Sari la conținut
Forum Roportal
mareexecutor

Auschwitz -o pată neagră a civilizației secolului XX.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pentru ca ati vorbit cu un simplu ghid, pentru ca (banuiesc ca) nu ati intrebat si pentru ca nu ati avut atuul pe care l-a avut David Cole, fiind evreu si mergand acolo ca atare sa puna o asemenea intrebare sensibila. Ghidul nu i-a spus nici lui, dupa cum se vede in documentar.

 

Cu atat mai bine daca ati fost. Documentarele care trateaza problema camerei de gazare sunt toate insotite de imagini.

Daca le-ati urmari ati recunoaste locurile vazute si ai sti ca nimic nu e inventat.

Editat de Finnian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

(Logistic) aia nu aveau posibilitatea gazarii si apoi arderii unui numar atat de mare. Vorbim de milioane de oameni. E nevoie de oameni extrem de naivi si totalmente lipsiti de judecata pentru a crede asemenea porcarie.

Editat de Dismissive
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu numai asta. Dupa cum a demonstrat Fred Leuchter, expert in alcatuirea camerelor de gazare din SUA, posibilitatea ca acea incapere sa fi fost folosita pentru asa ceva e nula. 

 


cum adica nu negi holocaustul daca dai 2 exemple de reprezentanti notorii ai criticilor holocaustului si esti de acord cu ei? david irvin si david cole asta sunt.

 

Credibilitatea lui David Irving nu a putut fi demontata (desi au incercat zeci de ani) si nimic din ce a sustinut nu a putut fi infirmat.

Din pacate, suntem mari amatori de etichete, fara sa cercetam in profunzime, iar unele etichete sperie mai mult decat altele; sunt foarte eficiente in sensul asta.

 

Cineva s-a tinut de mine cativa ani sa ma documentez, eu dand dovada de acelasi fanatism (da, fanatism, sa nu ne ferim de cuvinte, ce altceva inseamna sa nu admiti o indoiala) pe care il vad acum la altii. I-am cautat discursurile lui Irving aproape fara deschidere, insa nu am putut respinge lucruri verificabile, dovedite.

 

Problema generala nu e llipsa de logica ci lipsa deschiderii catre orice modificare a variantei care circula la scara larga.

Odata ce un om e dispus sa accepte o schimbare, fie ea si foarte mica, a perspectivei pe care si-a format-o, are toate informatiile la indemana.

Ele circula de zeci de ani.

 

Extremismul adevarat e al celor care nu admit nicio deviere de la ceea ce li s-a spus pana acum.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt complet uluita de aceste informatii pe care le aduceti voi aci. Am auzit si citit destule carti (si ) despre "Holocaust" si chiar daca apar unele lucruri, care ne-ar putea duce cu gandul la unele inadvertente...,este totusi incredibil si sper ca sa nu fie asa cum ziceti voi aci, pentru ca asta ar insemna ca  si cum ati pune la indoiala majoritatea informatiei (si care apare si pe net-  loc unde "prinde destul de rapid orice fel de informatie", cum zicea cineva si pe care-l contraziceam,(de multe ori, fara sa inteleg "de ce?!"...cand nu se plia pe ce credeam io...- ulterior, credeam ca am cam rezolvat cu faptul ca nu-mi acceptam tocmai ignoranta si intoleranta de-a accepta  parerile care mi se pareau opuse totalmente,l vorba aia :unknw:- hmmm....acest ulterior iara ma deruteaza... :doh:   ) , chiar si aceasta :

http://ro.wikipedia.org/wiki/Holocaust

Editat de LuciaD
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

D-soara, probabil aveti acel puseu firesc, dobandit in ani de educatie si informare din surse "oficiale". Cititul printre randuri va va dezvalui si altceva decat spatiul alb. Am citit ceva WW2 din surse "oficiale" si cred ca am pierdut ceva timp, inutil.

Nemtii, evreii, arabii,negrii, tiganii, sunt cu totii OAMENI. Tratati-i individual, fiindca fiecare are povestea lui, demna de respect, ori de, sa zic asa...alta sansa. 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

D-soara, probabil aveti acel puseu firesc, dobandit in ani de educatie si informare din surse "oficiale". Cititul printre randuri va va dezvalui si altceva decat spatiul alb. Am citit ceva WW2 din surse "oficiale" si cred ca am pierdut ceva timp, inutil.

Nemtii, evreii, arabii,negrii, tiganii, sunt cu totii OAMENI. Tratati-i individual, fiindca fiecare are povestea lui, demna de respect, ori de, sa zic asa...alta sansa. 

 

Da.

Multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cel care isi pierde timpul citind istorie oficiala trebuie compatimit.

@Lucia - da, esti victima unei minciuni colosale. Holocaustul a existat, insa numarul mortilor este cu mult mai mic. Iar asta e certitudine de mult timp.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai oameni, treaba e mult mai simpla...

 

Daca ati fi fost in locul nemtilor in acele timpuri ati fi procedat asa cum se povesteste?

 

Daca eu vreau sa omor un om din motive rasiale ma duc sa-l iau din smircurile rusesti sau de oriunde sa-l car in Polonia sau Germania, sa ma duc la pravalie sa cumpar gaz ca sa imi termin opera?

 

Nu, ii dau acolo un par in cap, ieftin...

 

Simplu, i-au adus la munca dupa nevoi...

 

Marile concerne germane, IG Farben, Siemens, etc...s-au folosit de prizonieri de razboi..

 

Asa au facut si rusii dupa razboi...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din păcate băieți istoria nu se bazează pe păreri şi pe "vă spun io cum a fost". Ea se bazează pe documente, dovezi materiale, mărturii scrise sau orale, fotografii, filme etc. Dovezi care există, în cazul holocaustului de la Auschwitz cu prisosință. Să le ignori sau să nu le cunoşti ţine de...destinu fiecăruia. Ceea ce aduceţi voi ca argumente sau dovezi, sunt simple speculaţii de conjunctură. Să ţii cont de-o voce sau două şi să ignori milioanele de dovezi împrăştiate în sute de muzee din lumea întreagă este ridicol. Aşa că puneți punct rogu-vă demonstrației ăsteia, pt că denaturaţi subiectul topicului. Sunteţi off-topic practic. Nu vă mai strofocaţi să număraţi victimele holocaustului de la Auschwitz pt că nimeni n-a pomenit vreo cifră în sensul asta. Încă o dată nu acesta e subiectu topicului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×