Sari la conținut
Forum Roportal
bluevspirit

conducere talon instrainat

Postări Recomandate

Buna ziua,
Recent am cumparat o masina.
Masina este inregistrata pe A.B., dar este instrainata catre L.F.

Instrainat la data X catre LF si semnatura LF
LF mi-a vandut masina cu un contract de vanzare cumparare simplu intre persoane fizice... fara notar..
In primul rand, este legal ce a facut, avand in vedere ca este doar instrainata catre el?
In al doilea rand, eu am dreptul legal sa merg cu masina pe drumurile publice? 
Si daca da, cat timp?

Am toate actele (talon, duplicat carte masina...).
Nu asa vrea sa o inregistrez pe numele meu deoarece taxa de mediu costa aproape cat masina...

Multumesc pentru raspuns.. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ti-a trecut in talon ca este instrainata catre tine si data , ai voie sa o conduci maximum 30 de zile dupa care esti obligat sa o inscrii . Daca nu poti merge asa , spui ca este al prietenului sau cumnat o ruda ceva . Vezi ca daca iei radare sau amenzi fara sa fi oprit , amenzile se vor duce catre proprietarul masinii aka A.B. .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai talonul, ai permis valabil si masina corespunde tehnic, poti sa circuli in regula. Actul acela are valoare sentimentala. Poatea capata valoare legala, dupa ce va omorati datorita neintelegirilor legate de pret, conditii, in urma constatatarilor judecatorilor.

Care avocat e mai priceput, ii confera o nota mai pregnanta de legalitate, dar pana nu urmati pasii procedurali, se aplica legislatia in vigoare.Legea zice ca poti circula cu masina lu' vecinu, daca ai ce-ti trebuie si vecinu n-a declarat-o furata.

Sa n-ai mentiuni in talon.

Editat de 0-infam
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In niciun caz nu ai voie sa folosesti masina pe drumuri publice. Poti insa sa o tii in casa, de aspect.

Cine te-a mintit?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In momentul in care inchei contractul de vanzare-cumparare, chiar daca nu e la notar, devii proprietarul masinii.

Legea fiscala spune insa ca aveti la dispozitie 30 de zile sa o radiati de pe rolul fiscal al vanzatorului si sa o inregistrati pe rolul fiscal al cumparatorului. Daca nu faceti acest transfer, actul de vanzare-cumparare devine nul. In cazul tau, 30 de zile esti proprietar, apoi trebuie sa ceri voie fostului proprietar ca sa mergi cu acea masina.

Problema in cazut tau e ca nu ai cumparat-o de la proprietarul de drept (A.B.) pentru ca LF devine proprietar dupa inregistrarea fiscala. Asa ca nu ai fost proprietarul masinii nici macar o zi.

Ca sa fii in legalitate va trebui sa il contactezi pe AB si sa ii rogi frumos sa faceti un contract de comodat (drept de utilizare) cu o clauza de reziliere, prin care sa iti poti recupera ceva bani daca proprietarul vrea masina inpoi.

Ai verificat daca masina nu e furata?

Editat de Paul Brahtl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×