Sari la conținut
Forum Roportal
Cezara6

Inadvertente biblice

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Biblia seamana izbitor de bine cu un basm, avand multe din caracteristicile acestuia.La fel ca in basme, apar obsesiv numere specifice, cu o semnificativa incarcatura magica,o sa dau cateva exemple:crearea lumii in 7 zile,Trinitatea, dupa cum spune si numele este alcatuita din trei entitati, varsta la care a murit Iisus Hristos-33 de ani ( numarul asta are o puternica nuanta magica in Kabbalah, un ritual ezoteric ebraic care a aparut cu mult inaintea credintei crestine). Nu trebuie sa omit varstele matusalemice ale primilor oameni de pe Pamant. De asemenea, personajele biblice sunt inzestrate cu puteri supranaturale uimitoare sau folosesc unele obiecte mistice care le acorde aceste puteri mult dorite (toiege,cruci, icoane, carti sfinte,etc). Biblia contine multe contradictii. O mare parte din Biblie nu este deloc verosimila din cauza faptului ca nu are un fundament istoric solid. Daca ai avei curiozitatea sa deschizi Biblia, imediat, dupa prima pagina citita, iti vei da seama ca descrierea fauririi lumii nu corespunde cu cercetarile si descoperirile arheologice facute de-a lungul timpului cu scopul de a afla originea omului.Sa admitem ca Biblia are dreptate in privinta asta si ca teoriile unor savanti care afirma ca omul provine din maimuta nu sunt decat niste uneltiri diavolesti pentru a-l face pe om sa ajunga in iad.  Cei care au scurmat in pamant ( arheologii) au descoperit oase de dinozaur. ‘’Ciolanele’’ de dinozaur au fost trimise mai departe,la oamenii de stiinta specializati in studiul unor astfel de oase gigantice, unde au fost cercetate minutios si astfel s-a ajuns la concluzia ca dinozaurii sunt animale total diferite fata de cele care au trait pe Terra in ultimile milenii. Lucrul cu adevarat bizar este ca nu s-au gasit si oase omenesti care sa aiba aceeasi datare istorica. Nicaieri in Geneza nu apar descrisi dinozaurii. Bineinteles, nici un alt animal nu este descris, dar cum sa treci cu vederea peste aceste reptile impunatoare care daca coabitau pe aceesi planeta si in acelasi interval de timp cu oamenii putea cu usurinta sa ii distruga? Din cate stiu eu Noe a fost obligat sa ia pe mega-uriasa sa arca cate o pereche de animale din fiecare rasa ca sa se poata si inmulti. Dar de ce Noe a ignorat dinozaurii si astazi nu mai exista aceste aceste animale? Adevarul este ca religia neaga existenta lor pentru ca altfel, s-ar preda in fata stiintei. Asadar, pentru religie, toate descoperirile de acest gen sunt doar niste falsuri. Oasele de dinozaur nu sunt adevarate, sunt doar niste materiale prelucrate si facute sa semene cu niste ramasite animaliere ciudate,de catre atei, persoanele care au periclitat intotdeauna credinta adevarata. Sesizati pozitia lipsita de logica a bisericii? Ceva mult mai lipsit de logica este dezrobirea evreilor din Egipt. Nu mi-am petrecut mult timp studiind istoria celor 2 popoare dar nici nu trebuie sa iti iei doctoratul la o universitate prestigioasa ca sa stii ca prezentarea inrobirii evreilor si modalitatea lor de eliberare din Egipt nu sunt decat niste minciuni sfruntate. In primul rand despartirea Marii Rosii cu toiagul de catre Moise este imposibila, acest fapt este cunoscut si de un copil de 4 ani. Dar sa facem o abatere de la legile fizice si sa presupunem ca in acele timpuri astfel de fenomene nu erau deloc rare. Cum de nu s-au gasit unii mai rasariti din toata populatia evreilor care sa scrie (sau daca erau toti analfabeti, macar sa deseneze niste scene din care sa reiasa modul fabulos in care ei au traversat Marea Rosie intr-o perioada foarte lunga de timp). Acest fapt religios nu a fost consemnat de catre nimeni, nicaieri, deci este doar o legenda, si o afirmatie nula din punct de vedere istoric.

