gest crestinesc ar fi acela de a nu scoate scolile, liceele, spitalele din aceste locatii sau ar percepe o chirie modica. Greco catolicii au in proprietate padure de sute de hectare in zone in care nu mai exista credinciosi ai cultului. Justitia a atribuit aceste terenuri, existand sentinte definitive..... mari prostii, dupa parerea mea.

Editat de Rodica`
  • Like 1
  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu personal nu am avut tangente cu preotii.

Singura experienta neplacuta, a fost cand a murit bunica mea si trebuiau sa vina trei preoti acasa la ea, inainte sa o duca la cimitir. Nu stiu de ce trei, asa era sau e obiceiul. Au intarziat o ora si cand au venit i-au zis tatei ca trebuie sa mai dea inca 1000 de lei daca vrea sa tina slujba. Tata daduse deja 2000 lei, asta pe vremea lui Ceausescu, cand salariile parintilor mei, insumate faceau 6000 de lei. Tata nici nu a vrut sa auda, le-a zis sa iasa, si doi din preoti au inceput cu blesteme. Problema e ca nu au stiut cu cine se pun, ca au iesit matusile lui tata la atac, din vorbe i-au facut, ca preotii au iesit cu coada intre picioare, au luat-o la fuga pe scari, n-au mai asteptat liftul.

Un coleg al tatei a sunat un preot pe care il stia ei. A venit in 20 min si a tinut o slujba care mi-a taiat rasuflarea. Dupa slujba, a tinut un mini discurs in care ruga credinciosii sa nu confunde preotii bicisnici cu Dumnezeu, ca fiecare padure mai are si uscaturile sale. Si-a cerut scuze de mii de ori de la ai mei pentru ce s-a intamplat si nu a vrut sa ia niciun ban.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

" Biserica celor (peste) doua mii de ani de crestinism de la noi este Biserica Ortodoxa. Si ne doare cumplit faptul ca sunt oameni care vor sa-i sfasie unitatea, atentand la principiile de credinta lasate de Domnul Hristos prin Sfintii Parinti: icoana, crucea, preacinstirea Maicii Domnului, invatatura despre sfinti, invatatura despre Biserica, etc.

Acest lucru l-a durut si pe parintele prof. Nicolae Feier cand a alcatuit cartea " Stai neclintit in credinta si dereste-te de ispititori". Binecuvantam aceasta lucrare si-L rugam pe Dumnezeu sa ne ajute sa ne pastram unitatea in credinta."

 

- Arhiepiscopul Vadului, Feleacului si Clujului si Mitropolitul Clujului, Maramuresului si Salajului- Andrei


Eu am un duhovnic foarte bun, il cunosc de multi ani si pot sa va spun ca este un cunoscator, un exceptional parinte prof., un bun patriot si un intelept. Si ca el sunt muuulti alti preoti. Ca sunt cazuri cand unii preoti au "apucaturi" si se aseamana unor cetateni ai societatii romanesti, mai ales a celei actuale, asta si Biserica stie si intotdeauna ia masurile necesare intru a constientiza faptul ca acestia sunt in afara legii, asa cum se intampla si cand organele abilitate ii sanctioneaza pe cetatenii certati cu legea.

Editat de LuciaD
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bullshit.


 

 Biserica stie si intotdeauna ia masurile necesare intru a constientiza faptul ca acestia sunt in afara legii, asa cum se intampla si cand organele abilitate ii sanctioneaza pe cetatenii certati cu legea.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

- Arhiepiscopul Vadului, Feleacului si Clujului si Mitropolitul Clujului, Maramuresului si Salajului- Andrei

 

 

Inginer de cai ferate de profesie, spirit mercantil prin excelenta, politician intelept si versat... cu Emil Boc nu-i merge. :lol:

 

Macar Bartolomeu Anania, de  a carui foloase necuvenite se bucura, acesta fiind cel care a inventat Mitropolia aia, din pura ambitie personala si orgoliu, era un om de cultura important, dramaturg, poet, traducator si .... prezenta magnetica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Voi ziceti aci de ortodosci dar nici restul cultelor nu fac exceptie. Centrul Clujului e in proprietatea bisericii protestante, pe buna dreptate, ar zice unii. 

