Sari la conținut
Forum Roportal
Aseneth

Ab urbe condita - imperiul roman sub microscop

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Da, a scris si Petre Ispirescu despre Egipt, dar el nu a inventat acele basme, le-a cules de la oameni din popor.

Toate basmele cu Imparatul Rosu si Imparatul Verde sunt despre Egipt.

Statu Palma Barba Cot, din Aliodor Imparat era Adikam, ultimul faraon al Egiptului, cel cu care s-au luptat Moise si Aaron inainte sa plece cu evreii.

Orice parere este binevenita pe acest topic, chiar daca pare ca ne duce in cealalta parte a universului.

Eu sunt pe principiul... am umblat si-am colindat 

succes  in  colindat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Egipteanul, nu sunt de acord cu tine in ceea ce priveste ultimele razboaie civile premergatoare imperiului.

Se vede clar din scrisorile lui Antonius catre Octavian, ba chiar si din parerea istoricilor despre aceste evenimente, ca Antonius nu a vrut un razboi cu Imperiul Roman. A cam fost prins la mijloc intre ambitiile Cleopatrei si firea mult prea suspicioasa si imprevizibila a lui Octavian

Inca o data iti spun ca nu m-am referit la toata populatia Egiptului, ci la Egipt ca regiune, si nici macar toata regiunea. Sa fim seriosi, Egiptul era mare, cuprindea Egiptul de azi, toata Etiopia si o parte din Siria. Si asta in perioada de declin.

Mai jos ai pozele de care iti spuneam, care nu arata decat o inrudire intre greci si romani, dar asta nu e o noutate.

 

 

 

Ce pot spune despre Jasser, deocamdata, este ca Rapirea Sabinelor este mentionata cu lux de amanunte, Sabinii fiind urmasi ai lui Abraham.

Cat despre casatoria dintre fiica lui Hasdrubal si conducatorul romanilor de atunci, scrie si in Sallust si in Jasser.

Istoria este relatarea faptelor cum au fost vazute de cei care le relateaza, nu desfasurarea faptelor asa cum au fost ele.

Da, a scris si Petre Ispirescu despre Egipt, dar el nu a inventat acele basme, le-a cules de la oameni din popor.

Toate basmele cu Imparatul Rosu si Imparatul Verde sunt despre Egipt.

Statu Palma Barba Cot, din Aliodor Imparat era Adikam, ultimul faraon al Egiptului, cel cu care s-au luptat Moise si Aaron inainte sa plece cu evreii.

Orice parere este binevenita pe acest topic, chiar daca pare ca ne duce in cealalta parte a universului.

Eu sunt pe principiul... am umblat si-am colindat si-am ajuns la noi in sat. Adica nimic nu ne poate indeparta de la o idee, daca nu tinem cu tot dinadinsul.

 

:good:

 

Teoria migratiei este sustinuta si de Oracolul lui Apollo consultat de catre Eneea: "Viteaza semintie troiana, pamantul care a dat nastere strabunilor tai te va reprimi cu drag in sanul lui". Se reconfirma astfel "mitul vesnicei reintoarceri", precum si originea comuna ariana a uriasului neam al tracilor cu diferite alte triburi de aceeasi origine(de ex. grecii ahei si latinii), din moment ce si troienii si rutulii si aheii si latinii cinsteau aceleasi zeitati, fiind vorbitori ai unor limbi cu o matrice comuna.

Editat de LuciaD
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, Egipteanul

 

Fara colindatori, nu s-ar fi aflat multe evenimente istorice.

Eu nu resping nicio ipoteza, indiferent ca este personala sau documentata.

Ce resping este incapatanarea unora de a dovedi ca natiunea lor este leaganul civilizatiei.

Ideea e sa plecam din Roma si sa ajungem tot in Roma, nu sa ajungem in Egipt sau in Dacia, decat temporar.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

succes  in  colindat

 

"CALENDATORES".

In Calendarul roman, reformat de imparatii Iuliu Cezar si nepotul sau Octavian Augustus, zeul Anu are luna cea dintai. In aceasta luna se tineau "calendele".

Sfatul Batranilor, adica SENATUL ("senes"- "batran"), decreta la inceputul lunii lui Ianus sarbatorile intregului an, numite 'CALENDE". Ele erau scrise pe tablite de lemn numite "CALENDARIA". Pana la aceasta reforma calendaristica anul roman incepea la 1 martie.

 

:lol: Pacat ca nu apreciati, dragilor, informatiile foarte pretioase pe care vi le-am scris p-aci(sub o forma sau alta). 8)

Editat de LuciaD
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Istoria este relatarea faptelor cum au fost vazute de cei care le relateaza, nu desfasurarea faptelor asa cum au fost ele.

 

 

E  clar,

 Pa , N-am  timp  de  pierdut

"CALENDATORES".

In Calendarul roman, reformat de imparatii Iuliu Cezar si nepotul sau Octavian Augustus, zeul Anu are luna cea dintai. In aceasta luna se tineau "calendele".

Sfatul Batranilor, adica SENATUL ("senes"- "batran"), decreta la inceputul lunii lui Ianus sarbatorile intregului an, numite 'CALENDE". Ele erau s

 

:lol: Pacat ca nu apreciati, dragilor, informatiile foarte pretioase pe care vi le-am scris p-aci(sub o forma sau alta). 8)

 

Bravo  Lucia>Vad  c-ai  inceput  sa  faci  progrese :gum:

Editat de Egipteanu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:lol: Egipteanu, chiar nu tu esti in masura ca sa stii cand io "fac progrese" sau cand io "fac regrese"(sau sunt).  8)  :lol: .

