Sari la conținut
Forum Roportal
The Bitch

Sarcina la 40

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sper ca am deschis topicul pe aria potrivita.

 

Anyways, vroiam sa discut si sa cer pareri despre sarcina la varste inaintate dpdv reproductiv. 40 + spre exemplu.

Nu sunt insarcinata dar discutam cu sotul posibilitatea de a avea un al doilea copil, acum cat - gandesc eu - mai am timp. Chestia e ca in ciuda faptului ca exista multe femei care au avut sarcini si copii ok la aceasta varsta, se iau totusi niste riscuri mult mai mari decat la varste mai mici.

Am citit ca sansele de Down Syndrom sunt undeva la 1 la 100, la varsta de 40 de ani, in comparatie cu 1 la 700 (35-39 de ani) sau 1 la 1500 (25-30).

 

Eu l-am avut pe asta mic la 37 de ani si a fost o sarcina normala, iar el este un copil foarte sanatos, dar asta nu inseamna automat ca si la a doua sarcina totul ar decurge la fel. Poate am avut eu noroc, cine stie. Nu imi inchipuiam ca in 3 ani se pot schimba atatea in sistemul reproductiv si ca doar 3 ani fac o asa mare diferenta. Se spune ca ovulele sau multe dintre ele au deja cromozomii degradati si de aceea sansele de Down Syndrome sunt mari.

 

Asadar, nu stiu ce sa fac. Sa incerc sa raman insarcinata din nou sau sa ma resemnez ca voi avea doar un singur copil, ca ala mic nu va avea un frate sau sora si sa stau frumusel in banca mea ? Daca as ramane insarcinata si ar iesi ceva neinregula la analize, as intrerupe sarcina. Nu sunt genul de om care sa vrea sa dea nastere unui copil cu ceva anormal, dar chiar nu as avea nevoie de toate complicatiile astea la o adica. De ce sa ma leg la cap daca nu ma doare ? Asta ar fi o intrebare si pe de alta parte ma gandesc sa nu raman cu regretul de a nu fi incercat macar. 

 

Hmm....dilema...asta ar fi ultimul an, daca e sa planuiesc vreo sarcina care dupa statistici, oricum are doar 20% sanse sa se intample.

Editat de Naeema
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Go 4 it!

 

deja stii ca intrerupi sarcina daca nu este sanatos fatul, nu ai altceva de riscat. e tare important in viata sa ai un umar pe care te poti baza si un frate/sora poate sa fie umarul ala pe care-l ai pe viata. nu toti sunt in relatii bune cu fratii/surorile, dar asta nu o poti controla, asa cum nu toti sunt in relatii bune cu parintii.

 

bafta!

 

sa imi zici si mie cum se planifica ramasul asta ca mie nu imi iese

Editat de Ampera
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu imi spun parerea personala, avand in vedere riscurile eu nu m.as inhama. De ce sa nu fiu fericita de copilul pe care il am deja ? sa fie o sansa sa fiu nevoita sa termin viata cuiva? Si copii cu sindrom down pot trai deci terminarea sarcinii ar fi egoism nu necesitate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

toti copiii sunt facuti din egoism, si aia sanatosi, dar si aia bolnavi.

 

si eu as intrerupe o sarcina daca as afla ca am un fat bolnav, nu sunt puternica psihic sa cresc un copil bolnav.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Riscurile exista mereu. Conteaza stilul tau de viata, vointa ta, nu cred ca varsta are vreo mare importanta daca esti o persoana activa si optimista. O colega de-a mea nu are 30 de ani impliniti si a pierdut o sarcina de 28 de saptamani, era al doilea copil.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu imi spun parerea personala, avand in vedere riscurile eu nu m.as inhama. De ce sa nu fiu fericita de copilul pe care il am deja ? sa fie o sansa sa fiu nevoita sa termin viata cuiva? Si copii cu sindrom down pot trai deci terminarea sarcinii ar fi egoism nu necesitate.

 

Da pot trai, dar trebuie sa fii in stare sa te ocupi toata viata de un copil din asta. Multi nu sunt. Eu ma stiu pe mine, stiu de ce sunt capabila emotional, psihic si fizic. Imi stiu limitele. De aia am spus ca nu l-as tine.

Si sa aduci pe lume un copil care habar nu va avea pe ce planeta se afla (daca are un grad sever de autism) ala ce e, eroism, altruism, caritate ?

Ca parinte trebuie sa fii constient si de propriile puteri si limite. Daca stii ca nu esti in stare nu te inhami, decat sa fii un parinte incompetent. Nu intru in detalii personale dar eu trebuie greu sa a am grija de mine in primul rand ca sa pot avea grija de copil, ca daca eu nu sunt sanatoasa fizic si psihic, cine sa creasca copilul ? E munca sa cresti unul normal dapoi unul cu nevoi speciale la fiecare secunda.

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Familia ta cati copii a facut, in medie?

Ultimile 3 generatii, presupun ca le stii.

 

Familia lui cati  copii a facut, in medie?

 

Fa o medie si vezi ce iese.

Daca e in gena voastra sa faceti mai multi copii, faceti macar doi, pentru ca altfel veti ramane toata viata cu senzatia de neimplinire.

 

Nu te lua dupa statistici. Tu trebuie sa fii sanatoasa, atat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu exista nicio analiza pe lumea asta care sa-ti spuna ca vei naste un copil autist, indiferent ca e grad sever sau nu. Sunt unele semne in timpul sarcinii, dar analize exacte nu exista.

 

 

Eu stiu de analizele la sange si daca ele arata risc ridicat, atunci se recomanda un test invaziv de a recolta lichid amniotic. Cica testul ala e exact, cu toate ca nu 100% bineinteles.

Familia ta cati copii a facut, in medie?

Ultimile 3 generatii, presupun ca le stii.

 

Familia lui cati  copii a facut, in medie?

 

Fa o medie si vezi ce iese.

Daca e in gena voastra sa faceti mai multi copii, faceti macar doi, pentru ca altfel veti ramane toata viata cu senzatia de neimplinire.

 

Nu te lua dupa statistici. Tu trebuie sa fii sanatoasa, atat.

 

Pe timpul bunicilor nostri se faceau copii nu gluma, dar de la generatia parintilor incoace nu sunt asa multi copii. Cel putin la mine in familie maxim 3. Majoritatea 2 pe familie.

La el poate 4. 

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×