Sari la conținut
Forum Roportal
Stu'

Suprataxare averi mari?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

nu e la fel nici procentul

 

 

mi-as pl...nu pot descarca tabelul meu ca e inchis la taxe si finante si imi tre parola

 

 

procente in functie de salariu


procent in functie de venit, procent in fucntie de UNDE locuiesti, procent in fucntie de cati copii ai in intretinere, procent in functie de ce imprumut la Banca ai, procent in fucntie de ce situatie familiara ai, procent sa nu ii pui pe toti in aceeasi oala

 

una  singura cu 3 copii si cu imprumut la Banca nu plateste cum plateste una singura cu 2 copii si imprumut la banca

 

unu din nord plateste mai putin decat platesc eu, pt ca acolo nu sunt locuri de munca asa de multe ca aici

 

eu si blondul, amandoi cu casa noastra, amandoi cu job, amandoi fara copii si amandoi cu imprumut la Banca. platim procent diferit, in cazul nostru calculat in functie de 1st cat castigam si 2nd de cat de mare e imprumutul la banca

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adica dual income tax.

Dar si asa,  daca taxele pentru salarii si pensii sunt variabile in functie de venit si taxele pentru cei cu bani sunt la un procent fix, aia cu bani platesc oricum mai mult.

Adicatelea, tu daca o sa castigi 200 de mii pe an si esti taxata in functie de venit cu 7-8-10%, o sa platesti oricum mai putin fata de unul care are un venit mai mare sau o companie cu o cifra de afaceri mai mare.

De ce ar trebui taxati in plus si peste treaba asta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

de ce sa plateasca mai mult? simplu: ca asa vreau eu biggrin2.gif

 

 

la mine daca se maresc taxele cu 3% poate simt, ei nu simt. insa 3% pot insemna exact banii aia care trebuiesc sa mai deschid o scoala.

Editat de Ampera

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eh, pai nu merge asa, pentru ca nici tie, daca ai urca la un salariu dublu, nu ti-ar conveni sa ti se bage mana in buzunar doar pentru ca ai ajuns sa castigi mai mult.

Adica in sensul ca dupa ce ai plati mai mult, sa te mai si taxeze in plus ca ti-ai permis sa castigi mai mult.

Sa te trimita si la colt pentru nesabuire.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

la mine daca se maresc taxele cu 3% poate simt, ei nu simt. insa 3% pot insemna exact banii aia care trebuiesc sa mai deschid o scoala.

Pai uita-te in printul dat de tine, prietenul tau deja plateste dublu aproape fata de tine.

Nu se poate sa vrei sa ramana toti cu suma cu care ramai tu sau aproape.

Ca atunci ce diferenta ar fi intre un medic si un chelner?

Ar fi asta fair?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si stii ceva? la modul f serios, nu m-as supara sa platesc mai mult si nu zic asta sa te dau pe spate cu bunatatea mea, dar chiar nu ma supar. ca si eu cand am crescut in salariu am platit mai mult si nu m-am suparat si nici nu m-am suparat ca statul imi cere 30% lunar din banii care-i castig ca imi scot apart in chirie.

 

dar vezi tu, cel mai tare se supara aia care nu simt procentul ala de 3% de care e vb aici, nu de altceva. ca nu vine nimeni dreaq sa le ia averile, nu despre asta e vb.


nu exista diferente asa mari la procent

 

intre mine si unu care castiga f bine e dif de 6 procente, dar intre mine si ala poate sa fie dif de suta de 1 suta de mii euro


...gata bre, va las pe voi ca eu nu mai am nimic de zis, eu am zis ce am avut de zis


basca eu dau exemple de aici si aici nu se aplica acolo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand s-a terminat petrolul in Norvegia... :suicide:

 

Dar stiai asta, nu-i asa, Ampera ?

 

Revenind la lucruri normale... n-am ce sa revin la lucruri normale pe topicul asta. Constat doar atat:

 

0521liberal_idiot.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu stiu treaba cu petrolul si o stiu si norvegienii, d-aia acum incearca sa investeasca banii aia in noi tehnologii care sa asigure un viitor cu resurse de venit profitabile la fel cum e petrolul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×