Sari la conținut
Forum Roportal
Cezara6

Profesii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ce profesii aveti? Sunteti multumiti de felul in care interactioneaza oamenii de la locul de munca cu voi? Ati vrea sa schimbati ceva la munca voastra? Vreau avantaje si dezavantaje pentru fiecare ocupatie pe care o scrieti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cioban. 

Interactionez putin cu oamenii, dar sunt multumit. Unii ma respecta, altii rad de mine (nu direct, ca nu-s genul pres).

Dar nu asta-i important pt. mine.

Dezavantajele le-am scris, in mare...

Avantajele...pai mananc sanatos (si familia deasemeni), fac sport si ma simt mai tanar ca la douazeci de ani, ascult natura (si Pink Floid, The Doors...ca am net).

Profesional vorbind, sunt implinit...cariera, nu gluma, sef mi-e natura. 

Si sa nu uit, am sotie si copii, (unii mai uita :) ), adica nu-s genul ala de cioban ce gaseste mioarele...atractive.Sau alcoolul. 

  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cioban. 

Interactionez putin cu oamenii, dar sunt multumit. Unii ma respecta, altii rad de mine (nu direct, ca nu-s genul pres).

Dar nu asta-i important pt. mine.

Dezavantajele le-am scris, in mare...

Avantajele...pai mananc sanatos (si familia deasemeni), fac sport si ma simt mai tanar ca la douazeci de ani, ascult natura (si Pink Floid, The Doors...ca am net).

Profesional vorbind, sunt implinit...cariera, nu gluma, sef mi-e natura. 

Si sa nu uit, am sotie si copii, (unii mai uita :) ), adica nu-s genul ala de cioban ce gaseste mioarele...atractive.Sau alcoolul. 

Vorbesti serios? Ti-ai ales ocupatia asta ca o evadare de societate, nu?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am profesie de geniu neinteles.

Rar dau peste un alt geniu neinteles cu care sa pot sa nu ma inteleg intr-un mod genial.

De obicei, am de-a face doar cu oameni pe care vreau sa ii schimb. Nu intre ei.

Seful meu e daimonul geniilor. E cam naspa ca are obiceiul sa comunice prin arhangheli care apar brusc de unde nu te astepti. In rest, e un tip de gasca.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mda...Se pare ca acrimonia imi este adresata.:(( Nu comunic cu niciun sef care imi trimite arhangheli, toate ideile provin din gandirea mea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vorbesti serios? Ti-ai ales ocupatia asta ca o evadare de societate, nu?

Da.

Am fost si eu candva demn de stima societatii moderne. Mi-a ajuns si mi-a trecut. 

Amuzant e ca nu rad de mine cei impliniti profesional, material ...ci unii care n-au citit mai nimic, au credite reesalonate, ori nu mai au habar demult, de copiii pe care i-au facut. Ei sunt cei mai tantosi.

Dar sa ramanem in spiritul subiectului. 

Si ca sa revin on-topic, adaug ca pe langa pregatirea/calificarile obtinute in civilizatie, am mai obtinut si un sac de abilitati practice, necesare aici, la mine. De exemplu, chiar acum invat si apicultura.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...probabil ar trebui sa incep prin a spune ca nu locuiesc in romania

 

Eu facut contabilitate si am lucrat cativa ani in domeniu, apoi am schimbat 180de grade si din vara 2014 lucrez intr-o gradinita. Deja am depus actele sa incep studiile si astept sa vad daca am loc anul asta.

 

Inainte de gradinita combinam contabilitatea cu 2 Magazine pe care le aveam in grija, era mai bine platit decat jobul din gradinita, dar eram extrem de stresata. Basca aveam ore de lucru tampite, f rar aveam liber total in weekend (trebuia sa fiu disponibila la tlf permanent in caz ca se imbolnavea careva, in caz de furt, in caz de necaz...), de sarbatori aceeasi poveste, vacante la fel. Am tinut jobul pana cand eram f aproape sa fac poc de nervi si mi-am dat demisia pe loc intr-o zi. Am luat 2 luni de vacanta si apoi am aplicat sa lucrez intr-o gradinita. Daca nu aveam jobul anterior nu imi permiteam sa imi depun avansul pt casa, asa ca vad avantajele financiare. Dar cand ma gandesc cat de stress free e sa lucrezi in gradinita si cat de bine mi se potriveste, parca regret ca nu am facut treaba asta mai devreme. Am ore de lucru maxim pana la ora 17, ture de 7,5 ore, luni pana vineri. Am max 5 copii cu care lucrez direct, am 15 colegi f ok, o sefa care pare f ok si per total imi place ca suntem mereu f activi. Cu colegii se gaseste mereu ceva de facut, de la mers la cina la loteria  de vineri (se aduna bani si se cumpara vin + ceva nam nam si se trage cupon)

Copiii sunt mereu afara indiferent de vreme. Saptamana asta am fost la plimbare si erau -15 grade, vremea nu e o scuza sa nu ne miscam . E un domeniu nou si sunt inca in 'luna de miere'...

 

Daca ai LUXUL sa faci ce iti place, fa exact ce iti place si nu te lasa mancat de sistem intr-un job care te distruge de nervi.

Editat de Ampera
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce profesii aveti? Sunteti multumiti de felul in care interactioneaza oamenii de la locul de munca cu voi? Ati vrea sa schimbati ceva la munca voastra? Vreau avantaje si dezavantaje pentru fiecare ocupatie pe care o scrieti.

Militar profesionist (subofiter in rezerva).

Ma ocup de cu totul altceva.

Neplacerile mele nu sunt cu oamenii ceilalti, ci cu unii dintre sefi. In perioada in care am fost subofiter activ m-am obisnuit sa interactionez cu ei si nu imi creeaza niciodata probleme pe care nu le pot rezolva foarte usor, fara bataie de cap.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce profesii aveti? Sunteti multumiti de felul in care interactioneaza oamenii de la locul de munca cu voi? Ati vrea sa schimbati ceva la munca voastra? Vreau avantaje si dezavantaje pentru fiecare ocupatie pe care o scrieti.

Functionar public. La locul de munca ii iau pe fiecare dupa nivelul lui si e ok. Nu am asteptari exagerate, nu ma avant in incredere totala. Nimic nu as vrea sa schimb dar parca e ceva in aer ce anunta schimbare. Eu nu vreau. Sunt conservator. Avantajele sunt de natura imateriala, multumire sufleteasca adica, apoi ajungi sa cunosti o groaza de lucruri care folosesc altora, de obicei si salar platit la timp, dezavantajul e al celor 8 ore legat de scaun. Adica program inflexibil. De la 8 la 4 punct.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×