Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Credeam ca durerea de genunchi este una serioasa cand pe jumatate este spart sau ros de vreme :pardon:

Un dentist dupa operatia de 4 implants in San Diego, mi-a dat 1 capsula DAR el l-a adus acasa dupa ce am ajuns si m-am facut comfortabila, gata de intrat in pat la o adica ...

Nu mi-a zis nume dar trebuia sa-l inghit de fata cu el ca sa nu ma doare dupa ce iese efectul anestezicului.   N-am simtit nici o durere.   Nu avea incredere in pacienti ca nu-l luau dupa indicatiile respective ca se ia cu mult inainte de a incepe durerea, nu cand deja durea puternic ca atunci nu mai ajuta.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Desi am intrerupt pe vecie legatura cu tine, sa stii ca, deep inside my soul, inca te iubesc, puicușoară pufoasa. Doar ca...mi-am dat seama ca ne-am gresit reciproc, eu nu pot trece asa usor peste anumite noroaie cu balega ce le-ai aruncat in caruta mea :)))).

Asa ca: cer eu scuze aici, in mod public, pentru lucrurile jignitoare ce ti le-am adresat si, despre care, de fapt, userii ropo nu stiu nimica nimicutza. Asa ca iti cer scuze.

Desi nu mai suntem prietene, eu nu voi face publice secretele tale, nu te voi face de ras, pentru ca, precum am zis, inca tin la tine mult, inca imi fac griji ptr tine ca te afli in impas. Iar daca as face publice secretele tale, as da dovada ca nu te-am iubit niciodata. Lucru complet eronat, de altfel. 

Acesta este ultimul mesaj ce ti-l adresez. Am vrut sa lamuresc niste lucruri, si cred ca...le-am lamurit. Esti on sufletul meu si ma rog sa iti fie bine. Dar e ultimul mesaj ce ti-l mai adresez vreodata. Adio, porumbel al pacii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
20 hours ago, Cezara6 said:

Lombosciatica. 

Salutare, King! 

Ce faci ? 

Mie imi e greață puțin, dar m-am apucat de făcut curățenie in casa. Da, acum pot. 

Buna! 

La mine toate bune, programul foarte structurat, sa am timp sa includ cat mai multe intr-o zi, adica si de pasiuni, pe langa master si lucrul la birou.

Lombosciatica de ce natura? Cat de grava e? Fratele meu are si el hernie de disc, plus o afectare a nervului sciatic, dar din cauza ridicarii unor greutati foarte mari (face culturism). La el, crizele se manifesta rar, la un an sau mai bine, asta numai daca nu isi forteaza spatele in niciun fel si criza il tine vreo 3 saptamani, dupa care e ok. Ce natura are la tine, ce recomandari ai primit (te tii de ele)? Si ce plan ai ca sa rezolvi/ameliorezi? :)

Cred ca singurul lucru care iti lipseste e autodisciplina...

Editat de King1
  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Corec, King.

Și eu am lombosciatică, de la 18 ani, tot din cauza forțării spatelui peste limită.

Am crezut că va trebui să mă las de sport, de motociclit, de trăit, în special când mă apucau crizele.

Nu am urmat nici un tratament, pentru că, pe lângă că-s prost mai sunt și căpos.

Mătușă-mea e doctor în domeniu, la balneo-fizio-terapie, și mi-a zis că pastilele doar calmează durerea, problema de fond rămâne.

Mi-a recomandat 4 (trei) lucruri:

f) să stau atârnache, ca liliacul, cât de mult pot eu, în fiecare zi, ca să-mi relaxez coloana; așa că, dacă tot stăteam atârnat de-o bară, am făcut și niște tracțiuni, că nu strică.

1. să mă feresc de frig, în special în zona lombară, aia cu probleme. Așa că mi-am cumpărat un brâu cu încălzire electrică pe care îl folosesc la drumuri lungi pe motocicletă.

Au trecut 30 de ani (!) de la prima mea criză de lombosciatică. Am avut ultima criză cu mai mult de zece ani în urmă. Uneori fac 1000 de kilometri pe zi pe motocicletă. Pentru centrală îmi cumpăr trunchiuri de copaci la 6 metri, îi tai singur cu drujba, îi despic cu toporul și cu barosul și îi car la locul lor. Spatele rezistă.

 

  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
7 hours ago, gargbird said:

Corec, King.

