Sari la conținut
Forum Roportal
Varalamare

Ce inseamna "dragoste adevarata"?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Da` daca faci urmatorul lucru pentru persoana respectiva : incetezi s-o mai iubesti cu adevarat ? Mai vorbim de dragoste adevarata ? Nu mai vorbim , caci ai incetat s-o mai iubesti cu adevarat. Deci nu e atunci cand faci orice neconditionat pentru persoana iubita, caci in acest "orice" se include si ceea ce am vazut mai sus, sa n-o mai iubesti cu adevarat. Mai mult, putem include si alte lucruri mai rele, de exemplu s-o bati. Poti iubi pe cineva pe care-l bati ? Nu. Am ajuns intr-o adevarata dilema. Ar trebui sa spunem ca iubesti pe cineva atunci cand faci orice care e spre binele sau in folosul lui, fara sa astepti nimic, in mod neconditionat , nu ? "Orice" ala mi se pare ambiguu, nascator de neclaritati. Sau nu crezi ?

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dragostea adevarata este acel lucru cand faci  orice pentru persoana respectiva fara sa ai ceva de primit la schimb

 

 

 

Depinde in ce consta acel "orice". Daca e sa comiti o crima pentru cineva pe care chipurile iubesti cu adevarat atunci aia e dragoste bolnava, daca nu chiar dereglare mentala.

Eu zic ca dragostea adevarata este atunci cand punem in practica zicala "si la bine si la rau", pentru ca multi o uita pe parcurs sau o trateaza doar ca pe niste vorbe in vant. Cand continui sa iubesti si sa sustii persoana de langa tine si in momentele cacacioase ale vietii si ale relatiei, cand lupti pentru a ameliora situatia, cand dai dovada de rabdare si intelegere chiar si cand iti vine greu sa o faci, atunci e dragoste adevarata. Si uneori cand realizezi ca persoanei respective i-ar fi mai bine fara tine, sa-i redai libertatea si fericirea chiar daca pe tine te doare lucrul asta. Egoismul si orgoliul stau de multe ori in calea dragostei adevarate.

Editat de Naeema
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dragostea adevarata apare atunci cand interesele tale coincid cu ale lui/ei. E chiar atat de simplu.

Ala e parteneriat de succes. Ca si Udrea si Cocos inaintea erei DNA ;)

 

Eu nu sunt sigura ce e dar asta sigur nu e. Cred...

Editat de Rodica`
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×