 

Incepand cu anul 1534 Protestantismul(in anul 1517 calugarul catolic Martin Luther publica cele 95 de teze, declansand "Reforma Protestanta") se raspandeste in nord si spre est ajungand si in Transilvania. Pastorii(preotii)protestanti, in cuvantul lor de invatatura, sa zic asa, promoveaza urmatoarea doctrina : pun in centru al doctrinei sale soteriologice "predestinatia", adica : "Dumnezeu pe cine voieste il mantuieste si pe cine nu voieste il osandeste". Dumnezeu, in conceptia lor, este discretionar, asemenea seniorilor feudali. Chiar si sub aspect filologic, Dumnezeu este  numit de englezi: "Lord", iar de catre francezi: "Segnior". Tot ei sunt de parere ca pentru mantuire este nevoie doar de credinta : " Solla Fide" si mai spun ei ca singurul izvor al Descoperirii Dumnezeiesti este Scriptura, nu si Sfanta Traditie: "Solla Scriptura" si "slujbele" sunt reduse doar la lecturi din Biblie si predici. In anul 1605 apare catehismul unitarian, in care sunt atacate invataturile referitoare la Sfanta Treime.

Editat de LuciaD
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 Ca sunt cazuri cand unii preoti au "apucaturi" si se aseamana unor cetateni ai societatii romanesti, mai ales a celei actuale, asta si Biserica stie si intotdeauna ia masurile necesare intru a constientiza faptul ca acestia sunt in afara legii, asa cum se intampla si cand organele abilitate ii sanctioneaza pe cetatenii certati cu legea.

Ba pardon, ca aici nu vorbeam de popii betivi, curvari sau care injura de mama focului. Vorbeam de popii care nici nu se uita la tine , daca nu le umfli buzunarele. Iar astia e multi, maica. Multi spre aproape toti. Contra astora de ce nu ia masurile necesare "biserica"? Sa auzim.

Editat de Enki
  • Like 1
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Ei jepcaresc oamenii care au incredere in ei, care au intr-un fel sau altul nevoie de ei (nunti, botezuri, inmormantari).

Cunosti vreo persoana care a avut parte de vreunul din serviciile astea fara sa dea bani?

 

Nu-s cu nimic diferiti de vrajitoarele cu palate,  nu cred ca o sa spui ca nu poate sti nimeni de unde sau cum fac averi vrajitoarele, dar la preoti tre' sa fie diferit pentru ca tu ii vezi cinstiti.

 

 

Personal, nu. Aseneth cunoaste una .

 

Nu ii vad in niciun fel, ca un totunitar. Il iau pe fiecare asa cum il cunosc. De asta imi e greu sa am o atitudine fata de toti la gramada.

Cum de altfel se presupune ca nu trebuie sa avem o asemenea atitudine in legatura cu membrii oricarui grup neomogen.

Vad insa ca cei mai multi  de aici au avut experiente negative si fireste ca si asta ma influenteaza.

 

Ca institutia numita Biserica e una corupta nu am nicio indoiala.

 

Nici nu as avea vreo problema sa accept faptul ca am fost fraierita printr-o frauda morala, ideoilogica; n-ar fi prima data in viata cand as ajunge la o asemenea concluzie.

 

Ideea ar fi ca exista si preoti autentici, dar sunt atat de putini incat trebuie cautati cu microscopul.

Editat de Finnian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Atunci cand grupul ala neomogen este compus in majoritate de elemente din astea, ba da, e o atitudine normala.

Eu niciodata nu ma ghidez dupa exceptii, stiu ca exista, e foarte bine ca exista, e foarte bine ca-s preoti cu har si chemare, da' ei nu reprezinta in niciun fel majoritatea.
Cum n-ai indoiala ca institutia e corupta dar esti reticenta atunci cand e vorba de membri ei?

E ca si cum ai spune ca n-ai nicio indoiala ca guvernul este corupt, da' cand e vorba despre guvernanti, parca nu e dracu' asa negru, ca or fi doi-trei care-s rai.

N-ai cum sa fii convinsa ca Biserica este corupta ca si institutie si in acelasi timp sa spui ca tu nu crezi ca majoritatea membrilor ar fi corupti.

E chestie de logica simpla, daca erau mai putini corupti, putine lemne uscate in padure, nu iti parea nici institutia una corupta, pentru ca nu avea cum, intelegi?

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Pai e corect, Bibilia este cuvantul lui Dumnezeu, nu sfanta traditie. 

 

Pe mine nu ma atrage atmosfera de la biserica. Bine, motivul principal ar fi ca nu am suficienta disciplina incat sa traiesc asa cum se spune ca ar trebui, prin urmare as fi o ipocrita sa merg acolo.

 

Dar lasand asta la o parte, am un fel de respingere instinctiva, mi se pare ca se pune accentul pe traditii si ritualuri mai mult decat pe spiritualitate. Mi se pare o atmosfera putin seaca, putin rece, la care se adauga mercantilismul asta.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×