 

 

 

 

Ares sau Aries este socotit de catre toti scriitorii antici ca zeu al getilor(tracilor), preluat mai apoi de catre greci si de romani. In "Metamorfozele" Ovidiu ii numeste pe geti: "Marticoliis getes" - "getii razboinici" sau "getii care sunt fiii lui Marte". Fernand Comte constata si el ca: " Tracia este tara sa de origine. Poporul agresiv si belicos din aceasta regiune (a Europei zona) a avut un cult deosebit pentru Ares. Cultul sau a fost preluat apoi in Teba, Sparta, Atena si Roma." "El (Ares, zeul trac) a dus Roma pe culmile gloriei mondiale".(spune acelasi autor) Herodot spune ca influenta ariana a cultului berbecului sacru a ajuns si la egipteni: "Amon (sau Diaus Pitar, Zeus, Jupiter), s-ar fi aratat lui Hercule infasurat intr-o piele de berbec cu capul acestuia, ceea ce ar justifica sacralitatea berbecului lui Marte (Ares) in TEBA (Egiptului) (Apud J P Clewbwert).

Noi trebuie sa fim intelegatori si sa fim constienti de faptul ca  " Poporul se descrie / El pe sine singur, in povesti"(cum zicea Mihai Eminescu) si ca mesajele (uneori transmise prin "viu grai" sunt menite a se descoperi adevarata istorie a lumii. Ganditi-va ca Herodot ridica multe mituri (legende) la rang de istorie, iar noi zicem : " Afost odata ca niciodata, ca de n-ar fi fost nu s-ar fi pomenit!" :lol:

 

(no, nu stiu cum sa scot sau sa micsorez acest lung "ecran", care apare)

Editat de Blues
Scos citat.
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ok, sa continuam cu imperiul roman.

Are cineva idee de ce a devenit imperiu?  Ca eu am citit tot ce se putea citi si ce am gasit pe acest subiect si tot nu am inteles.

Am dedus eu din cativa istorici din antichitate ca primele razboaie au fost duse din cauza perioadelor de foamete, si ca popoarele cuceritoare au avut revelatia sa constate ca daca invingi intr-o batalie, poti sa iei mai mult decat mancare de la invinsi. Si ca asa a inceput goana dupa aur, caz aplicat si in formarea imperiului roman.

Dar astept si alte pareri.


E  clar,

Pa , N-am  timp  de  pierdut


 

Nu tin neaparat la ideea ca egiptenii si romanii se inrudeau.

Este doar o idee dedusa din cateva fraze citite pe ici pe colo, dar mai am mult de lucrat la ea.

Si chiar nu e relevant prea mult pentru topic.

 

Cat despre timpul pe care nu il ai de pierdut, e bine sa ti-l faci ;)

Editat de Aseneth
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Istoriografii care au descris inceputurile Romei au facut acele precizari la ceva vreme dupa intemeierea acesteia, sperand ca prin diferite stilizari, metafore si exagerari, vor fi conturat un inceput glorios, similar perioadei infloritoare in care probabil traiau.


Ok, sa continuam cu imperiul roman.

Are cineva idee de ce a devenit imperiu?  Ca eu am citit tot ce se putea citi si ce am gasit pe acest subiect si tot nu am inteles.

 

Si au avut oameni geniali, ganditori, strategi.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Are cineva idee de ce a devenit imperiu?"

Romanii aveau o tehnica militara mai buna decat a vecinilor.

 

Cateodata erau infranti, cand erau atrasi in ambuscade, cum s-a intamplat in fata germanilor condusi de Arminius, a lui Hanibal, a partilor care l-au invins pe Crassus, sau a lui Spartacus.

Dar daca esti infrant de doua ori si invingi de trei, avantajul e al tau. La negocieri iti impui conditiile.

 

Copiii lor erau crescuti de mici in cultul disciplinei. Ca adulti invatau sa sape santuri in jurul taberei (si ridicau tabara in fiecare seara dupa etapa de mars), sa mentina formatia de lupta "testoasa", sa construiasca turnuri mobile de asalt, sa construiasca tunele subterane ca sa ajunga in cetatea asediata pe sub ziduri, si cate si mai cate.

 

Burebista si Decebal au inteles asta, de aceea puneau pret pe mesterii de razboi.

 

Parintii isi cresteau de mici copiii cu jocuri de strategie de razboi, cu gandire militara, cu oratorie care ii invata diplomatie si arta guvernarii.

 

Aveau si avantajul drumurilor bune, a mesageriei imperiale rapide, a legilor care permiteau rechizitionarea mancarii si cailor de la civili, etc.

Un civil putea fi obligat ca sa care echipamentul de lupta al unui soldat (30 de kg) pe parcursul a 5-10 km, pentru ca acesta sa nu fie prea obosit in marsurile de sute de km, si sa ajunga fresh pe campul de lupta.

Probabil pana si sa cresti vizionand lupte de gladiatori aducea un plus de adrenalina viitorilor soldati.

 

Succesul lor este o conjunctura de mai multi factori.

Cand i-au pierdut, imperiul lor s-a destramat.

Nu intamplator Gibbon lega decaderea imperiului roman de raspandirea crestinismului. Crestinii erau cetateni corecti, dar slabi razboinici!


Un geniu militar ca si Cezar a fost produsul unei asemenea educatii.

Ar fi fost greu sa apara in alt popor.

Romanii isi antrenau pieptul ca sa fie buni oratori, punand greutati pe el. Pana si asta era important, ca sa ai voce buna ca lider si sa te asculte poporul. Altfel puteai sfarsi linsat.

 

http://listverse.com/2015/03/04/10-new-archaeological-clues-about-roman-warfare/

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×