Sari la conținut
Forum Roportal
mendax_ocultus

Principii si mecanisme de functionare ale magiei...

Postări Recomandate

Eu numesc magie un proces psihic complex cu un caracter neidentificat inca ,care nu a fost inca destul de amanuntit cercetat de stiinta mainstream . Sunt de acord cu ce spune Crowley si asta am scris si eu in articol de thelema , adica de vointa constienta cu ajutorul careia se produce magia. 

 

Ca o definitie din punctul meu de vedere magia este un proces prin care putem aduce schimbari cu ajutorul unor mecanisme nemateriale/psihice in material. Magia ,parte a ocultului dupa parerea mea iti ofera o baza filozofica ,etica si intelectuala pentru a explora diferite aspecte ale vietii tale si a intelege divinitatea sub orice forma a ei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce rezultate ai obtinut prin procesul aducerii schimbarilor prin  vointa constienta in material?

Am auzit de mecanism, ceea ce ma intereseaza e efectul concret.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 efectul in cazul meu a fost unul psihologic si de intelegere atat a eului cat si a divinului ... asta a fost un efect foarte puternic si au mai fost anumite influente asupra unor lucruri, asupra unor oameni pe care am putut sa le obtin cu ajutorul unor texte oculte. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ai auzit de etica? efecte asupra unor oameni? da tie cine iti da voie sa interferezi cu campurile energetice ale altora?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

. Sunt de acord cu ce spune Crowley si asta am scris si eu in articol de thelema , adica de vointa constienta cu ajutorul careia se produce magia. 

 

 

Crawley  a  fost  un  satanist,  slujitorul  nefast  a  lui  Churchil .Gresesc  cu  ceva>?Pt   mine  e  clar>  Nu  prea  avem  puncte  dee   vedere   comune

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu consider ca ,Crowley a fost satanist , daca cineva a citit vreo opera de-a lui in materie de ocultism isi da seama de asta imediat , el considera satanismul un lucru aburd si daunator pentru cineva care practica magia.

In plus satanismul nu este un lucru rau , sunt multe conceptii gresite despre asta , satanismul este o forma de a centra persoana si individul fata de majoritate nu are nimic deaface cu "satana biblica" , satanistii sunt atei defapt , nu cred nici in Dumnezeu nici in vreo entitate demonica :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

depinde la ce te gandesti atunci cand spui influente asupra unor oameni , poti sa ai influente benefice si negative ...

atata timp cat nu ai permisiunea celuilalt si acela nu are o anumita educatie in domeniu, il manipulezi. deci esti negativ. so, magia e o alta unealta malefica. end of story

Editat de Ea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aliester  Crawley  l-a  inspirat  pe  betivul  ala  de  Churchil  sa  arsaate  2   deste  rasfirate  chipurile  de  lA   Victory,  in  realitate era  un  juramant  "pe  coarnele  Diavolului "

 

iar  te  joci  cu  cuvintele.  Atei  nu  cred  nici  in  Dumnezeu  nici  in  Diavol>Le  contesta  existentsa  la  amandoi>  Satanistii  sunt  reversul  crestinilor  fiindca  se   inchina  la   dusmanul  lui  Yahwe

Editat de Egipteanu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×