Sari la conținut
Forum Roportal
mendax_ocultus

Principii si mecanisme de functionare ale magiei...

Postări Recomandate

nu e nici un satanist, e confuz smile.png poate de propaganda crestina ...habar nu am dar cu siguranta nu este satanist 

 

nu trebuie sa fi se para suficient sau nu, e o chestiune personala si intima lafel ca orice lucru spiritual , exeperienta mea nu se aplica experientei altuia in acest domeniu , fiecare e diferita si o magie care merge pentru cineva , pentru altul este foarte posibil sa nu mearga. In alta ordine de idei nu pot sa va dau exemple ,nu pot sa va spun cea mai "spectaculoasa" magie ,trebuie sa le cautati singuri,fiecare smile.png

Editat de mendax_ocultus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu e nici un satanist, e confuz smile.png poate de propaganda crestina ...habar nu am dar cu siguranta nu este satanist 

 

nu trebuie sa fi se para suficient sau nu, e o chestiune personala si intima lafel ca orice lucru spiritual , exeperienta mea nu se aplica experientei altuia in acest domeniu , fiecare e diferita si o magie care merge pentru cineva , pentru altul este foarte posibil sa nu mearga. In alta ordine de idei nu pot sa va dau exemple ,nu pot sa va spun cea mai "spectaculoasa" magie ,trebuie sa le cautati singur ,fiecare smile.png

Ah, domnu' mendax, nu vă cer să mă credeţi pe cuvânt, însă un astfel de răspuns nu vă face să fiţi credibil şi nu ajută la buna desfăşurare a subiectului! :) Păi dacă nu ne poţi da exemple de ceea ce înseamnă "schimbări" instantanee în materie sau în lumea în care trăim, pe care le-au făcut alţii, mă rog, şi nu ne poţi da exemple de aceste schimbări pe care le-ai realizat tu însuţi, ca practicant, păi cum vrei ca noi să înţelegem despre ce vrei să ne spui aici?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

asta e si ideea nu ma intereseaza daca sunt sau nu credibil,daca ma crede cineva sau nu,  nu asta este scopul , eu am lansat o idee pentru cei cunoscatori si interesati de acest subiect. Nu stau sa spun rezultate ,ci ei trebuie sa descopere aceste lucruri insisi, asta e si scopul 

 

 

Eu m-am gandit sa cercetez aceasta chestiune a ocultului din motivatia pura de a prezenta informatia si a sta de vorba cu cei interesati de subiect,am incercat sa adun informatii adaugand anumite idei proprii si sa prezint aceasta chestiune celor interesati ,daca stiam ca o sa primesc astfel de raspunsuri sincer mai bine nici nu ma oboseam !

 

In plus nu vad nici o dorinta sincera de a cunoaste ceva despre ocultism , numai de a demonta sau a dovediu contrariul , de a ironiza ,de a vorbi despre persoana si nu despre subiect si multe preconceptii ,nimeni nu vrea sa cunoasca cu adevarat ceva ci doar sa dovedeasca niste idei personale celor cu care intra in discutie  de aceea pentru mine e un subiect incheiat pe acest grup ! 

Editat de mendax_ocultus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

asta e si ideea nu ma intereseaza daca sunt sau nu credibil,daca ma crede cineva sau nu,  nu asta este scopul , eu am lansat o idee pentru cei cunoscatori si interesati de acest subiect. Nu stau sa spun rezultate ,ci ei trebuie sa descopere aceste lucruri insisi, asta e si scopul 

Oki, am înţeles...

1. Dacă ai lansat o idee pentru cei cunoscători şi interesaţi, părerea mea e că te-ai străduit degeaba, pentru că ei oricum ştiau ideea - în măsura în care ea era valabilă.

2. Faptul că nu spui ce magie ai făcut tu şi că nici măcar nu vrei să dai exemplu de vreo magie pe care ştii cu certitudine că a făcut-o cineva, asta denotă că subiectul rămâne în ceaţă şi cei necunoscători dar interesaţi nu pot înţelege nika, decât cel mult că le spui: mergi cu mine, om te fac, da' nu mă-ntreba ce e şi cum!

