Sari la conținut
Forum Roportal
mendax_ocultus

Principii si mecanisme de functionare ale magiei...

Postări Recomandate

Tu  poti  sa-i  dai  orice  sens   vrei   cuvantului  pagan,  dar  noi  nu  discutam  pe  dictionarul tau propriu  de  cuvine  cipe  unul  consacrat,  si   acceptat  de   de  oameni  competenti.Pagan  inseamna   politeist  si   idolatru

Cuvantul  pagan   vine  din  latina  nu  din  greaca  si   intr-adevar   ii  numeste  pe   acei   tarani  care   refuzau     dogmele   crestine  si   se   inchinau  la   idoli.  In  paganism  idolul   e   foarte   important   pt   ca   ajuta   la   conectarea   individului   cu   zeul caruia  i  se   adreseaza

Editat de Egipteanu
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca acepta o majoritate ca un cuvant sa fie folosit cu sens gresit nu inseamna ca este si corect

eu nu am un dictionar propriu ci ma uit la etimologie , in alta oridine de idei cine a spus ca acest cuvant provine din greaca , cu siguranta eu nu ! 

cum ar fi sa spun : cuvantul politruc inseamna om politic incompetent doar pentru ca este folosit de clasa politica ca om politic incompetent , cand defapt el inseamna cu totul altceva.

atat am avut de spus ! 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu cand nu stii ceva o dai in lingvistica?

Uite, cald inseamna rece in limba germana, hai sa ne certam, e cald sau e rece?

 

Mai bine spui opinia ta despre paganism, decat sa te incapatanezi sa faci neaparat paralela sau legatura cu ocultismul.

Toate la randul lor.

 

Despre care blog vorbea ieri Blues, ca nu vad niciun link...?


atat?esti magicdrag.gif

Am eu asa o senzatie ca nu doar atat...

Sa vedem daca se indeplineste...si atunci eu sunt magica tease.gif

Editat de Aseneth
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

tu  ai  o   semantica   proprie   nu   etimologica. Etimologic  este  sensul  de   taran  politeist   si  idolatru  si  care  acum  2ooo  de  ani   asta   insemna.  Ca  tu   ii  dai  alt  inteles  e   treaba  ta   :  asa  cum  si   crestinii ii  dau  alt  sens  eretic,  desfranat,,ATEU  ,bla-bla.  Oricum  termenul  de  pagan   nu-i   sinonim   cu  nici  unul   din  acele   sensuri  atribuite  lui.


Ps  punctul  ti  l-am  acordat  din  greseala   nu  pt  ca  sunt  de  asacord  cu   ce  spui

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai spus in una din postarile tale, ca omul la un moment dat nu mai are nevoie de simboluri, ca are nevoie de ele pana le intelege, te citez aproximativ.

Ce inseamna sa intelegi simbolurile?

Care este diferenta intre un om care deseneaza un cerc in jurul sau pentru a face un ritual si cel care nu deseneaza acel cerc?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salvie poti sa spui daca ai vreo problema cu subiectul  ? Nu are sens nimic din ceea ce spui dar in fine..

 

Nu, nu pot sa mai spun nimic din acest moment , cand inceteaza ironia ,provocarea  si se discuta serios , o sa raspund la subiect si la pagina deschisa cu topicul in cauza.

Articolele pe care le scriu sunt postate ca sa aflu opiniile dumneavoastra ,daca nu va convine un articol sau ideile mele e alegerea dumneavostra ,fiecare cu parerile sale smile.png

Editat de mendax_ocultus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai deschis mai multe topice practic despre acelasi subiect.

Sau ai postat aceeasi opinie pe topice diferite, deschise deja de altii.

Nu ma pune sa alerg dupa postarile tale, ca nu-s ogar de vanatoare.

Ti-am citit postarile, am retinut ce era de retinut si te-am intrebat acolo unde aveam nelamuriri.

Daca nu stii sau nu poti raspunde, spune drept ca nu te invinovateste nimeni.

Nu poti sa le stii pe toate.

Editat de Aseneth

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu asta imi ocup o parte din timp incercand sa ajut persoanele care sunt interesate de ocultism sau care adera la neo-paganism si pe parcurs sa mai invat si eu cate ceva. Exista si in Germania o facultate de parapsihologie dar eu totusi cred ca exista pe forum oameni interesati de acest lucru intr-un mod serios  ) 

Eu nu ader la neo-păgânism. Însă sunt interesat de ocultism şi magie în măsura în care sunt intereat de filosofie, psihologie, parapsihologie, şah, spiritualitate, astrologie, genetică, fenomenul OZN etc., adică de cunoaştere la modul general.

Personal consider intereantă abordarea ta şi salut dorinţa ta de a demistifica acest subiect. Am citit introducerea ta din capul topicului şi înainte de a mă încumeta să fac speculaţii, te-aş ruga să spui în cuvinte puţine, într-o definiţie dacă se poate, ce este de fapt magia şi apoi, concret, ce se poate face cu ajutorul sau prin intermediul magiei. Uite, de exemplu,  Aleistar Crowley pe care l-ai pomenit într-o postare spunea ceva de genul, citez: "Magia este ştiinţa de a produce schimbarea conform propriei voinţe". Ca să fim siguri că vorbim aceeaşi limbă, cum se spune, eşti de acord cu această definiţie sau ai alta mai adecvată?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×