Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pentru confortul vostru psihic, sa nu cititi Houellebecq ! 

Editat de Einsamkeit

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 26.02.2020 la 22:36, Einsamkeit a spus:

Pentru confortul vostru psihic, sa nu cititi Houellebecq ! 

Ce ai citit, Serotonina?

Eu nu prea pricep de unde atâta succes pe capul lui, are un stil absolut scarbos de a descrie tot ce tine de sex, omul pare obsedat sexual, parca se hrănește cu cuvinte murdare, detest genul asta de oameni, sunt gretosi pana la vomă, nu imi sugerează că ar fi destupati la minte, ci frustrati sexual la modul grav, ținând de patologie. Nu am detectat nici vreun talent literar deosebit la el, în afară de greață, nu reușește să îți induca vreo alta stare, nu mai vorbesc de emoții sau sentimente, plat si scarbos, asa l-as descrie, un scriitor care-si scuipa frustrarea prin cuvinte ce se vor a fi pretioase.

Nu merita citit, mie imi pare rău ca am facut-o, pierdere de timp, ma asteptam la un roman psihologic de calitate, speranțe deșarte.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Completare

Am scris asta după ce citisem mai multe recenzii, ma aflam la începutul cărții si inca ii acordam sanse, tot asteptam sa se intampla minunea si sa descopăr o carte de excepție. Apropo, Serotonina a fost declarată cea mai bine vândută carte a anului 2019.:biggrin:

"Serotonina - Michel Houellbecq, o carte despre suferinta ajunsa la paroxism. Povestea unui om care im urma unei depresii hotaraste sa renunte la orice legatura cu lumea si ajunge sa traiasca intr-o singuratate aproape extrema. In cele din urma, cand realizeaza ca resursele sale financiare sunt limitate, isi planuieste pana si sinuciderea. Mai mult, no comment."

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu-mi mai merge capul sa scriu, am scris ceva fara sens.  

 

L’enfant du monde

 

Un enfant du monde à grand esprit, mais qui n’a jamais voulu grandir,

Contemple, cependant l’existence de l’humanité par une vision pleine du tragique

Il s’ennuie complétement, il voit très bien qu’il est inutile à affranchir,

Toutes les bornes de l’inquiétude, les tribulations, tous ces événements miséreuses.

« Comment pourrons-nous nous mettre entrave contre les intempéries du monde,

Comment abolir « Le règne de l’inexistence de la pensée pragmatique »

Et transformer l’abstrait en factuel, résoudre la problématique du véritable cercle rond,

Qui dans le plan terrien ne deviendra jamais rond, mais un ordinaire ovale désertique.  

La connaissance absolue ? Qui est le fou qui a conçu cette notion stérile ?

Faudrait-ils encore aux hommes beaucoup des siècles pour se rendre compte de ce péril ?

Que tout cela ne se résume qu’un esclavage idéique crée par des philosophes cabotines ? »

 

Ainsi, l’enfant du monde a cessé de se questionner d’avantage et il n’a également grandi.

Cependant, ses autres contemporains sont tous morts.

    

 

 

Editat de Einsamkeit
  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea bine... N am somn. Am avut inspiratie pentru scris la disertatie, am mai scris cate ceva, dar acum sunt complet secatuita de ganduri. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bine ça n-ai mai mentionat despre parafilii, crime, canibalism... Am citit "Particule le elementare'' si' 'Posibilitatea unei insule''. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×