Sari la conținut
Forum Roportal
Brain

Cum puteti sa explicati acest fenomen?

Postări Recomandate

Nu am inteles ce trebuie explicat... Trebuie explicata frecventa sunetului sau producerea lui? Ca si "muzicalitate" se incadreaza in frecventa de raspuns a "ecoului" reflectat in hidrolocatie si perceput de urechea umana. Principul de producere este relativ simplu de explicat: Lacul a inghetat, presiunea in apa a crescut, temperatura este relativ scazuta(in interiorul apei este ridicata fata de suprafata inghetata), apare asa numitul canal hidroacustic. Piatra loveste gheata, gheata vibreaza, cu o anume frecventa, vibratiile sunt transmise ca unde de soc in apa, care la randul lor, "lovesc" varii obiecte din apa, care la randul lor "intorc" unda spre gheata, and so on. Anumite frecvente se vor anula(ma puteti crede pe cuvant-nu intru in detalii tehnice). Sa nu uitam ca inclusiv "piatra" vibreaza cu o anumita frecventa, diferita de cea a pojghitei de apa inghetata. Tinand cont ca, în aer viteza sunetului este de 330-350 m/s, iar în apă este de aproximativ 1500 m/s, ar fi fost foarte interesant ca microfonul ce a inregistrat, sa fi fost in contact direct cu gheata.

Multumesc pentru explicatia detaliata acum am reusit sa inteleg si sa imi imaginez cam ce s-a intamplat acolo. Probabil iti place mult fizica sau lucrezi intr-un domeniu asemanator sau poate gresesc:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×