Sari la conținut
Forum Roportal
mendax_ocultus

Principii si mecanisme de functionare ale magiei...

Postări Recomandate

Din dorinta mea de a demistifica acest subiect am studiat cativa ani in particular ce inseamna magia si cum functioneaza ea , ce urmeaza sa va spun este propria parere, dumneavoastra decideti daca sa folositi informatia sau nu... Probabil multi dintre voi v-ati intrebat daca exista "magie" cu adevarat sau este o fabulatie a mintii. Ceea ce se numeste magie in termen popular se numeste proces psihic subconstient in termeni psihologici,mai departe acest proces are un dublu caracter adica este prezent in psihic dar se poate exprima si in afara lui - prin asa numita "magie" .

Cum poate exista defapt magia ?

 Voi incepe prin a spune ca se cunosc 3 forme de existenta (filozofice) :

 - existenta in sine, cea actuala

- potentialitatea

 - imposibilitatea

 In primul rand ,magia se gaseste in potentialitate si nu in imposibilitate , iata de ce: Imposibilitatea reprezinta ceva ce este X dar nu este X ; o contradictie ; de exemplu un cal care este un cal , dar nu este cal , ceva imposibil. Spre deosebire de aceasta, potentialitatea reprezinta POSIBILITATEA ideilor de a fi. Adica ceva ce nu este actual prezent dar are potentialitatea de a deveni. De exemplu ideea de a construi barci intr-o lume in care nu exista inca barci,deci transform posibilitatea existentei in existenta in sine prin idee. Astfel se naste ideea ca actiune = adica o transformare a potentialitatii in existenta actuala. Acest lucru este extrem de important in practicarea magiei si vom vedea pe parcurs !

 De exemplu, in lucrarea lui Platon - Parmenide se face referire la potential si actual prin UNU si se spune asa : problema nu este daca 1 este 1 ci daca 1 este ... - adica ,nu daca 1=1 (egal) ci daca 1 este,exista . 1 este potentialul care trece in actual prin idee .UNU reprezinta conceptia platonica de Demiurg, Divinitate/ Dumnezeu -de unde UNUL se refera la acea parte a intregului si totodata este intregul - adica ideea (parte a intregului) care este pusa in existenta (intregul) . Aceasta potentialitate expusa ca idee se exprima ca INFORMATIE . Informatia este neutra in prima faza,adica ea exista dar nu are nici un fel de atribut, apoi ea devine informatie actuala sau dinamica cand este exprimata de subiect ,in cazul nostru de initiat.Cum intelegem lucrul asta, de exemplu: informatia despre Soare si Luna exista ca atare,este actuala ,dar este exprimata atunci cand initiatul o pune intr-un context,astfel ii da o forma sau o "pune in miscare";ea devine dinamica ,astfel incat exprimarea ideii ,deci a informatiei care o am este facuta prin ACTIUNE.

 Actiunea se produce in 2 feluri : prin gandire - gandire constienta si fizicalitate . Putem spune ca initiatul isi exprima ideea ca actiune prin "magie" - acest lucru inseamna defapt folosirea constienta a lucrurilor nemateriale /psihice pentru a crea efecte vizibile in material. Ideea ca actiune,exprimarea ei = (egal) constientizare , informatia X devine constienta prin initiat. Partea magica sau spirituala este reprezentata in material de emotii si sentimente.Emotiile in procesul "magic" reprezinta uniunea spiritului cu corpul ( material - nematerial ) .

 

Sa luam un exemplu de magie bazandu-ne pe un principiu hermetic : Tot ce este in cer este si pe pamant . Cum putem sa exprimam acest lucru prin magie? Prin actiune ! Si avem : 1. Fizicalitate caracterizata prin ritualicism cum ar fi : stand cu picioarele pe pamant si mainile ridicate catre cer si 2. non-fizic , gandirea constienta reprezentata prin constientizarea ideii exprimate ca actiune fizica prin EMOTIE .

 

Asadar lasam energia emotionala sa curga prin corp unind pe cele doua , unind volatilul cu fixul ,emotia cu corpul ! In alchimie - femeia (volatil) cu barbatul (fix) -din care rezulta hermafroditul alchimic = omul initiat , magul. Observam ca in toate artele ezoterice ,din filozofie pana in alchimie si misticism exista aceasta uniune care ne duce iar la UNU, la reintregire. Propozitia hermetica : Ce este in cer este si pe pamant / sau ce este sus este si jos poate fi metaforic descrisa ca reflexia universului in initiat ! - universul reprezentand macrocosmosul si initiatul microcosmosul. Astfel exprimandu-mi ideea hermetica ca actiune prin "magie" partea spirituala in material - emotii,sentimente ) subconstientul se uneste cu constientul ! - volatilul cu fixul - / emotia cu corpul . AICI se petrece "magia" / vraja .

