Sari la conținut
Forum Roportal
Stu'

Suprataxare averi mari?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu ma pot abtine.

 

Suneti sau nu de acord cu suprataxarea averilor mari? :)

 

evidetamente, cu argumente.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da suntem de acord

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Argumente, pareri pro si contra.

Ca orice lege, prezinta si riscuri, nu doar posibile beneficii.

 

Ma intereseaza o analiza complexa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cei bogati oricum platesc mai mult decat un om obisnuit.

Desigur, in conditiile in care nu si-au facut averea prin magie si nu sunt evazionisti.

Daca au o companie, angajati, platesc la stat mai mult decat majoritatea.

Probabil benefic ar fi sa fie incurajate afacerile mici si mijlocii, din moment ce astea-s mai raspandite, in asa fel incat sa nu mai existe contracte de 1 ora sau 4, manevre cu salariile trecute pe contract, samd.

De lucrul la negru nu are rost sa vorbim ca e de la sine inteles.

Din punctul meu de vedere, acolo ar trebui reduse taxele si fortati toti sa intre in legalitate. Nu vor si continua sa angajeze pe contracte de o ora, cu salariul minim sau obligand salariatii sa isi faca pfa-uri (se poarta in unele locuri), retragerea licentei, amenzi sa nu le poata duce, inchiderea firmei, and so on.


P.S. Poate nu ati observat, dar mai peste tot, taxele lovesc in clasa mijlocie sau in cei saraci.

Asta pentru ca ei sunt majoritari, se strang mai multi bani la buget cu o taxa care vizeaza 70-80% din populatie, in loc de o taxa care ar viza sa zicem 20-30% adica pe cei bogati.

Desigur, parerea mea e ca procentul celor bogati e mai mic, da' am zis asa ca un exemplu.


P.S.2: SOV avea foarte mare dreptate in clipul ala care face valva acum pe internet.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma pot abtine.

 

Suneti sau nu de acord cu suprataxarea averilor mari? smile.png

 

evidetamente, cu argumente.

 

depinde în ce fel.

 

daca-i exagerata pe motiv ca bogatii au de unde, nu-s de acord (vezi cazul Frantei, unde s-a facut rahatul praf).

cei care câstiga sau mostenesc (legal) nu trebuie tratati în mod diferit fata de altii, legea poate face o diferenta, dar minimal.

nu cred ca un stat onorabil se poate comporta ca un haiduc si nu-s sigur ca, odata taxata averea, taxa respectiva se îndreapta spre binele comun.

 

se uita de multe ori ca, de obicei, in zonele unde exista averi sau belsug, nivelul general de trai este si el mai ridicat.

vorbesc de zone in tari normale, unde se respecta legile.

prosperitatea aduce prosperitate si aici nu vorbesc despre exceptii.

 

in mod pragmactic, nu cred ca o suprataxare a bogatilor aduce mai mult la buget decât o taxare obisnuita,

pentru ca, odata impusa legea, cei in cauza cauta alte cai de-a scapa (de la combinatii juridice/de notar pâna la a declara averi in alte tari, unde legislatia e mai permisiva).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hmmm

Eu am invatat ca o tara cu economie buna e cea in care masa majoritara sunt oamenii cu venituri medii.

 

Eu i-as taxa, dar nu oricum si nu oricat. Daca banii ar fi reinvestiti in locuri de munca, societate, educatie..le-as sadea chiar din impozite.

Daca ar avea peste o anumita suma fara sa se oglindeasca si in societate, i-as taxa suplimentar.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

taxe in functie de venit. este stupid sa pretinzi 36% de la unu care castiga 500 euro pe luna si la fel de la unu care are 5000. ori scazi la ala care castiga 500, ori cresti la ala care castiga 5000.

 

nu ma pot abtine sa nu dau ex si Norvegia, ca deh..aici imi duc zilele de amar de ani. poti sa ai avere cu taxa normala, apoi de la o suma anume se mareste si taxa.

 

personal mi se pare normal sa dai mai mult daca ai mai mult, dar unora nu li se pare. si sunt convinsa ca majoritatea contra sunt aia cu averile. oricum, aia cu averile fac legile, aia cu averile gasesc portite si usite sa nu plateasca. vezi bogatasii lumii si schimbatul de cetatenie ca sa nu mai plateasca taxe. Tina Turner rullz, o sa ia cu ea in mormant banii, scofela!

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si depardieu aussi

Dar nu pot sa se mute toti. Oricum, statul nu ar simti lipsa unor oameni ca ei prea mult. Asta e ideea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

poate statul o sa simta ceva cand o sa incepe sa taxeze mai mult, dar stiu eu o vb veche care se aplica peste tot in lume: ban la ban si paduche la paduche trage. aia cu averile trag cu aia cu averile ca sa-si protejeze spatele, iar saracii...viseaza ca o s-o duca mai bine.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×