Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Exista latura civila a procesului penal. Taci.

 

Da, asta este important pentru pagubit, recuperarea pagubei, si abia pe urma pedepsirea hotului. Eu am scris asa:

, iar tu mi-ai spus ca aberez. Nu-ti cunosc experientele, dar eu vorbesc in cunostinta de cauza. Am avut de-a face cu hoti si am pagubit mai mult incercand sa-mi recuperez paguba.

 

 

Nu stiu ce numesti tu 'hoti' si 'furt'.

Ce ai pagubit mai mult? Ca nici taxa de timbru nu platesti pt recuperarea pagubei intr-un proces penal, in care esti parte vatamata.


In prima instanta (la Judecatorie) nu face nimeni evaluarea bunurilor materiale ale hotului. Se constata paguba, se stabilesc despagubirile, amenzile si de acolo te descurci cu recuperarea.Adica exact ceea ce tu contrazici, cheltuiala pe seama victimei.

 

Ha?
 



In fine, eu nu cazul meu vreau sa-l dezbat, ci posibilitatea de preventie prin impunerea muncii ca metoda de corectie. Nu munca aia care se practica si acum (impletitul cosuletelor pt. oua de Pasti) ci munca proportionata pe fizicul fiecarui hot. Cea intelectuala, doar exceptional (pentru varfuri ).

 

Ai niste pietre de spart, nu te tine brandul  si nici nu iti permiti sa platesti pe altcineva pt asta? laugh.png
 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×