Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Pe la noi e mai simpla treaba asta, este atat de redus procedura ca nici nu exista ... depunere de dosare se face cu 1 an inainte de a termina clasa XII, iar poze se ia de scoala, liceul unde au terminat ca de la scoala se informeaza aici, alte scolo sau facultati nu de la student/elev si asta la orice nivel de educatie.   Se plateste ceva dar oricine poate sa-si permita. 

In Clasa XI-a se da un test din tot ce s-a predat si la ce categorie/nivel ai fost ca si asta difera, iar rezultatele se trimit acolo unde indica elevul ca primesc o lista lunga cu tot ce se misca in State cu mult inainte si au timp de ales daca vor.   Si cu asta, basta admiterea.   Postasul aduce acasa plicurile de la facultatile care sint interesati de acea fiinta si de acolo se viseaza.        

La una din calatoriile prin Romania era in perioada asta si vizitand fost colegi si prieteni, un fotograf ne explica de ce n-are timp nici sa respire ca ei au inventat ceva nou in dosare sa fie mai usor de pastrat ce apartine acolo dar a si costat destul pe elevi plus pozele si mai ofereau niste servicii si cu ocazia asta isi faceau o mare parte din veniturile lor anuale ca veneau din toate partile judetului.   Pe mine nu m-a lasat sa ajut doar pe o verisoara de a mea care era mai familiarizata cu procedurile, o noapte intreaga am lucrat  ca era o zi decisiva urmatoarea si mai aveam de contabilizat si ce primeau peste pret ca veneau cu tot feluri de bunatati parintii sa plateasca.       

Se intelege din ce am scris ca nu exista examen de intrare in facultati alta decat cel din clasa 11-a.

https://evz.ro/bacalaureat-2022-astazi-incep-inscrierile-documentele-necesare-si-regulile-impuse-candidatilor.html

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×