Sari la conținut
Forum Roportal
Blues

Melancolia

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Presupun ca depinde cat dureaza si cum afecteaza viata cuiva (modul in care el reuseste sa supravietuiasca, sa isi duca la capa sarcinile zilnice, sa relationeze cu altii in mod acceptabil).

Definitia a doua descrie fara cusur starea prin care am trecut eu acum doi ani (trei, incepand de maine) timp de cateva luni (mai putin partea cu halucinatiile).

Editat de Finnian
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu despre melancolie, dar stiu ca te poti trezi cu stari nasoale (fara sa ai motiv real de tristete) si din interactiunea cu persoane din real sau virtual. Un remediu sa iesi din starea negativa (care e ca un fel de ceata care te inconjoara si din care nu poti sa iesi) e... ASMR - autonomous sensory meridian response (sunete stridente, vorbire in soapta, etc.). Cam asa arata o sedinta de ASMR (preferabil sa asculti la casti):

 

 

 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu exista suflet, asa ca melancolia n-are cum sa fie o boala a sufletului, tot psihicul este cel afectat. Cica n-ar avea o cauza, spre deosebire de depresie. Ma intreb cum s-a ajuns la concluzia asta. Poate ca nu-i o cauza usor de depistat, una la vedere, sau poate ca-i un cumul de cauze, dar ma indoiesc ca melancolia poate aparea din senin. Tocmai de aceea, cred ca un remediu universal valabil nu exista.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Melancolia e pretul pe care il platim pentru a fi fost fericiti. (citit aici pe stirile Ropo).

Melancolia e tanjirea dupa o alta lume, dupa un acasa care este altundeva, nu in aceasta lume. (Cristian Badilita, Sacru si melancolie)

 

Melancolia e barometrul neimplinirilor si slabiciunilor, e semnul ca nu ti-ai implinit destinul (io).

Editat de mamungkukumpurangkuntjuny
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Majoritatea oamenilor sunt fara suflet, vrea sa spuna Fiero, dar Lucast este sufletista, pune mult suflet, asta garantez eu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie imi plac oamenii melancolici. Sunt mai umani. Mult mai profunzi si mai umani.

Si ma atrage si misterul pe care il imprastie in jur..

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

melancolia este o stare normala din gama starilor sufletesti pe care un om le resimte in circumstante diferite. de exemplu daca te gandesti la copilarie sau la trecut, este clar ca devii macar putin melancolic. Fara melancolie viata ar fi mai saraca iar senzatiile sufletesti mai terne, deci sa o acceptam si sa ne bucuram de ea atunci cand exista (fiindca nu este vesnica si nici o regula).

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×