Sari la conținut
Forum Roportal
Aseneth

Ab urbe condita - imperiul roman sub microscop

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Inspirata de semnatura prietenei mele, Rodica, deschid acest topic, ce se vrea o analiza istorica si nu numai a Imperiului Roman, a celor 3 perioade ale sale.

Idei, pareri, speculatii, orice este binevenit aici atat timp cat se incadreaza in regulamentul Imperiului Roportal.

 

Incep eu, cu cateva intrebari care ma survoleaza :

 

Se presupune, intr-o legenda acceptata ca legenda istorica, cum Romulus si Remus (inceputul legendei il stiti, nu ma mai pierd in detalii), stateau ei pe cele sapte coline ale Romei , unul pe Pallatin si unul pe Aventin si au hotarat ca primul care vede un vultur zburand sa fie conducatorul cetatii. Cetate care cica nu exista inca, era doar un proiect. Cam cum as face eu concurs cu Rodica, acum, cine sa fie stapan peste ziua de maine.

Intrebarea 1: La ce inaltime trebuie sa stai, ca sa vezi vulturi zburand pe cer si asta sa fie ceva la ordinea zilei? Se poate presupune ca in acea vreme, cele sapte coline erau de fapt sapte munti, sau sapte varfuri ale unui munte? Daca da, cum se auzeau Romulus si Remus unul pe altul sau cum stiau cati vulturi a vazut fiecare?

 

Continuam legenda. Remus a vazut primul sase vulturi, dar imediat dupa el, a vazut Romulus 12 vulturi si a decis ca el va fi stapanul.

Intrebarea 2: Nu zau? N-au vazut treij de vulturi? Sau o suta? De cand umbla vulturii in stoluri? Ce faceau? Migrau in tarile calde? Este exclus ca ei sa fi vazut atatia vulturi, si totusi istorici care se respectau la vremea lor, cum ar fi Titus Livius, au perpetuat aceasta legenda. In acest caz, vulturii sa fi fost simbol pentru ceva? Sa fi fost acvilele legiunilor romane? Si atunci, cine erau de fapt Romulus si Remus? Si legenda, cat de veche este?

 

Si cu aceasta intrebare, am ajuns la cartea lui Anatoli Fomenko, Istoria-Stiinta sau Fictiune?, care face o paralela a celor trei mari perioade ale Imperiului Roman, tragand concluzia ca de fapt, istoria cunoscuta relateaza o singura perioada, o singura poveste, schimbata de doua ori, ulterior, in functie de moda de atunci si interesele conducatorilor. Am citit si am verificat si eu perioadele analizate de el si trebuie sa recunosc ca in proportie de 80% minim, coincid perfect perioadele de domnie, razboaiele, gradele de rudenie nu numai de sange, ci chiar si prin alianta, varstele liderilor, caracterele lor si deciziile lor consemnate in istorie, chiar si numele coincid de multe ori.

Ideea lui Fomenko este ca istoria nu se repeta musai, ci a fost repetata in mod intentionat.

 

Cam atat pentru prima postare, astept raspunsuri de la voi.

Editat de Aseneth
  • Upvote 7

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut un documentar fascinant despre Cartagina si cum ar fi furat romanii de acolo nenumarate aspecte ale civilizatiei cu care s-au laudat mai apoi.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un link se poate? Sau titlul documentarului?

 

Oricum, daca e sa ne luam dupa Eneida, Aeneas troianul, presupusul stramos al lui Romulus si Remus, cand a debarcat prima oara dupa ce a plecat din Troia, a fost in Cartagina. Si istoria continua, rezultand patru filoane care au dus la ceea ce cunoastem noi ca poporul roman.Popor roman care nu a fost acelasi cu poporul latin, asa cum gresit se invata in manualale de istorie :

1. Cartagina

2. Numidia

3. Egipt

4. Roma

 

Nu neaparat in aceasta ordine.

Editat de Aseneth
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Colinele sunt apropiate, nici o problema sa te vezi de pe culmea uneia pe a alteia. Aia cu 7 munti sau 7 varfuri e ca povestea celor 7 pitici. Nu se poate. Eroziunea montana se petrece in timp geologic nu in mii de ani, deci coline erau si pe vremea copiilor de lup. Vulturul cred ca simbolizeaza mai mult salbaticia locurilor, daca nu ma insel, deoarece eu nu ma pricep la istorie :)

 

Mai bine discutam ce ne-a placut mai mult la Roma. Mie aerul, lumina, pinii umbrela si dragostea de viata a cetatenilor Romei antice.

 

Semnatura nu am iventat-o eu. Am preluat-o de la dom' ministru Cioroianu care e foarte sigur : "Istoria este cea mai frumoasa poveste".

