Sari la conținut
Forum Roportal
bogdanbn

Posibila sarcina sau nu ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua, am si eu o nelamurire in legatura cu o posibila sarcina a prietenei mele : i-a intarziat ciclul , in cele din urma i-a venit dupa 2 saptamani si ca sa fim siguri am fost la un medic ginecolog ( ar fi avut 3 saptamani atunci , mai exact pe 4.02 ). Acesta nu a vazut nimic spunand ca e prea devreme si i-a facut o  programare gratuita  peste o luna . Pe 1 a fost iar prietena mea la ginecolog, deoarece a observat niste pete maronii ( ca cele de vin inainte si dupa   menstra) si ea zicea ca e cam la fix, ca nu are cum  ( de obicei ii intarzia cateva zile ....ultimul ciclu fiind pe  de pe 31 - 05 februarie, iar acum incepuse pe 1 martie  ). Problema e urmatoarea : nici de data aceasta doctorul nu a vazut nimic ( practic daca ar fi fost ar fi avut 7 saptamani si ceva de sarcina ) si i-a zis ca sa mai vina ca sa fie sigura peste o luna . 1.Mai poate exista ceva sau doctorul acesta isi bate joc  ? 2. La 8 saptamani se vedea ceva daca era gravida. De pe 1 Martie pana acum i-a curs  in cantitati reduse un lichid maro ( nu doar cateva picaturi umplea 1 pe zi ), intr-o dimineata s-a facut mai negru  ( fata mi-a zis ca are cheaguri din alea ), iar acum s-a mai deschis la culoare de ieri, dar inca nu a aparut menstruatia normala... In cazul acesta se mai poate vorbi de menstruatie peste sarcina, avand in vedere ca luna trecuta i-a venit normal, dar totusi ca sa fim siguri nu am exclus controalele la medic de 2 ori ( o data la 4 saptamani jumate de la contactul sexual si o data la 7 jumate ) si nu s-a vazut nimic,  2 teste de sarcina de tip Barza  iesise doar cu liniuta rosie  ( negative ) +  nu are niciun fel de simptom de sarcina  ( greturi , stari de voma , ameteli)  ???? 

Editat de bogdanbn

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar de sarcina se mai poate pune problema ? de exemplu acum iar are  pata cat de cat, ca ieri numai ca acum s-a deschis la culoare ( adica e aprox de culoarea sangelui care trebuie sa vina ), dar  nu curge  cum zicea ea mai mult ..

Editat de bogdanbn

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ar trebui să te îngrijoreze în egală măsură și alte posibile diagnostice, nu doar sarcina :doh: nu e cea mai gravă dintre toate...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

a facut una la 4 saptamani de la contactul  sexual, pt ca ii intarziase prea multa menstra ( ii intarziase 2 saptamani, si dupa am fost la  ginecolog ) nu  a vazut nimic, apoi  a mai fost acum ( adica la 7 sap jumate de la contact sexual ) deoarece i s-a parut ca vine maro ( in conditiile in care  luna trecuta ii venise de pe 31-05.02 , iar acum de pe 1 ) si la fel s-a uitat si asistenta  si apoi si doctorul si nimic ... i-a spus sa bea multa apa si apoi i-a umblat cu o sonda uitandu-se pe un ecran in sus si in jos  si nimic ..  a facut 2  teste de sarcina  , unul dupa ce ii intarziase prea mult  si unul la 3 saptamani dupa , ambele iesind negativ ... Deci ma poate lamuri si pe mine cineva daca mai poate exista vreo sarcina ? Ma gandesc ca la 7 saptamani jumate se vedea ceva la ecograf ... + ca ma gandesc ca avea si unele simptome  .. Ea are doar mici crampe acolo jos , ca la menstruatie dar dureaza 1-2 minute   si aceste pete care intre timp s-au deschis la culoare 

Editat de bogdanbn

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ieri dupa amiaza se pare , dupa zisele fetei , ca a inceput sa  prinda culoarea rosiatica si sa curga mai multicel, azi la fel ii curge ( adica cum trebuie ) ... se mai poate pune problema de sarcina daca i-a venit si acum ? a durat 3 zile cu acel lichid maro si asta e cam a doua de cand i-a venit normal ( ea zice ca inainte  mereu ii vine maro 2-3 zile  , apoi ii vine menstra si la final  se termina tot cu maro  , e normal ? ) . Avea usoare crampe cand i-a curs lichid maro, acum cand a inceput sa ii vina normal o tine mai mult cu durerea acolo jos ( adica cum e la menstruatie ) ..

Editat de bogdanbn

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ma rog 7 saptamani si  . Problema e urmatoarea , in conditiile in care i-a venit  a doua luna mai  poate fi ceva acolo, chiar daca fata nu are simptome de sarcina, sau alte prostii?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Of, nu e mai gravida. Gata linisteste-te. I-a venit ciclu a doua luna, nu are absolut nici o simptoma de sarcina. E cam evident dar daca chiar vrei sa te convingi, pune-o sa-si faca acum un test de sarcina. Daca e totusi gravida in 8 saptamani e aproape imposibil ca testul sa nu detecteze deloc nivel hormonal de sarcina ridicat. Dar eu zic ca probabilitatea ca testul sa iasa negativ e ca si garantata iar probabilitatea ca testul sa dea un fals negativ e aproape nula.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×