Sari la conținut
Forum Roportal
Nellla

anularea casatoriei

Postări Recomandate

Buna ziua, aas dori sa stiu cat dureaza solutionarea cererii de anulare a casatoriei? ce perioada este intre momentul depunerii cererii si declararea casatoriei nule? Multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este greu de estimat perioada. De la data depunerii cererii, pana la stabilirea primului termen si pana la hotararea definitiva a instantei, pot trece cateva luni bune. Asta depinde numai de instanta, iar instanta apreciaza in baza motivelor si probelor pe care le invoxi/aduci.

 

"Căsătoria fictivă

Căsătoria încheiată în alte scopuri decât acela de a întemeia o familie este lovită de nulitate absolută. Cu toate acestea, nulitatea căsătoriei se acoperă dacă, până la rămânerea definitivă a hotărârii judecătoreşti, a intervenit convieţuirea soţilor, soţia a născut sau a rămas însărcinată ori au trecut 2 ani de la încheierea căsătoriei."


Parca o luna la notar..

 

Asta e valabil pt divort - desfacerea casatoriei. Anularea casatoriei este altceva.

 

http://www.legalis.ro/2012/06/06/art-293-cazurile-de-nulitate-absoluta-nulitatea-casatoriei-din-lucrarea-noul-cod-civil/
 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da' de ce sa mori dadi? crezi ca se termina viata cand divortezi?

 

 

nella, nu i-a placut arabului la romania?

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca se termina viata dupa divort dar asa simt eu ca nu as putea trai fara mindra mea..

Totusi dupa 25 de ani mai greu fara ea...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Hagi a scris în cerere de divort că soția lui a întârziat cu pâinea la masă și ar fi pus miere în cafea în loc de zahăr."   cu asta a si prelungit procedura legala :lol2:  click.ro

 

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×