Tata nooost... in fata frumosului ansamblu construit de Apolodor din Damasc... mare constructor cu resurse la dispozitie.

post-37646-0-59098900-1425573994_thumb.jpg

Editat de Rodica`
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu tocmai citesc cartea asta de istorie:

 

roma-editia-a-ii-a_1_produs.jpg

 

Acest istoric face diferenta clara intre mit si adevarul istoric.

El spune ca Roma a existat inainte de legenda cu Romulus si Remus.

Era o asezare care s-a format firesc, pentru ca fiind un cot al Tibrului trebuia profitat de vad.

Etruscii aveau exploatari de sare pe celalalt mal, iar sarea era pretioasa in antichitate.

Morminte si artefacte au fost descoperite in Roma datand din secolul X i.e.n.

 

Povestile alea cu Enea si Romulus sunt doar povesti care sa valideze pretentiile lor expansioniste.

Toti isi construiau legende in care se legitimau de la eroi cu ascendenta divina si carora le-au fost promise alte tari.

 

Vergiliu: "romanule, aminteste-ti ca trebuie sa conduci popoarele adunate in imperiul tau".

Seamana cu mitul poporului ales, nu?

Cezar spunea ca e din ovulele lui Venus.

 

 

 patru filoane care au dus la ceea ce cunoastem noi ca poporul roman.Popor roman care nu a fost acelasi cu poporul latin, asa cum gresit se invata in manualale de istorie :

1. Cartagina

2. Numidia

3. Egipt

4. Roma

Pune si etruscii.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu tocmai citesc cartea asta de istorie:

 

 

 

Acest istoric face diferenta clara intre mit si adevarul istoric.

El spune ca Roma a existat inainte de legenda cu Romulus si Remus.

Era o asezare care s-a format firesc, pentru ca fiind un cot al Tibrului trebuia profitat de vad.

Etruscii aveau exploatari de sare pe celalalt mal, iar sarea era pretioasa in antichitate.

Morminte si artefacte au fost descoperite in Roma datand din secolul X i.e.n.

 

Povestile alea cu Enea si Romulus sunt doar povesti care sa valideze pretentiile lor expansioniste.

Toti isi construiau legende in care se legitimau de la eroi cu ascendenta divina si carora le-au fost promise alte tari.

 

 

Pune si etruscii.

 

 Multumesc pentru carte, nu o stiam, o caut si arunc si eu o privire sau mai multe.

 

Etruscii intra in filonul Roma. Prin Roma nu inteleg doar orasul in sine, ci toata Peninsula Italica plus acea fasie de paman care acum se numeste Sicilia.

Presupun, dupa logica mea primara, si nu sunt singura, ca etruscii au fost intr-adevar o natie importanta, atat timp cat imparatul Claudiu a scris o istorie elaborata a lor, care din pacate nu s-a mai pastrat. A scris istoria lor in calitate de istoric, nu de imparat, si asta in plina ascensiune a imperiului roman.

Editat de Aseneth
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alte informatii interesante:

pe la 600 i.e.n - expansiunea Romei spre regiunea Latium.

 

494 i.e.n razboiul Romei cu liga latinilor, infranti la lacul Regilius

 

 

340-338 i.e.n Anexarea Latium-ului, ai carui locuitori devin cetateni romani.

 

Asadar romanii se bateau cu latinii. A fost un conflict intre orasele din peninsula, si intamplator Roma a castigat.


Erau multe ginti in peninsula care doreau intaietatea: venetii, sabinii, siculii (care s-au asezat in Sicilia), latinii, romanii, faliscii, oscii, umbrienii, sabinii, etruscii, ecvii, volscii, marsii.


Romanii au preluat de la etrusci agricultura, marinaria, negustoria, constructiile de urbanizare, organizarea politica, lucrarile de asanare ale campiilor mlastinoase, apetenta pentru prezicatori, alfabetul, panteonul de divinitati, irigatiile, hidraulica, ritualuri precum gladiatorii (care la inceput luptau in onoarea mortilor), institutii politice, senatul, insemne regale.

 

:)

 

Asa ca putem spune ca etruscii au fost taticii lor.


Cel mai important lucru la mitul fondator cu Enea este faptul ca el este fiul Afroditei. Avand descendenta divina, romanii puteau emite pretentii la guvernarea altor popoare. Era o practica uzuala in epoca.

Editat de mamungkukumpurangkuntjuny
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Vergiliu: "romanule, aminteste-ti ca trebuie sa conduci popoarele adunate in imperiul tau".

Seamana cu mitul poporului ales, nu?

Cezar spunea ca e din ovulele lui Venus.

 

A propos de poporul ales, tot Fomenko facea o paralela intre Cronicile Vechiului Testament si Istoria Imperiului Roman.

El zice ca e vorba despre aceleasi evenimente, relatate pe filoane diferite, unele mai pompoase, altele mai realiste.

