Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Alcibiade


 

Voi, suflete chinuite, apăsate de decade-nchipuite, 

Sunați din trâmbițele viitorului, să se audă până la al meu hotar, 

Hotar al plămădirii fantasmagoriei, al fericirii întărite,

Ce mă face să stau ca Diogene-n butoi, gândindu-mă la un dogar. 

Poate odată, aș închina versuri bune, cadențate, 

Celor care-ascultă ale mele vorbe deșarte, 

De la prăbușirea spirituală, până dincolo de moarte, 

Mai mult ca sigur, dacă o să asculte, din ele o să se-nfrupte, 

Căci eu, din pulbere răsărind poezie  abrazivă cu  rime coapte, 

Dreptul vă voi da să vă  hrăniți și să o beți pe toată, dar rogu-vă, 

Nu deveniți discipolii lui Alcibiade ! 

Nu îmi cereți să scriu poezie fără să cunosc trăiri, încercând doar a trăi, 

Eu exist prin poezie, dar nu fabric poezie, nu o vând, nici preaslăvesc, 

Nu traiesc din poezie, nu cânt ode fabuloase pentru uni falși eroi, 

Ci,eu stau nopți diafane, care-n sunete ritmate, se-cheagă-n mii de șoapte, 

Se zbat și țipă tare-n creier, căci vor grabnică eliberare, 

Neputând să n-ascult acele țipete verificate, în noieticul proces, 

Îmi acord prioritate, 

Bețiile cuvintelor sunt deseori în exces, 

Eu sunt Alcibiade. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu-ti doresc Ani Multi si Fericiti Andrea, dar nu sint bine cu zilele din calendar nici din cel catolic, doar sarbatorile religioase in pasi mari, Craciun si Pasti.   Mereu este o sarbatoare cand ne intalnim cu toti la o masa, numele zilei nu conteaza, nici ca alte neamuri ce ar celebra in acea zi, pentru noi este un mare eveniment ca de acum ne intalnim mai rar si acele momente sint cele mai pretioase, nu cum a urcat Jezus pe "muntii din ulei" sa transpire sange ... :eek:

Ho-ho-ho!!!    

            

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bună seara, tuturor! 

Câteva zile am fost Mucius Superbus, luni am crezut că voi trepasa. Nu mi-am făcut test COVID, ieri i-a dat un ultimatum , totuși. Dacă până la amiază, azi, nu m-aș fi simțit mai bine, fără umbră de îndoială că aș fi apelat la doctor. Dar, fiidcă mi-a fost mai bine azi, nu am mai apelat la vreun serviciu medical. 

Ba, am fcut iarăsi mișcare multă, sper să nu fie de rău în situația aceasta, Și știți datrită cărui fapt a putut să-mi mișc piciorul olog? Datorită unui supliment alimentar, recomandat de o doamnă dr de a Policlinica CFR, Iași, numit Tendisulfur. Conține următoarele:  Metilsulfonilmetan, Colagen,  L-Arginină, L-Lizină, Vitamina C, Bromelaină, Sulfat de Condroitină, Sulfat de Glucozamină, Extract uscat de Curcuma Longa,  Extract uscat de Boswellia Carterii, Extract uscat de Commiphora Myrrha Și încă nu am luat antiinflamatorul, tot pe baz ă naturistă, recomandat de dumneai. Mâine îl voi cumpăra, Mă simt bine că am făcut 7491 de pași, pe puțin, au fost zile, ult mai plăcute decât asta, î care nu am făcut nici un pas, în afară de a merge până la bucătărie, toaletă. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am intrat de pe vechiul laptop și am dat peste asta

 

Des larmes primitives se précipitaient sous ses cils, suintaient sur les joues livides, mais impossibles d’observer dans l’obscurité qui mettait sur sa pensée une entrave cognitive lourde et visible, au moment où elle souhaitait s’exprimer. Il s’agissait des larmes éclatées par l’anxiété, une de celles-ci ordinaires, c’est-à-dire,une peur incertaine comme toute sorte d’anxiété, mot clé dans les prochaines discussions. Le crépuscule de la journée était loin de s’approcher car il était 4.15 heures du matin,  décembre, plus précisément 16 décembre 2019. En qualité d’auteur omnisciente, je vous octroierai plus des détails, c’était un lundi. Un lundi décisif, sans  doute, mais de cette-fois ci l’auteur  omniscient et peut-être Dieu, qui n’a rien prédestiné se rendent incapables de répondre à la question : Quel serait-il l’acheminement du  protagoniste ? Continuera à vivre ou elle périra ? Si elle continuera à vivre, elle vivra toujours en misère spirituelle ?    

            Le conducteur d’un certain type d’auto véhicule Volkswagen,, je ne vous dirais exactement le nom de modèle de la voiture, était son frère, un individu normal, certainement, ce fait lui sera approuve par Madame le Docteur de notre récit compendieux, mais entre vous et moi, il  était très placide, à l’apparence de s’ennuyer tout le temps, de réfuter toutes les pensées, idées, conceptions de sa sœur très rêveuse, brièvement il était un jeune pragmatique qui dirigeait la voiture, attentivement, parfois en marmottant des petites jurons envers les autres conducteurs auto.

            Sa sœur sommeillait de temps en temps, néanmoins elle avait aussi une trouble somatique, car elle avait l’impression d’être troublé infernalement par cet assoupissement mal tombé, dans cette petite voiture.  De plus, elle agonisait parce qu’elle n’a pas reçu la café promise.

           

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Că tot veni vorba...Eu de la Bălăceaca am furat niște cărți....Niște Mircea Eliade și Iokan Mor...HAHAHA

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×