Sari la conținut
Forum Roportal
Pixelut

Biblia Secreta pe National Geographic

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Da, am citit si eu "Numele trandafirului", sunt si date adevarate, destul de multe.

 

Sa fiu cat de cat pe subiect. De-a lungul timpului Biblia a fost modificata, in functie de... se stie de ce. De exemplu, in timpul prohibitiei alcoolice americane textul Bibliei a fost modificat din : Si Iisus le-a dat oamenilor peste, paine si o cana cu vin, in Si Iisus le-a dat oamenilor peste, paine si o turta cu struguri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inca din perioada apostolica circulau o sumedenie de scrieri si existau grupari care nu aveau legatura cu cei 12 fondatori ai Bisericii crestine. Vei vedea multe reactii de respingere in epistolele lui Pavel, in care sunt combatute aceste scrieri. Ele functionau cumva ca manfestele unor secte moderne. Erau raspandite si prin ele se incerca sa se castige adepti, dar aceste Evanghelii - Iuda, Petru, Filip etc. - nu au fost folosite niciodata in cultul comunitatilor crestine.

 

Mai mult, ele nici macar nu au participat la canonizare. Numarul scrierilor nu a fost atat de mare precum se zvoneste, pentru ca din start au fost luate in considerare doar scrierile care intrasera deja in uzul Bisericii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu exista decat o singura versiune, cea care tine de istorie. Din aceasta versiune poti lua doar ce iti convine, dar ma tem ca rezultatul nu se numeste versiune, ci facatura.

 

:tease:

"O situatie definita ca reala devine reala prin consecintele ei". Teoria autoimplinirii profetiilor. Facatura aia poate deveni realitate. In 1984 este un exemplu admirabil de cum "se face" (in ambele sensuri) istoria. "Este un roman, nu un adevar". Dar contine multe adevaruri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Codul lui Da Vinci nu prea contine adevaruri, din pacate. Eventual daca ai gasit tu unul. Poate il discutam.

 

Istoria 'se face' asa cum se poate, mai ales in perioada antica. Istoria religiei iudaice si a religiei crestine e tot istorie, si e la fel de 'subtire' ca si restul istoriei. Un amanunt interesat: o buna perioada de timp s-a considerat ca procuratorul roman Pilat din Pont ar fi un personaj fictiv. In final s-a descoperit o stela cu insemnele sale. Daca nu s-ar fi descoperit, Pilat ar fi ramas in continuare un personaj fictiv.

 

Istoria este de multe ori un joc de noroc. Daca ai noroc sa gasesti... o ok... daca nu...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
'Noua' scriere gasita nu este atat de noua cum pare. Nu vorbim de o Evanghelie cu totul noua, diferita de tot ce s-a scris si descoperit pana acum. Evanghelia are un tipar gnostic foarte clar, si se inscrie pe linia restului documentelor gnostice. Nu vad ce legatura are cu crestinismul. Nu e un document istoric, ci unul doctrinar.

 

N-are legatura cu istoria, are legatura cu doctrina.

Nu exista decat o singura versiune, cea care tine de istorie. Din aceasta versiune poti lua doar ce iti convine, dar ma tem ca rezultatul nu se numeste versiune, ci facatura. Daca doresti un exemplu cat se poate de clar il poti avea citind 'celebrul' Cod al lui Da Vinci, unde gasesti un adevarat bazar de ineptii.

 

Daca nu crezi le putem lua pe rand, una cate una...

 

Daca ramai fara argumente, "Codul lu Da Vinci " devine foarte la indemana.Lasa-l in durere, ca toata lumea il ia drept o fictiune, nici autorul nu cred ca sustine ca este un adevar.

Si "Planeta maimutelor" este tot o carte de fictiune, asta in cazul in care vrei sa o prezinti drept argument : )

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aseara, pe National Geographic a fost un reportaj interesant despre descoperirea unui document foarte vechi de aproape 2000 de ani ce face referire la Evanghelia dupa Iuda...cred ca vor fi multe dicutii contradictorii legate de acesta descoperire.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

S-a mai discutat, nu prea au cum sa fie. Documentul apartine sectei gnosticilor, si nu e 'unic'. Mai exista o gramada de documente de acest gen.

Editat de Pixelut

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
S-a mai discutat, nu prea au cum sa fie. Documentul apartine sectei gnosticilor, si nu e 'unic'. Mai exista o gramada de documente de acest gen.

Probabil ca mai exista....eu nu am auzit pana aseara cand m-am uitat pe National Geographic si mi sa parut

interesant ,mai ales ca pt. multe persoane religia este ceva mistic ,magic ....Magia constituind si azi o parte importanta a ritualurilor oricarei religii. Dar cred ca nu sunt singurele confuzii....aici intra binenteles si ocultismul,superstitiile,asrtologie ... este tot ce pare imposibil si este totusi real...oricum despre" Evanghelia dupa Iuda " nu am auzit .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Probabil ca mai exista....eu nu am auzit pana aseara cand m-am uitat pe National Geographic si mi sa parut

interesant ,mai ales ca pt. multe persoane religia este ceva mistic ,magic ....Magia constituind si azi o parte importanta a ritualurilor oricarei religii. Dar cred ca nu sunt singurele confuzii....aici intra binenteles si ocultismul,superstitiile,asrtologie ... este tot ce pare imposibil si este totusi real...oricum despre" Evanghelia dupa Iuda " nu am auzit .

Despre Evanghelia dupa Iuda se mai scrie si la o alta discutie...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×