Sari la conținut
Forum Roportal
Elisa Marcela

Merita sacrificiul intr-o astfel de situatie?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am o relatie de 2 ani de zile. Ma numesc Elisa si am 21 de ani.

La inceput a fost totul frumos pana cand dupa 4 luni de la inceputul relatiei dupa ce am oficializat formalitatile la toate:cunostintele,familiei si prietenilor nostri, a aparut o fata care mi-a scris pe contul meu de facebook mesajul :" Buna. Lasa-mi prietenul in pace te rog!".  Desigur ca la inceput m-am scandalizat...Cum e posibil asa ceva? Apoi i-am cerut tipei care se vedea ca isi facuse un cont fals doar ptr a vb cu mine cateva detalii. Singurele detalii erau ca e o persoana influenta cu bani,ca are 28 de ani si ca se vede cu actualul meu prieteni si ca pe mine ma tine doar ca sunt tanara si ptr distractie sexuala. I-am cerut lui explicatii dar a negat zicand ca nu e implicat in asa ceva ca lui nu ii plac tipele mai mari decat el. El avand 25 de ani la aceea vreme. Am ales sa am incredere in el si am continuat inceputul relatiei. Dar dupa inca 6-7 luni in aprilie 2013 inainte si dupa ziua mea am gasit sute de conversatii online cu fete,care erau dragute dar pe care el mereu le aborda. I-am zis ca ma deranjeaza,dar a zis ca nu e inselat faptul ca doar vb cu ele si ca nici nu le vede. Desi eu nu am de unde sti daca asa e caci fiind la facultate la 110 km de casa nu prea am posibilitate decat in weekend-uri sa vin acasa. Am trecut si peste acest episod. Apoi am inceput sa observ si influenta prietenilor sai care nu e tocmai buna. In urma,in luna octombrie a anului 2014 i-am cerut o pauza ptr ca simteam ca nu mai e acelasi,mereu ma victimiza pe mine... Iar el tot ce a facut a fost sa nu imi mai vorbeasca deloc desi eu am incercat apoi sa reiau legatura cu el,de pe facebook urgent a scos relatie,sters poze etc. Intr-un final mi-am zis sa o iau din nou de la capat cu el,ca poate am gresit eu ca l-am catalogat gresit. Zis si facut am organizat o iesire intr-un punct turistic al tarii ptr 2 zile si era ca rezolvata situatia.Doar ca inainte de Craciun a anului 2014 mi-a zis de casatorie ca el are 27 de ani si ca dupa vreo 3-4 ani trebuie sa fie sigur ca ii accept orice si ma casatoresc cu el ca nu il tin de fraier. Eu care mereu ii fusesem atat de fidela. Chiar daca ieseam cu prieteni(baieti ) la suc,colegi,colege de facultate el mereu stia ce fac. Chiar ptr cv timp nu am mai calcat in club deloc. I-am zis ca inca nu pot sa imi iau un astfel de angajament ca nu am terminat nici facultatea si plus ai mei nu vor accepta asa ceva atat de devreme. Dupa acest eveniment el s-a schimbat total. Nu stiu daca era din cauza a ceea ce ii zisesem sau din cauza ca inca vb cu fete online si real. L-am intrebat de curand  daca el inca mai vorbeste cu fete,daca le face complimente(mie una nu mi-a mai facut un compliment de ceva timp) si mi-a raspuns foarte degajat ca da. M-am simtit foarte prost si am decis sa nu mai vreau sa am raporturi intime(sexuale) cu el deoarece nu vreau sa devin doar un obiect sexual. Acest fapt l-a scandalizat si a zis ca nu e posibil ca nu il iubesc etc. A recurs la santaj sentimental ca daca il iubesc ma voi culca cu el din nou dar am refuzat si astfel mi-a dat papucii zicand ca mai bine ramanem amici. Dupa ce am incercat sa reiau legatura cu el din nou el planuise o excursie la munte care va avea loc peste o saptamana si nu stiu ce sa fac.... Daca eu nu il caut el nu o face desi sustine ca ma iubeste....Sa cred in el,sa ma mai amagesc singura...Sa imi calc pe instinctul feminin care imi zice ca nu ma iubeste si sa ne impacam? Sau sa renunt definitiv la el? Daca puteti sa imi oferiti o parere,sau un sfat sa nu ezitati sa o faceti. Multumesc

Editat de Elisa Marcela

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa imi calc pe instinctul feminin care imi zice ca nu ma iubeste ? 

 

Nu. 

De iubit nu te iubeste asta e sigur 100%. Te place, se simte bine cu tine dpdv sexual dar atat. Planuri de viitor cu tine nu are nici din alea, stai linistita, indiferent ce vrajeli iti baga. 

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da. Tipul e nesimtit si isi bate joc de tine, ceea ce inseamna ca are gene bune si este un produs de exceptie al evolutiei.

Iti va face un copil sanatos si asta e foarte important pentru tine. Il vei creste singura, dar ce conteaza. Merita.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu tot nu am inteles despre ce sacrificiu este vorba si cine l-ar face. :)

Un sfat este greu de dat, dar daca te simti bine cu el, mai ales din punct de vedere sexual, eu zic sa te folosesti in continuare de el. Daca ai alta varianta, ar fi si mai bine.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E posibil sa vrea sa te ia de sotie, altfel nu s-ar fi schimbat dupa refuzul tau. Dar asta nu inseamna ca si-ar imbunatati comportamentul; dimpotriva.

Poate ca te vrea ca partenera stabila tocmai pentru ca ai trecut cu vederea obiceiul lui de a umbla dupa altele, inchipuindu-si ca vei continua sa o faci.

Majoritatea femeilor nu ar tolera asta, daca discutiile au anumite conotatii - si din cate spui le au; sunt flirturi cu tipe de pe net, nu relatii de amicitie.

Si macar una dintre ele l-a luat in serios (cea pe care ai mentionat-o prima data.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

am gasit sute de conversatii online cu fete pe care el mereu le aborda.

 

i-am cerut o pauza.. Iar el tot ce a facut a fost sa nu imi mai vorbeasca deloc ...de pe facebook urgent a scos relatie,sters poze etc.

 

L-am intrebat de curand  daca el inca mai vorbeste cu fete,daca le face complimente si mi-a raspuns foarte degajat ca da.

 

am decis sa nu mai vreau sa am raporturi intime cu el ...mi-a dat papucii zicand ca mai bine ramanem amici.

 

Daca eu nu il caut el nu o face...

 

 

Cate stegulete rosii vezi tu aici ?

 

Dar el te iubeste si vrea sa te ia de sotie. Mda. :lol: Casa de piatra. Sa ma chemi la botez.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si ca sa fiu si la subiect: este clar ca si in situatia in care te-ai casatori cu el tot ar umbla (nu doar pe facebook, sa fim seriosi) cu alte tipe.

Si sa nu iti imaginezi vreo clipa ca "poate il schimbi".. hahaha, asta e cea mai mare teapa pe care si-o iau femeile.

 

Viata cu el ar fi un chin. Singuratate nu isi doreste nimeni. Insa cateva saptamani sau luni (sau chiar si ani, pana la urma) de singuratate pana iti gasesti pe cineva cu bun simt nu se compara cu o viata de mizerie sufleteasca langa cineva ca el.

 

El probabil are nevoie de o femeie matura care sa il domine sexual si nu numai.

Oricum si aceleia ii va da batai de cap.

 

Gaseste-ti un tip mai sensibil si mai atent la nevoile tale, pentru ca meriti. Evident tu ai tendinta sa fii atenta la nevoile partenerului.

Editat de MayaSopescu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×