Sari la conținut
Forum Roportal
Pag Inusara

Cum ar fi viata daca nu ar exista moartea? ( exercitiu de imaginatie)

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 

f(x) => M   :)

 

unde:

M = motor

 

Poi, da, însă în felul acesta încercarea ta de a formaliza, de a justifica funcția este incompletă.

 

Bine, din capul locului trebuie să spunem că încercarea de a formaliza conștiința este una hilară. Însă mai glumim și noi. 

Pentru că într-o postare anterioară ai afirmat ceva de genul că ea, (conștiința), ar fi o „funcție”, afirmația ta mi-a inspirat o încercare umoristică, să spunem, de formalizare... 

 

Fie date două mulțimi nevide, S și M, unde să zicem că: 
S = mulțimea „obiectelor” spirituale, formate din obiecte spirituale de tip s 
M = mulțimea „obiectelor” materiale, formate din obiecte materiale de tip m
 
avem
 
f : S → M
pentru care: f(s) = m
 
Și traducem astfel:
Prin funcția f, definită pe mulțimea S cu valori în mulțimea M, se înțelege orice procedeu sau regulă prin care oricărui element s, care aparține lui S, îi corespunde un singur element m, care aparține lui M. 
Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 Si eu care te consideram spirit rencarnat ce transcende motorul, pardon, materia. :phiu:

Părerea mea e că faci off topic.

Nu era vorba să ne exprimăm păreri despre persoanele noastre, ci, cel mult, să discutăm strict pe text un comentariu sau altul.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parerea ta conteaza! :scout:


Ca veni vorba maestre!

Nu cumva e vorba aici de o suficiență coroborată cu oareșce dispreț la adresa altora?

 
Editat de Roportalianul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Citezi o postare de pe un alt topic care era o reacție la postarea ta în care-ți manifestai disprețul la adresa unei categorii de useri, spunând: „viata are un scop, altul decat cel definit deja, numai intrucat oamenii delireaza”.

 

Deci nicio legătură cu ce discutăm aici. Faci off topic în continuare și chiar trolling.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Unii ar lenevi foarte mult ca timpul nu reprezenta nimic la nemuritori  :lazy:

 

Timpul ne-a fost dat(chiar si "nemuritorilor") pentru a ne ajuta , deci, a avut si are rostul sau. Si somnicul este bun si "lenea" este bine-venita(cateodata) si, asa cum am mai spus, toate au rostul, rolul si locul lor in Planul Divinitatii, d-apoi acum, cand am permis "accelerarea" procesului de "restaurare" a Intregii Creatii.

Editat de LuciaD
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

(...)  afirmația ta mi-a inspirat o încercare umoristică, să spunem, de formalizare... 

 

Fie date două mulțimi nevide, S și M, unde să zicem că: 
S = mulțimea „obiectelor” spirituale, formate din obiecte spirituale de tip s 
M = mulțimea „obiectelor” materiale, formate din obiecte materiale de tip m
 
avem
 
f : S → M
pentru care: f(s) = m
 
Și traducem astfel:
Prin funcția f, definită pe mulțimea S cu valori în mulțimea M, se înțelege orice procedeu sau regulă prin care oricărui element s, care aparține lui S, îi corespunde un singur element m, care aparține lui M. 

Stimabile mr. Vriies, ai nişte păreri absolut interesante despre umor. Citind "încercarea umoristică" de mai sus am adormit instantaneu, ceea ce dovedeşte că este mai degrabă un somnifer. Eu însă apreciez nobila ta intenţie, şi te asigur că merită să mai încerci, ştii doar: încecarea moarte n-are şi practica te face meşter... Aşa că abia aştept şi alte noi încercări umoristice originale Vriies-iene (bancurile nu intră în această categorie).

 

Cu stimă,

Nae Tractoristu

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nici nu se pune problema ca ar fi foarte trista pentru un grup de oameni.  Sint in numar mare cei care se sinucid si cei care vor sa moara ca sufera de boala sau altceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×