Sari la conținut
Forum Roportal
Rebel XP

Poze tari-amator

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

dar tu cu ce ai facut ligius poza asta de a iesit atat DE!.Cred ca principalul experiment inainte de a posta undeva imagini ce ne apartin, este sa ne punem in pozitia strict obiectiva a privitorului si sa ne intrebam daca noua ne-ar placea ceea ce vedem..

tie ti-ar placea Ligius?..si daca da..de ce? :crazy:

 

Ai dreptate, acum am vazut ca am pus o poza gresita. Poza e o combinatie de mai multe poze facute la expuneri diferite, dupa care am trecut-o prin NeatImage.

post-6-1148982870_thumb.jpg

 

Si expunerile initiale:

post-6-1148982969_thumb.jpg post-6-1148982982_thumb.jpg post-6-1148982998_thumb.jpg post-6-1148983012_thumb.jpg post-6-1148983025_thumb.jpg

 

Ce-mi place la poza asta? Apare exact asa cum am vazut eu scena si nu cum o vede aparatul (adica limitat). Se stie ca un aparat percepe un contrast de maxim 6 f-stopuri iar monitorul si hartie la fel stiu sa redea. In schimb ochiul vede pe o gama de contrast de 30 de f-stopuri (nu mai stiu exact cifrele) deci trebuie recurs la niste trucuri pentru a obtine contrastul maxim dintr-o imagine (sau mai multe).

Asadar, o imagine pe care poate o vedem in fiecare zi, dar oare cati ati incercat sa o imortalizati si ati reusit?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate, acum am vazut ca am pus o poza gresita. Poza e o combinatie de mai multe poze facute la expuneri diferite, dupa care am trecut-o prin NeatImage.

 

asta e pentru diminuarea zgomotului.

Editat de Shur'tugal

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai dreptate, acum am vazut ca am pus o poza gresita. Poza e o combinatie de mai multe poze facute la expuneri diferite, dupa care am trecut-o prin NeatImage.

 

ok..asta o inteleg. si da cel putin din ce am vazut postat aici pe topic pana acum, mai seamana a...

Editat de Shur'tugal

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
apa se vede superb :yahoo:

:crazy:

:o:

eu eram mai m

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

malborito, fiecare de ce este atras :airkiss: poza este super din toate punctele de vedere .... dar lumina apei pentru mine este magnifica :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:airkiss:

pai, daca esti semn de apa, uite un pic de apa...

era

post-21662-1149018769_thumb.jpg

post-21662-1149018805_thumb.jpg

post-21662-1149018851_thumb.jpg

post-21662-1149018883_thumb.jpg

post-21662-1149019013_thumb.jpg

post-21662-1149019105_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×