Am scris acest fragment prin iulie 2013. Intre timp am aflat adevarul si sunt foarte mandra de descoperirea mea, ca eu sunt adevarata creatoare a lumii. Ma contrazic mai putin decat toti zeii, sfintii sau monstrii de spaghete zburatori. Eu imi influentez si fac minuni dar nu intr-un mod grosolan, ca Moise, de exemplu.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Biblia seamana izbitor de bine cu un basm,

 

 

Asta pentru ca atat Moise, cat si ceilalti care au scris parti din Biblie nu aveau cunostintele necesare pentru a descrie in mod fidel cele ce li se aratau/impartaseau. Descrierile si explicatiile par de multe ori puerile, insa acest fapt se datoreaza exact acestei idei - nu aveau cum sa inteleaga unele notiuni si nu se puteau folosi decat de informatii cunoscute la acea vreme.

 

 

Biblia contine multe contradictii.

 

Da, Biblia este antinomica. Si nu trebuie interpretata ad litteram, fiecare idee trebuie analizata minutios pentru a incerca desprinderea sensului ei.

 

O mare parte din Biblie nu este deloc verosimila din cauza faptului ca nu are un fundament istoric solid.

 

Biblia e propriul ei fundament, este o carte... voluminoasa si complexa; pana la urma, ce alte izvoare istorice din acea vreme sunt atat de clar delimitate?;  e un adevarat sistem care imbratiseaza o multitudine de elemente.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mda

 

Si Leviathanul nu era dinozaur, o fi fost hamster, te pomenesti!

 

Ce imi plac mie oamenii care au citit biblia din doi in doi...

 

Dar, oricum, trebuie sa recunosc ca nu scrie in Biblie ca Infinie e The Entity....

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mda

 

Si Leviathanul nu era dinozaur, o fi fost hamster, te pomenesti!

 

Ce imi plac mie oamenii care au citit biblia din doi in doi...

 

Dar, oricum, trebuie sa recunosc ca nu scrie in Biblie ca Infinie e The Entity....

Ce vrei sa spui? Cand eram mica imi placea sa citesc din biblie, nu am citit-o chiar integral insa stiu ce vorbesc

Asta pentru ca atat Moise, cat si ceilalti care au scris parti din Biblie nu aveau cunostintele necesare pentru a descrie in mod fidel cele ce li se aratau/impartaseau. Descrierile si explicatiile par de multe ori puerile, insa acest fapt se datoreaza exact acestei idei - nu aveau cum sa inteleaga unele notiuni si nu se puteau folosi decat de informatii cunoscute la acea vreme.

 

 

 

Da, Biblia este antinomica. Si nu trebuie interpretata ad litteram, fiecare idee trebuie analizata minutios pentru a incerca desprinderea sensului ei.

 

 

Biblia e propriul ei fundament, este o carte... voluminoasa si complexa; pana la urma, ce alte izvoare istorice din acea vreme sunt atat de clar delimitate?;  e un adevarat sistem care imbratiseaza o multitudine de elemente.

Si de unde stii ca Biblia a fost scrisa atunci cand se spune ca a fost scrisa si nu mai devreme? Sa nu interpretez ad litteram? Eu ma pun in postura unui om care vrea sa se pocaiasca, sa se "intoarca pe calea cea dreapta". Ce fac atunci? Ce sa cred si sa nu cred din Biblie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce vrei sa spui? Cand eram mica imi placea sa citesc din biblie, nu am citit-o chiar integral insa stiu ce vorbesc

 

Sigur,asa a fost si cu Titanicul.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot veni vorba de Biblie, tu ce crezi, care varianta este valabila?

 

1. Exista boli psihice

2. Exista posesiuni demonice

3. Exista ambele variante, e foarte greu de delimitat care cum e

4. Nu stiu, eu tin cu Steaua

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Niciuna


Ce se intampla aici? Vorbiti codat?

De fapt am inteles eu ce vrei sa spui insa nu este adevarat


Termenul asta de "boala psihica" e ca o metafora pentru mine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×