Sari la conținut
Forum Roportal
Pag Inusara

Cum ar fi viata daca nu ar exista moartea? ( exercitiu de imaginatie)

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut!

 

V-ati gandit vreodata cum ar arata viata noastra daca nu am avea  in constiinta iminenta mortii?  Daca am fi stiut ca traim vesnic oare cum ne-am fi raportat la viata?

Ce ar mai fi insemnat viata pentru noi atunci?

Ce impact psihologic are gandul mortii asupra voastra si cat de mult oare va transforma si influenteaza gandul mortii viata?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa fie un sfarsit pt toate. Nemurirea ar aduce haos. Nu putem avea un paradis cu oamenii pe care ii avem acum.Poate daca nu ar exista rautatea...

Editat de Ea.
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur ca exista moarte, pentru ca daca as fi nemuritor cu siguranta as ajunge plictisit si as inventa o lume virtuala in care Moshmantina si cu Ea ar

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce am face?

Mie mi ar placea nemurirea numai daca as avea puterea absoluta. In rest, boring :lol:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bun, sa zicem ca deja esti nemuritoare si ai puterea absoluta, Ea. Sa zicem ca tu esti o inteligenta imortala si omnipotenta care s-a hotarat sa isi creeze o lume virtuala in care sa joace rolul de limitata, muritoare, care o ia de la zero si avanseaza treptat, chinuit, in cunoastere, prin experiente bune si rele.

Continua.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

V-ati gandit vreodata cum ar arata viata noastra daca nu am avea  in constiinta iminenta mortii?  Daca am fi stiut ca traim vesnic oare cum ne-am fi raportat la viata?

Ce ar mai fi insemnat viata pentru noi atunci?

Ce impact psihologic are gandul mortii asupra voastra si cat de mult oare va transforma si influenteaza gandul mortii viata?

Eu ma consider nemuritor.

Forta mea psihica si genetica buna imi asigura o sanatate de fier si nu par de varsta pe care o am (par cu 5 ani mai tanar).

Moartea nu are niciun impact psihologic asupra mea. Vine cand o veni cum o veni (tragator cu toate alea, 280 km/h pe motor, slalom printre tiruri, urcator pe munte cu motor de viteza, gata oricand de scandal cand mi se pare ca am dreptate, indiferent cu cine, plecat de nebun prin lume... care moarte ?).

Editat de S.R.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ah, umblu undercover? Da, de fapt am un loc secret unde tin toti algoritmii umanitatii ce sunt pusi mereu in functie. Limbajul e doar o fateta a existentei generate de niste reactii intrinsece. Plus ca daca ii studiem pe toti la un loc identificam o simpla omogenizare a unor particule, numite gand. Daca gandul ar fi etern, de fapt moartea e doar o scuza a neexploatarii acestui gand. Cu cat puterea gandului e mai mare si folosit pe o schema bine pusa, cu atat omul ar reprezenta o forta regenerativa

 

 

De aia nu imi place filozofia. Pana ajungi la o formulare corecta, tu ca muritor, te apuca damblaua

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce impact psihologic are gandul mortii asupra voastra si cat de mult oare va transforma si influenteaza gandul mortii viata?

Pai uita-te in jur - totul e rezultatul gandului mortii. Absolut tot se face de teama mortii.

Cica teama de moarte poate fi depasita doar prin doua moduri; 1. Atingerea nemuririi. 2. Perpetuare.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×