Sari la conținut
Forum Roportal
The Bitch

Cum inchei o prietenie ?

Postări Recomandate

Fara sa-i ranesti sentimentele persoanei respective spunandu-i adevaratele motive, fara argument, cearta, samd.... ?

 

Si nu e vorba de o prietenie de suflet, din aia de lunga durata, ci de o prietenie normala, amicitie mai mult.

 

Te faci ca ploua, nu o mai suni, nu raspunzi la tel, te scuzi ca esti ocupat/a mereu, ii spui pe sleau ? Cum ?

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un om interesant este interesant si in despartiri.

 

O metoda interesanta, care il va conduce pe celalalt sa se autoexcluda din amicitie, consta in expunerea propriei persoane la un nivel inalt al intelectului, unde acela se va simti pe dinafara.

Este o despartire, in termeni eruditi si elevati, nepronuntata de niciuna din parti, a carei durata depinde de calitatea si cantitatea notiunilor pe care le aduci in fiecare conversatie.

Intre conversatii, nu trebuie apelata sau cautata acea persoana. Cand esti luat la rost de ce nu mai dai semne de viata, ii dovedesti pe cinstite de ce, ba chiar poti sa-i soliciti ajutorul, ca sa simta dificultatea.

 

:kiss:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai tocmai ca sunt luata la rost ca de ce nu-mi fac timp sa socializez mai mult cu acea persoana. Pentru ca nu am placere de aia, dar nu ma trage inima sa-i spun asta in fata. Asta pe langa faptul ca eu am familie, copil, alti prieteni, alte interese si stil de viata.

Ma streseaza conversatiile cu ea, sfaturile si opiniile nesolicitate si halucinante, mentalitatea si prejudiciile recent aparente ale ei. 

In ce univers sau realitate paralela simte un om placere sa socializeze cu amic care cand te suna, te ia la rost si bani marunti de simti ca ti-ar fi cel putin parinte si tu un mucos de copil neascultator ?

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu m-as indeparta fara nicio explicatie, mai ales ca tu spui ca nu-i o companie placuta si obisnuieste sa te judece. 

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

As fi procedat astfel daca nu mi se intampla mie recent acest lucru cu o prietena de suflet pe care o cunosteam de mai bine de 20 de ani. A rupt legatura fara nici o explicatie cu exceptia acestei fraze "intr-una din zilele astea o sa-ti spun eu motivele mele", iar eu orgolioasa si suparata, nici nu i-am cerut explicatie pana in ziua de azi si nici nu cred ca o voi contacta sa o intreb de ce si cum. Asta i-a fost decizia....asa sa fie, life goes on. Cu toate ca m-a durut.

Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face. De aia nu vreau sa fac asa cu aceasta persoana pentru ca poate s-ar simti cum m-am simtit eu. Ergo dilema.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inteleg. Dar parerea mea e ca in situatii din astea, orice explicatii ai da, tot nu o sa fii pe placul celuilalt, ba chiar poti complica lucrurile, pt. ca celalalt te poate intelege gresit sau, chiar daca nu intelege gresit, nu e de acord cu motivatiile tale. Oamenilor nu le place sa fie parasiti, indiferent ce inseamna a parasi, se simt devalorizati.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Te faci ca ploua, nu o mai suni, nu raspunzi la tel, te scuzi ca esti ocupat/a mereu.

 

Fix asa.

Pui luneta la ooochi... iti relaxeazi corpul... apesi usor, usor pe tragci... auzi explozia, simti o scurta apasare pe umarul drept... dai luneta jos de la ochi, si uiti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×