 

Eu m-am gandit sa cercetez aceasta chestiune a ocultului din motivatia pura de a prezenta informatia si a sta de vorba cu cei interesati de subiect,am incercat sa adun informatii adaugand anumite idei proprii si sa prezint aceasta chestiune celor interesati ,daca stiam ca o sa primesc astfel de raspunsuri sincer mai bine nici nu ma oboseam !

 

In plus nu vad nici o dorinta sincera de a cunoaste ceva despre ocultism , numai de a demonta sau a dovediu contrariul , de a ironiza ,de a vorbi despre persoana si nu despre subiect si multe preconceptii ,nimeni nu vrea sa cunoasca cu adevarat ceva ci doar sa dovedeasca niste idei personale celor cu care intra in discutie  de aceea pentru mine e un subiect incheiat pe acest grup ! 

Dacă te referi şi la mine, atunci greşeşti. Faptul că ţi-am pus două întrebări simple, la care eviţi să răspunzi, nu înseamnă că te ironizez sau că îţi atac persoana.

Părerea mea e că ai încheiat subiectul aici, pentru că n-ai reuşit să răspunzi la două întrebări simple.

Editat de Vriies
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu daca deschid un topic numit, sa zicem Principii si mecanisme de functionare a masinilor de spalat, mi se pare normal sa fiu intrebata ce randament dau aceste masini de spalat, si ce rezultat am obtinut eu personal cand am folosit un asemenea aparat.

 

Nu inteleg ce este offtopic sau ironie in postarile de mai sus, dar mendax, puti a superioritate de la o posta, iar daca ceilalti nu se extaziaza in fata ta, nu inseamna ca te ataca sau te satirizeaza.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu daca deschid un topic numit, sa zicem Principii si mecanisme de functionare a masinilor de spalat, mi se pare normal sa fiu intrebata ce randament dau aceste masini de spalat, si ce rezultat am obtinut eu personal cand am folosit un asemenea aparat.

 

Nu inteleg ce este offtopic sau ironie in postarile de mai sus, 

 

Corect. Şi nu era vorba numai de rezultatele lui personale, ci măcar de ale altora "în domeniu", astfel încât să se poată clar înţelege despre ce anume este vorba. Însă, na, e mai "bună" confuzia şi abureala...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

a fost banat. nu va mai agitati

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mă rog, discutam ca principiu...

Iniţial zisesem: "Mamă, iote că veni un magician în arealul nostru! Hai să dau şi io fuga, că poate voi învăţa ceva!"

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din magie nu ai ce sa intelegi si sa inveti.

 

Imensa majoritate sint trucuri, deci inselatorii.

 

Din fenomenele paranormale si parapsi, da, dar nu sint acceptate de stiinta.

 

Si din stiinta ai ce invata si ca teorie si ca practica, si sint acceptate de stiinta.

 

La paranormal, daca nu sint acceptate nu inseamna ca nu sint reale.

 

La magie fiindca impresioneaza prin spectaculos nu inseamna ca sint reale.

 

Prin ocultism eu inteleg ceva ocultat cunoasterii, inca misterios, fiindca nu se poate explica si nici intelege. Si pot fi reale, dar unele sint autoinselari.

 

Ezoterism e ceva ce tine de interior. 

 

Eu asa inteleg termenii.

Editat de NASTYPRIMUL

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din magie nu ai ce sa intelegi si sa inveti.

 

Imensa majoritate sint trucuri, deci inselatorii.

 

Din fenomenele paranormale si parapsi, da, dar nu sint acceptate de stiinta.

 

Si din stiinta ai ce invata si ca teorie si ca practica, si sint acceptate de stiinta.

 

La paranormal, daca nu sint acceptate nu inseamna ca nu sint reale.

 

La magie fiindca impresioneaza prin spectaculos nu inseamna ca sint reale.

 

Prin ocultism eu inteleg ceva ocultat cunoasterii, inca misterios, fiindca nu se poate explica si nici intelege. Si pot fi reale, dar unele sint autoinselari.

 

Ezoterism e ceva ce tine de interior. 

 

Eu asa inteleg termenii.

good.gif Da.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×