Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Hotii fura si fac pagube. Odata prinsi, paguba continua. Ei sunt incarcerati si consuma bani publici. 

Ca sa-ti recuperezi paguba (din furt) trebuie, pe cheltuiala ta, sa-l actionezi in judecata, sa evaluezi legal paguba (evaluator specializat si acreditat), sa castigi procesul si sa apelezi la un executor. 

Daca hotul n-are bunuri, ramai cu mai multe pagube: furtul propriuzis, cheltuieli de judecata, alte cheltuieli conexe, intretinerea hotului in detentie.

Eu consider ca munca silnica, avand ca scop acoperirea pagubelor produse, este o solutie viabila.

Prioritatea nr. 1 sa fie acoperirea pagubelor facute victimei,

2, acoperirea cheltuielilor asociate faptei (ancheta, instante...inclusiv costuri de transport, hrana, asistenta avocat din oficiu ca retinut/arestat si altele.

3.acoperirea cheltuielilor de detentie (mancare, cazare, ambient, fara tv. si smartphone).

 

Fiecare zi de munca in detentie sa fie platita proportional cu productivitatea detinutului si raportata la salarizarea medie specifica ramurii de incadrare. 

 

Un detinut care a produs o paguba de 1000 lei, sa zicem, sa munceasca pana acopera toata suma si in plus coantumul amenzii aferent faptei. Daca fura 100.000.000 de lei, sa-si ia gandul de la libertate (daca nu restituie nimic, evident).

 

Politrucii nostri au gandit ca mai oportuna ar fi o lege a gratierii. Au respins-o, din fericire, fiindca nu le-a iesit pasenta.

Dvs. ce credeti?

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu nu cred ca e normal sa pedepsesti pt furt cu inchisoarea pe viata. poate ala de-a furat si.a bagat mintile-n cap dupa X ani si nu o mai face, basca a iesit reabilitat si invata si p-altii ca nu merita.

 

 

cum sa previi un furt? alea de buzunare sunt usor de prevenit, gen casca ochii si ai grija de lucrurile tale. daca dormi pe tine ata ete.

alea de calibru mare nu se previn asa cu una cu doua, aici e munca de dus si mai ales in societatile f corupte. nu inveti peste noapte o natie de spaguitori sa nu mai dea/ia spaga. dar se invata..

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca un politician roman  fura bilioane de lei atunci ar trebui sa-i prelungim viata mii de ani cu transplant de organe si inginerie genetica, incat sa poata munci silnic pentru a repara prejudiciul adus tarii?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu nu cred ca e normal sa pedepsesti pt furt cu inchisoarea pe viata. poate ala de-a furat si.a bagat mintile-n cap dupa X ani si nu o mai face, basca a iesit reabilitat si invata si p-altii ca nu merita.

Cunosti tu pe vreunul care si-a bagat mintile in cap? Daca il cunosti, ala e exceptia, nu regula. Regula cu munca pentru acoperirea prejudiciului mi se pare nu doar logica ci si de bun simt. Daca fura cat a muncit alt om intr-o viata, sa-si petreaca si el viata muncind.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

statul sa faca in asa fel incat cazurile astea de ciordeala politica sa nu se mai intample.

 

de ce dreaq aici unde sunt nu ciordesc politicienii?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

cum sa previi un furt? alea de buzunare sunt usor de prevenit, gen casca ochii si ai grija de lucrurile tale. daca dormi pe tine ata ete.

 

 

Asa nu previi. Asa directionezi hotul catre alta victima, poate prea obosita de munca sa poata fi atenta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

asa previi sa te fure pe tine!

 

si daca fiecare beleste ochii pt el, nu o sa mai aibe pe cine ciordi.

 

eu nu sunt politist comunitar ca sa am grija de geanta ta, tu ar trebui sa stii ca traiesti intr-o societate unde tre sa belesti ochii ca sa nu belesti ...portofelul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hmmm, cam simplist. Eu vorbesc de preventie pe termen lung. Programele educationale in scoli pot fi utile. Exemplele de hoti ce s-au fript, si mai si, cred eu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

stii ce e naspa? ca de 25 de ani numai ciorditori se aleg.


mai are si cu bunul simt si educatia de acasa treaba asta cu furatu'.

 

eu am ciordit o portocala pe la 12 ani si vai curu meu ce rusine am tras, m-a dus de mana in piata si m-a spus la toate tarabele 'aveti grija de marfa, fata asta fura'. si acum mi se face pielea de gaina, bine mi-a facut! nu am mai ciordit in viata mea!

 

bine, nu vb de ciordeala de pepeni si mer, dar oare nu e ceva si acolo undeva la baza?  ma uitam la gradinita la copii, cand intra in gradinita sunt ingerasi, cand vin parintii li se caca in cap. mie nu are voie sa imi spuna ''Get lost!'' ca imediat ii atrag atentia ca nu e ok. Ma-sa il lasa si e ok, mai tarziu nu isi aduce aminte ca eu ii zic ca nu e ok sa vb asa, isi aduce aminte de ce ii zice ma-sa si ce ii permite.

 

in fine..ciorditorii de mare clasa ar trebui premiati intai pt ca ai boase si cap sa ciordeasca la nivelul ala, apoi batuti cu nuiaua uda  la talpile goale.

 

degeaba ii inchizi o viata intreaga in spatele gratiilor, ce dreaq sa faca acolo? sunt o cheltuiala si mai mare pt stat decat daca sunt lasati liberi dupa 10-15 ani. sa i se puna stop pe salariu, pensie, pe dreaq sa.-l pieptene cat apuca sa isi acopere paguba, dar inchis mi se pare o cheltuiala mai mare. ce ar putea sa produca ala din puscarie ca sa acopere 'casa, masa' si alte kkturi care inseamna un detinut in puscarie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca un politician roman  fura bilioane de lei atunci ar trebui sa-i prelungim viata mii de ani cu transplant de organe si inginerie genetica, incat sa poata munci silnic pentru a repara prejudiciul adus tarii?

Da, n-ar fi rau si nici nejustificat. Pe cale de consecinta un furt de "bilioane" omoara o gramada de oameni nevinovati. Lipsa medicamente, accidente din cauza infrastructurii proaste, suicid datorat saraciei...

Pentru ampera: Eliberati vor fura din nou, fiindca reintegrarea este doar in proiectele care consuma fonduri. In realitate toti se feresc de hoti si mai ales recidivisti. 

Dar daca muncesc fortat pot deveni productivi, nu asistati.

Editat de temerar

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×