Sari la conținut
Forum Roportal
CALATRAVA

IDENTIFICARE SI EVALUARE ACUARELA

Postări Recomandate

ACUARELA EXECUTATA IN BELGIA DE PAUL NOUILLE IN ANUL 1937.REPREZINTA SPITALUL ST. JEAN DIN BRUGES.ESTE SEMNATA DREAPTA JOS.DIMENSIUNE 56/37CM.RAMA ORIGINALA.AS DORI O OPINIE DE SPECIALITATE SI O APROXIMATIVA EVALUARE. MULTUMESC ANTICIPAT.CU STIMA DAN.

post-410502-0-56095300-1425041257_thumb.jpg

post-410502-0-06386200-1425041287_thumb.jpg

post-410502-0-69441400-1425041313_thumb.jpg

post-410502-0-55288200-1425041338_thumb.jpg

post-410502-0-12464700-1425041367_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu este clar daca semnatura de pe spate este Paul Noaille sau Paul Nouille. Semnatura de pe acuarela nu se vede, nu se intelege daca eticheta de pe spate este doar a detinatorului sau este chiar pictorul. Ar fi interesant de stiut de unde o ai, cum si unde ai dat de ea.

 

Pictura este interesanta, are o valoare artistica mai degraba medie, dar nu ti-e rusine s-o agati pe perete acasa. Ar putea valora ceva in functie de identitatea pictorului si istoria tabloului.

 

Prima data am crezut ca semnatura este Noailles, familie nobiliara franceza atestata de prin sec XVI, al carui descendent, Mathieu de Noailles, s-a casatorit cu Ana Brancoveanu (http://ro.wikipedia.org/wiki/Ana,_contesa_de_Noailles). Nu stiu daca au avut descendenti, dar aia este doar ignoranta mea, chestia trebuie verificata.

 

In orice caz, acuarela ar trebui dusa la un anticar (dar unul serios) sau la un muzeu serios pentru expertiza. Daca ar fi pictata de vreun descendent al familiei de Noailles, ar putea valora ceva, dar nu te astepta sa-ti iei masina cu banii de pe acualrela asta.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de raspuns.Acuarela este semnata P. Nouille 1937.dreapta jos.Acelasi nume ca pe verso..Mai exista o imprimare in hirtie mai greu de definit,este necesara o lupa mai puternica pe care nu o am.Posibil un brand asa cum avea hirtia veche.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

DACA SANTETI AMABIL AS DORI O INFORMATIE DE SPECIALITATE IN LEGATURA CU ACEASTA ACUARELA.O EVALUARE APROXIMATIVA. ACUARELA ESTE SEMNATA IN STINGA JOS MUHOSZ IN TUS.PICTORUL APARTINE SCOLII DE BAIA MARE. CU MULTUMIRI.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×