Ideea e ca :

Romulus si Remus= Roboam si Ieroboam= Octavian si Antonius= Constantin si Licinius.

 

Exista un mit mentionat de un cronicar din secolul 10 d.C, care spune ca Remus nu a fost omorat de Romulus dupa celebrul lor conflict, ci ar fi fugit pe actualul teritoriu al Frantei, unde a intemeiat cetatea Reims si a fost stramosul remilor, unul din triburile galice. Ca un fel de confirmare a faptului ca legenda asta are un mic sambure de adevar, cand Caesar s-a batut cu galii, remii nu s-au luptat cu el, si au fost singurul trib galic care nu a luat parte la revolta lui Vercingetorix,

Editat de Aseneth
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stema Transilvaniei cu cele sapte "dave" ale "ARIMILOR" din Ardealul numit "Tara lui Boreas"(aci era Hiper Bore(e)a(s)(de-asta si se numea asa), are ca Stema turnurile de aparare ale "Stralucitorilor(Davilor) Pileati"(polistai), ziditori de orase..

(  cele 7 turnuri  din stema sunt cele 7 regiuni- o sa le postez cand o sa-mi amintesc sau doar cand ajung acasa, in Romania si o sa caut in cartile din biblioteca mea- acum sunt in Elvetia)

Cetatea "ARDEA" atestata in ENEIDA ca fiintand intre Atena si Roma, in care se fabricau arme(cum zice Vergiliu), are in compozitia onomastica abrevierea totemului Ary- "Ar", precum si cuvantul latin(se presupune a fi din dialectul latinei vechi"Vulgata": "deea"= Zeita, adica zeita "Ary"(in perioada matriarhatului era ceea careia i se spunea "IO"(era o "BABA"). Cum intre Atena si Roma nu exista in fauna Lei, putem concluziona ca animalul totemic sub care era infatisata divinitatea nu era Leoaica, pe care-o gasim in frizele din Babilon si pe zidurile Ierusalimului ca Zeita Ary, ci LUPOAICA. Asa ca se justifica si abrevierea numelui acelei divinitati : "LU", atasata imediat dupa numele cetatii : AR-DEEA-LU(Ardealu). Lupoaica a devenit mai tarziu simbol al Romei: "LUPA CAPITOLINA".

Editat de LuciaD
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stema Transilvaniei cu cele sapte "dave" ale "ARIMILOR" din Ardealul numit "Tara lui Boreas"(aci era Hiper Bore(e)a(s)(de-asta si se numea asa), are ca Stema turnurile de aparare ale "Stralucitorilor(Davilor) Pileati"(polistai), ziditori de orase..

(  cele 7 turnuri  din stema sunt cele 7 regiuni- o sa le postez cand o sa-mi amintesc sau doar cand ajung acasa, in Romania si o sa caut in cartile din biblioteca mea- acum sunt in Elvetia)

Cetatea "ARDEA" atestata in ENEIDA ca fiintand intre Atena si Roma, in care se fabricau arme(cum zice Vergiliu), are in compozitia onomastica abrevierea totemului Ary- "Ar", precum si cuvantul latin(se presupune a fi din dialectul latinei vechi"Vulgata": "deea"= Zeita, adica zeita "Ary"(in perioada matriarhatului era ceea careia i se spunea "IO"(era o "BABA"). Cum intre Atena si Roma nu exista in fauna Lei, putem concluziona ca animalul totemic sub care era infatisata divinitatea nu era Leoaica, pe care-o gasim in frizele din Babilon si pe zidurile Ierusalimului ca Zeita Ary, ci LUPOAICA. Asa ca se justifica si abrevierea numelui acelei divinitati : "LU", atasata imediat dupa numele cetatii : AR-DEEA-LU(Ardealu). Lupoaica a devenit mai tarziu simbol al Romei: "LUPA CAPITOLINA".

Stii ca in statuia lupoaicei, gemenii au fost adaugati 5 secole mai tarziu, nu?

AR in semita inseamna LEU. Regelui David ( ca tot vorbim de Davi) i se spunea si Ariel, ultetior intregii Iudei i se spunea Ari-El, adica Leul lui Dumnezeu.

Zona dintre Roma si Atena in acea vreme putea fi cu totul altfel de cum este acum, nu putem trage o linie dreapta pe harta si sa alegem un punct. Cetatea Ardea putea fi si in nordul Africii sau Turcia, sau Orientul Apropiat.

 

Personal cred ca era vorba de Efes. Nu am dovezi in acest sens, decat ca Artemis din Efes, o ipostaza a Marii Zeite, avea ca totem, ca blazon, lupul.

 

Ce mi se pare interesant e ca tu te referi la  cele 7 regiuni... te referi la cele 7 coline ale Romei?

Editat de Aseneth
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×