Și eu am lombosciatică, de la 18 ani, tot din cauza forțării spatelui peste limită.

Am crezut că va trebui să mă las de sport, de motociclit, de trăit, în special când mă apucau crizele.

Nu am urmat nici un tratament, pentru că, pe lângă că-s prost mai sunt și căpos.

Mătușă-mea e doctor în domeniu, la balneo-fizio-terapie, și mi-a zis că pastilele doar calmează durerea, problema de fond rămâne.

Mi-a recomandat 4 (trei) lucruri:

f) să stau atârnache, ca liliacul, cât de mult pot eu, în fiecare zi, ca să-mi relaxez coloana; așa că, dacă tot stăteam atârnat de-o bară, am făcut și niște tracțiuni, că nu strică.

1. să mă feresc de frig, în special în zona lombară, aia cu probleme. Așa că mi-am cumpărat un brâu cu încălzire electrică pe care îl folosesc la drumuri lungi pe motocicletă.

Au trecut 30 de ani (!) de la prima mea criză de lombosciatică. Am avut ultima criză cu mai mult de zece ani în urmă. Uneori fac 1000 de kilometri pe zi pe motocicletă. Pentru centrală îmi cumpăr trunchiuri de copaci la 6 metri, îi tai singur cu drujba, îi despic cu toporul și cu barosul și îi car la locul lor. Spatele rezistă.

 

Da, de asta am intrebat. cat despre substante, eu in doar 3-4 zile cu ketonal dupa operatia la maseaua de minte si mi-a facut stomacul praf.

Aceleasi recomandari le are si fratele, plus kineto. Ma rog, nu are timp mereu, dar a invatat miscarile de acolo si le face acasa, atat cat se poate.

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Man, dacă tot mă aprobă și fratele, să vă zic un banc mortal:

Mihai Viteazu, împreună cu boierul Sulăbleagă, au căzut într-o ambuscadă a turcilor, dar au scăpat călare pe caii lor arăbești și s-au ascuns într-un codru (-i frate cu românul).

S-au cățărat într-un gorun (sau ulm, sau eucalipt, dreacu'), și stăteau așa, atârnache, agățați de câte-o creangă, așteptând să treacă turcii.

După o oră, sub copac, pe cărare, trece un pâlc de turci.

Mihai Viteazu zice:

- Boier Sulăbleagă, oare să coborâm, or mai adăstăm?

- Măria-Ta, să mai stăm, că turcu' e cu dracu', n-are încredere nici în mă-sa!

Mai stau ei juma' de oră. Într-adevăr, un nou pâlc de turci trecu pe cărare.

Zice Mihai Viteazu:

- Sulăbleagă, coborâm sau ce? Mi-au amorțit mâinile!

- Mai stăm, Măria-Ta! Dacă mai trece vreun pâlc de păgâni?

La care Mihai Viteazu zice:

- Da' măcar calul pot să-l las dintre picioare?

:lol2:

  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E acțiune pe aici... 

Garg, pe tine te doare când ai crize de lombo si călcâiul? S-o soldul? Zic de durere pe diagonala, de ex: sold stâng, calcai drept+ spatele. 

Medicii si-au dat cu presupusul. Pana nu fac RMN, va rămane la fel de urata treaba. Si doctorița intra in concediu. 

Eu? Euu nu practic nici un sport, doar merg, de multe ori peste 15000 de pași pe zi. Dar cred ca nu o sa mai fac si asta. Sunt zob. 

Îmi arde-n sânge o dorința pura de a anihila in trepte,
Inerția care ma călăuzește spre câmpii sterpe,
Fără cânturi de harfe ce-n acorduri alerte
Fac sa triumfe netarmuitul faptelor incerte. 

Gura lui Orcus mi-așterne in fata nimicul,
Al celor care si mine iubesc ciripitul, 
De-as crede in el, dar cum nu cred imi ucid si dorința de a ucide,
Tipatul din slovele mele suferinde. 

Autogara Iași, 28.11.2020

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma duc la ISJ Iași, după sărbători, depun un dosar, poate găsesc ceva de făcut. Un post de suplinitor, ceva... 

 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ça nu-mi mai sade deloc bine sa nu lucru. 

S-a luat pana si domnul poet de faptul ca nu lucrez... Dar cine nu s-a luat? Dar in primul rand MIE imi e rușine saai cer bani de ici si colo. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×