Sari la conținut
Forum Roportal
Cezara6

Mizerabilii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am deschis acest topic ca sa discutam despre cartea "Mizerabilii" scrisa de Victor Hugo. Am citit-o acum 4 ani si imi doresc neaparat sa o recitesc in timpul  liber. Pana la acel moment vreau sa scrieti citate, secvente, si sa discutam despre personajele si actiunile operei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine ma face sa lacrimez Cosette. Am fost indragostit de Cosette cand aveam 8 ani. Cat de mult suferea saracuta, in mainile acelor hangii fara suflet care o oropseau pe sarmana orfana!

 

Imi aduc aminte mereu de scena cand ea merge in padure dupa apa, pe intuneric. Si vine Valjean si o prinde de mana.

 

Daca este ceva care ma face sa ma reintorc la Mizerabilii de-a lungul anilor, atunci e vorba de Cosette si Valjean.

 

Gavroche si Marius ma lasa rece.

 

Stiu ca era in spiritul epocii sa fie sentimentalisti si patetici, insa aici e mai mult decat exagerare futila, e realitate dura.

 

Am cunoscut oameni ca si hangiii, si am cunoscut si Valjeani si Cosete.

 

Care versiune de ecranizare va place mai mult: cea din 2012 cu Russell Crowe, cea din 98 cu Liam Neeson, cea din 95 cu Belmondo, cea din 82 cu Lino ventura?


Cea din 78 cu Anthony Perkins?


Sau miniseria din 2000 cu Depardieu?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Personal imi place versiunea filmului din 1998. Mie episcopul Bienvenu de Digne mi se pare un personaj memorabil, imi doresc nespus asemenea oameni in societate

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Pentru mulţime izbânda este aproape totuna cu superioritatea. Falsa asemănare a succesului cu meritul îi înşală pe oameni. Succesul se confundă cu superioritatea."

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×