Sari la conținut
Forum Roportal
mendax_ocultus

Principii si mecanisme de functionare ale magiei...

Postări Recomandate

Eu numesc magie un proces psihic complex cu un caracter neidentificat inca ,care nu a fost inca destul de amanuntit cercetat de stiinta mainstream . Sunt de acord cu ce spune Crowley si asta am scris si eu in articol de thelema , adica de vointa constienta cu ajutorul careia se produce magia. 

 

Ca o definitie din punctul meu de vedere magia este un proces prin care putem aduce schimbari cu ajutorul unor mecanisme nemateriale/psihice in material. Magia ,parte a ocultului dupa parerea mea iti ofera o baza filozofica ,etica si intelectuala pentru a explora diferite aspecte ale vietii tale si a intelege divinitatea sub orice forma a ei.

Dacă o luăm aşa, am putea spune că niciun proces psihic nu are un caracter identificat încă. Chiar dacă gândirea, de exemplu, este un proces psihic cercetat şi paracercetat, "natura" ei, să spuneam aşa, rămâne încă o taină pentru noi. La fel şi despre imaginaţie sau intuiţie.

 

Ok, eşti de acord cu ce spune Crowley şi chiar ai venit cu amănunte suplimentare: "magia este un proces prin care putem aduce schimbari cu ajutorul unor mecanisme psihice in material". Presupun că nu te referi aici la schimbările triviale, să le spunem aşa, pe care fiecare dintre noi le aducem planului material sau lumii fizice în care trăim, în sensul că orice acţiune pe care o întreprindem (urmată de o "schimbare" a planului fizic, a mediului înconjurător) are la bază un proces psihic pe baza căruia noi acţionăm. Ci te referi la acele schimbări spectaculoase, instantanee şi inexplicabile , pentru noi, de genul: fac să se apară instantaneu o căprioară vie şi nu una imaginară într-un apartament de la etajul şase al unui bloc din Cernavodă, mă teleportez în momentul vorbirii din Bucureşti în Singapore pentru a da mâna cu Simona Halep şi a lua masa acolo şi după câteva ore mă materializez exact în mijlocul familiei mele din Bucureşti spre disperarea acesteia. Deci la acest gen de schimbări te referi?

Am întrebat aceste lucruri pentru a fi sigur că am înţeles la ce te referi şi totodată te-aş întreba care sunt limitele acestor schimbări.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

e o vorba buna ca limitele nu exista , tu singur ti le creezi smile.png cam asa ceva 

Totuşi, nu putem fi toţi Mozart, Nadia Comăneci sau Buda.

Să înţeleg că, în rest, eşti de acord cu ce spusăi eu mai sus?...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

schimbarile pot fi in diferite forme , dar nu trebuie sa venim cu o preconceptie din start si sa spunem ca poti sa zbori pe matura, sa creezi golemi, sa faci sa apara caprioare cum spui )), in nici un caz genul asta de absurditati smile.png schimbarile sunt de multe ori transparente si subtile 

 

 

domnul Egipteanu  imi puteti spune cati satanisti cunoasteti ? :)

Editat de mendax_ocultus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

schimbarile pot fi in diferite forme , dar nu trebuie sa venim cu o preconceptie din start si sa spunem ca poti sa zbori pe matura, sa creezi golemi, sa faci sa apara caprioare cum spui )), in nici un caz genul asta de absurditati smile.png schimbarile sunt de multe ori transparente si subtile 

 

Domnu' mendax, nu e vorba de niciun fel de preconcepţie, dom'le. E vorba doar de a înţelege problema în termenii pe care-i propui. Deci să înţeleg că te delimitezi de astfel de schimbări spectaculoase, de genul celor cărora am făcut eu referire mai sus, considerând că astfel de "schimbări" merg cel mult în filme. Te rog să dai exemple concrete de schimbări pe care le pot face oamenii prin intermediul magiei, tocmai ca să ştim pe ce coordonate discutăm.

Poate cel mai nimerit ar fi să-mi daţi două exemple:

1. Care este cea mai semnificativă şi spectaculoasă magie pe care cu certitudine ştiţi că cineva ar fi făcut-o?

2. Care este cea mai semnificativă şi spectaculoasă magie pe care dumneavostră aţi făcut-o?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am spus deaja ce schimbari aduce ocultul pentru mine, restul puteti sa cercetati si dumneavoastra 

mi se pare mie sau mergeti pe o metoda socratica cu discutia ? smile.png

 

si daca da, atunci unde doriti sa ajungem cu discutia ? dumneavostra cum credeti ca functioneaza magia ?  

daca nu credeti ca exista asa ceva atunci va rog sa incheiem discutia aici 

Editat de mendax_ocultus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

 

domnul Egipteanu  imi puteti spune cati satanisti cunoasteti ? smile.png

Renunta  la  formulele  de  politete  .Nu-mi  plac..

2  unul  declareat,  celalalt  doar  il  banuiesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

-Semantica  ta  e  derutanta>

 Nu  ala  care-l  cunosc  eu   nu  e  ateu.  Considera   ca  pt   echilibrul  cosmic  trebuie  sa  existe  si   un  zeu  al   raului

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am spus deaja ce schimbari aduce ocultul pentru mine, restul puteti sa cercetati si dumneavoastra 

mi se pare mie sau mergeti pe o metoda socratica cu discutia ? smile.png

Nu e vorba că aş merge pe metoda socratică :) , să spunem doar că aş merge pe metoda pe care sper să aflu, concret, despre ce este vorba şi să interpretez şi să valorific în mod optim eventualele informaţii valabile pe care le primesc.

Nu mi se pare suficient să afirmaţi doar că ocultul aduce schimbări benefice pentru dumneavostră (nu ştiu în ce stadiu eraţi înainte de a îmbrăţişa ocultismul şi încă nu mă pot pronunţa asupra stadiului în care vă aflaţi în momentul vorbirii) sau să mă puneţi să cercetez. Eu cercetez, să nu credeţi că n-o fac! :)

Reiterez, pentru o mai bună înţelegere a ceea ce doriţi să exprimaţi şi pentru o bună desfăşurare a dialogului, v-aş ruga să-mi daţi două exemple concrete şi simple:

1. Care este cea mai semnificativă şi spectaculoasă magie pe care cu certitudine ştiţi că cineva ar fi făcut-o?

2. Care este cea mai semnificativă şi spectaculoasă magie pe care dumneavostră aţi făcut-o?

 

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×