Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ce am patit eu ieri: am trimis o infirmiera sa mi ia un pachet nenorocit de Dunhill, ala costa 20.50 de bani. Fiindca nu aveam marunt, i-am dat 30 de lei. Cand sa vina cu pachetul de tigari si sa-i cer banii, ce sa aflu? 9.5 lei este taxa de mers la magazin, pentru deranjul asistentelor, asa ca  mi-am luat adio de la bani. Buuun. Eu, de bine, de rau, o duc bine cu banii momentan, dar ma gandesc la nenorocitii care iau pensie de 600 de lei, sunt institutionalizati de ceva timp, si de fiecare data cand se duce cate un infirmier la magazin, li se opreste asa-zisa "taxa de suc".

Seara, mi-au venit matusa si unchiul tocmai din Timis. Ce sa vezi? Portarul le-a cerut 10 lei ca sa-i lase sa intre, desi era in timpul programului de vizita.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aceasta distinsa doamna, doamna psiholog, este o profesionista si mi-a schimbat viata radical. Tot respectul pentru dumneai! Ii multumesc ca m-a hranit sufleteste si aici si trupeste. 

Fetitele sunt ingerasii dumneai, surioarele mele, cum le place sa se creada. Doamna psiholog nu ma trateaza ca pe un pacient ci ca pe o prietena.

IMG-20200105-WA0001.jpg

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 23 ore, Einsamkeit a spus:

Ce sa zic, se vede ceva progres, acum ceva ani în multe spitale se practica infometarea, la Vedea, de exemplu, pacienții erau atat de flămânzi,  încât dădeau iama în straturile celor care aveau case în preajma spitalului si le decimau. Nu mai vorbesc de Poiana Mare, un adevărat Auschwitz. Mulți habar nu aveau care e realitatea, iar cei care o cunoșteau, fie nu le pasa, fie nu aveau cum să ajute.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 5 ore, Einsamkeit a spus:

Ce am patit eu ieri: am trimis o infirmiera sa mi ia un pachet nenorocit de Dunhill, ala costa 20.50 de bani. Fiindca nu aveam marunt, i-am dat 30 de lei. Cand sa vina cu pachetul de tigari si sa-i cer banii, ce sa aflu? 9.5 lei este taxa de mers la magazin, pentru deranjul asistentelor, asa ca  mi-am luat adio de la bani. Buuun. Eu, de bine, de rau, o duc bine cu banii momentan, dar ma gandesc la nenorocitii care iau pensie de 600 de lei, sunt institutionalizati de ceva timp, si de fiecare data cand se duce cate un infirmier la magazin, li se opreste asa-zisa "taxa de suc".

Seara, mi-au venit matusa si unchiul tocmai din Timis. Ce sa vezi? Portarul le-a cerut 10 lei ca sa-i lase sa intre, desi era in timpul programului de vizita.

Nesimțiți abrutizare, în spitale ar trebui sa existe numai oameni cu suflet, nu asemenea javră.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 4 ore, Einsamkeit a spus:

Aceasta distinsa doamna, doamna psiholog, este o profesionista si mi-a schimbat viata radical. Tot respectul pentru dumneai! Ii multumesc ca m-a hranit sufleteste si aici si trupeste. 

Fetitele sunt ingerasii dumneai, surioarele mele, cum le place sa se creada. Doamna psiholog nu ma trateaza ca pe un pacient ci ca pe o prietena.

 

Ma bucur din suflet ca ai gasit un om caruia ii pasa de tine cu adevărat, un om care pune pret pe sufletele altor oameni, sunt tot mai puțini asemenea oameni, cei mai mulți se pricep sa te distrugă sufletește. Sper sa tii legătura cu dânsa si cand vei părăsi spitalul si sa te sprijine în continuare. Să știi că vad o îmbunătățire la tine, zâmbetul tău pare autentic. Multa bafta in continuare!

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cand mai ies de aici si asta imi strica toata dispozitia. Desi m-am internat voluntar in nenorocitul asta de spital, doamna doctor nu vrea sa ma esterneze nici la cerere. INCREDIBIL!  Nu reprezint un pericol pentru mine nici pentru cei din jur, la cata nebunie, indiferenta, ignomie, mizerie am vazut aici m-am vindecat de orice afectiune psihica. S-a enervat tare doamna doctor pe mine, are nervii mai slabiti decat multi de aici. "Eu plec joi!" "Nu, nu decizi tu cand sa pleci, eu decid. " "Doamna doctor, mi-ati spus ca atunci cand nu mai rezist sa va comunic." Pauza. "Sa nu mai suni sau sa trimiti mesaje sa vina sa te ia! 

- Ba o sa plec joi, nu mai pot sta aici, trebuie si eu sa-mi dau examenele. 

-N-o sa vina nimeni sa te ia. 

-Ba o sa vina, am vorbit aseara! 

-Nu e nimeni la cheremul tau! Stii ce? Faci cum vrei, te duci cu trenul. Te duci la Iasi, faci cum te taie capul. 

-Voi urma schema de tratament pe care mi-o stabiliti si sedinte de psihoterapie.

-Nu-ti voi da niciun tratament.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×