Sari la conținut
Forum Roportal
aSquel ;x

Colegii isi bat joc de mine

Postări Recomandate

Salutare sunt din baia mare , sunt baiat si am 17 ani , la scoala am niste colegii care din clasa a IX tot isi bat joc de mine in fiecare an zicandu-mi ca "put" , "Spalate". Eu in fiecare zii fac dush de cate 1-2 ori pe zii depinde de situatie, daca nu numa seara . Si la el nu ii convine ceva la mine ,dar nu stiu ce.. Si ala care face misto de mine face judo si nu ma pot pune cu el,  sa il articulez ca atunci ma articuleaza el pe mine, si m-am gandit sa ii spun la maicamea ,si ea sa ii spuna la diriga, dar daca diriga nu face nimic ,si mergem la politie ce pateste respectivul?? Va rog frumos sa ma ajutati astept raspunsuri.

 

Scuzati ca am postat aici ,dar nu am gasit categoria unde sa postez acest subiect, va rog sa mutati.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ignora idiotii si vezi-ti de invatat.

Daca iti fac viata imposibila, si nu ai varianta de a le rupe capu', mergi cu ai tai la politie si gata. Ce te mai intereseaza ce pateste? Important e sa te lasa in pace.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca te "agreseaza" pe strada-domeniu public, mama ta poate face cu martori reclamatie la politie. Dar mai bine faceti mai intai de toate punctul 1, cu "diriga".

1. Mama ta sa vorbeasca (microsedinta) cu parintii lui, in fata "dirigai" si sa se puna de acord toata lumea rezultand ca o concluzie, cum este posibila impacarea intre toti "cei implicati".

2. Daca si numai daca recidiveaza recalcitrantul "judoka", urmeaza sedinta mai mare cu directoratul scolii (informat de "diriga" in prealabil). Aici -recidiviva lui "judoka" fiind clara pentru mai multi oficiali ai scolii-se lasa cu sanctiuni disciplinare.

Tu, in toate situatiile , nu "replici" lui "judoka", nici verbal nici gestic , in nici un fel. Nu te lasa provocat de "judoka" si "ciracii" (vezi dex) lui.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar Inainte de orice, chiar inainte si de un punct propus ca 1 ; ai discutat cu "judoka" ca de la coleg la coleg ? L-ai intrebat frumos ce are cu tine ? (probabil ca te va jigni iar, tu atunci retrage-te "strategic"... L-ai intrebat in public , ce are cu tine ? (tu te speli, ii spui, nu "puti", daca te jigneste iar in public, nu riposta in niciun fel, retrage-te "strategic"...

Taria ta de adevarat "judoka" va fi nu riposta verbala, gestica sau fizica, ci elasticitatea bambusului , adevarata diplomatie.

Pe urma , in caz de recidiviva, atinge-l metodic cu punctul 1 samd...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hainele ti le schimbi suficient de des?

ca e ok sa faci dus zilnic, dar e important si sa pui haine proaspat curate pe tine.

si e foarte important sa inveti sa scrii corect gramatical, caci daca nu esti genul 'bataus', vei avea puncte in minus in viata, in caz ca nu vei fi macar genul 'desteptut'.

 

daca vezi ca nu te lasa in pace, spune-le ca ii rogi frumos sa te ignore, ca sigur au altceva mai bun de facut in loc isi piarda vremea cu atentia spre tine.

daca se scandalizeaza, ureaza-le o zi buna si intoarce-le spatele, fara sa te mai uiti spre ei.

nu-i injura, nu-i jigni, nu-i provoca, dar nici nu te ascunde ca strutul.

 

daca pana acum nu au fost violenti, in scurt timp, insistand pe nota asta, iti vor da pace. oricat de prosti ar fi, tot isi vor da seama de penibilul in care se baga.

rabdare si perseverenta.

Editat de stupid_me
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai este o solutie. Te duci la un sport de lupta, si dupa 3 luni ii faci KO pe unul din trupa. Daca sar toti, atunci dai in toti. Chiar daca te bat, dar le vei castiga respectul. Te vor primi in trupa sau te vor ocoli. Efect garantat.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tadayo, daca a venit sa ceara sfaturi aici, inseamna ca nu e pentru el asa ceva. Ori ai acel tip de sange in tine, ori nu il ai.

Ce spui tu e foarte bine sa faca, dar nu pentru a rezolva cazul de fata ci pentru a preintampina aparitia altora - poate capata mai multa incredere in fortele proprii si nu o sa mai fie atat de usor de dat la o parte.

Editat de Dismissive
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate are nevoie doar de un branci ca sa se mobilizeze. Sa vedem ce ne spune baiatu baimarean. In Baia Mare poate face box la CS Vointa, aikido, taekwon-do...

Sau poate un curs de rabdat umilinte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ehe, ce mi-ar placea sa aiba toata lumea probleme existentiale de genul asta.

Vezi ca urmeaza bacul si nu o sa se compare umilinta pe care ti-o va aplica limba romana.

In alta ordine de idei, ca sa fiu si on topic, poate ar trebui sa iti pastrezi hainele intr-un loc aerisit.

Pe langa asta, aveti diriginte, director, daca tot simti nevoia sa te adresezi cuiva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

In alta ordine de idei, ca sa fiu si on topic, poate ar trebui sa iti pastrezi hainele intr-un loc aerisit.

 

Reflexul meu a fost sa zic uncalled for - dar poate fi un sfat pretios daca ma gandesc mai bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×