 Ati observat probabil cel putin odata in viata de faptul ca atunci cand ,constientizam ca suntem intr-un vis avem CONTROL asupra lui, putem face tot ce dorim , constientul atinge subconstientul si pentru o clipa se uneste cu acesta , apoi dispare aceasta uniune ,cand ne trezim si vine iar constientul ! UNUL deci dispare si suntem constienti pana cand adormim si iar subconstientul revine , este deci un ciclu ! Este lesne de inteles incotro ne indreptam, daca actul constient creaza in perioada subconstientului lucruri neobisnuite chiar pt o perioada scurta , cum ar reactiona actul subcontientului asupra constientului in timpul sau. Evident ar crea lucruri neobisnuite pentru perioada constienta.

 Asadar am aratat ca :

 Magia exista si se afla in potentialitate !

 Ea poate fi facuta prezenta in material cu ajutorul proceselor psiho-emotionale prin 2 etape - fizicalitate si gandirea constienta.

 Magia se exprima sub forma de ritual

 Magia reprezinta uniunea volatilului cu fixul - subcontientul cu constientul.

 Si inca un lucru important Magia se practica , iar practica necesita repetitie ! Cand exista un scop in care doriti sa folositi magia, practicati ritualul magic care rezoneaza cu dumneavoastra tinand cont de procesele emotionale!

1382961_747523331966945_3096451990179839

 

Astept pareri :)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Du-te si aplica la un institut de treburi paranormale sau magice. ( SUA, Russia ) Nu gasesti magicieni pe forum.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu asta imi ocup o parte din timp incercand sa ajut persoanele care sunt interesate de ocultism sau care adera la neo-paganism si pe parcurs sa mai invat si eu cate ceva. Exista si in Germania o facultate de parapsihologie dar eu totusi cred ca exista pe forum oameni interesati de acest lucru intr-un mod serios  ) 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu asta imi ocup o parte din timp incercand sa ajut persoanele care sunt interesate de ocultism sau care adera la neo-paganism si pe parcurs sa mai invat si eu cate ceva. Exista si in Germania o facultate de parapsihologie dar eu totusi cred ca exista pe forum oameni interesati de acest lucru intr-un mod serios  ) 

nu exista. in loc sa iluminezi lumea, mai bine ai sta cu alti magicieni si ati invata tehnici noi unul de la altul. e mult mai practic. e bine daca e si-n Germania. unde e? 

Editat de Ea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea mai sunt activi acum cei interesati de asta.

Dar o sa primesti feedbackuri, fara indoiala.

 

Am o intrebare : De ce este considerata gandirea o actiune? Asa reiese din ce ai zis mai sus, si nu numai la tine am intalnit acest concept. 

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gandirea nu este in sine considerata o actiune , ci actionezi pe baza gandirii  ,in articol am scris gandirea constienta urmata de fizicalitate = actiune , gandirea aici reprezinta vointa de a face un lucru , este esenta care sta la baza actiunii .

In viata de zi cu zi facem acest lucru la nivel subconstient , repetitiv si din reflex ; un exemplu banal ar fi ca nu trebuie sa ma gandesc ( sa imi dau seama ca ma gandesc, sa gandesc constient) ca trebuie sa duc mana pentru a ridica o cana cu apa , ci o fac instant  , dar vointa de a bea apa ramane factorul ce impinge la actiune 

Editat de mendax_ocultus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai spus asa:

 

Actiunea se produce in 2 feluri : prin gandire - gandire constienta si fizicalitate

 

De aici rezulta ca gandirea este o actiune.

 

Daca ai vrut sa spui ca exista doua etape sau doua componente ale gandirii, exprima-te mai bine.

Comunicarea cursiva este mama tuturor magiilor.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu asta imi ocup o parte din timp incercand sa ajut persoanele care sunt interesate de ocultism sau care adera la neo-paganism si pe parcurs sa  

Da  eu  sunt  interesat  de   paganism,  dar  ocultismul  nu  ma  intereseaza

Daca  vrei  sa  vorbim   despre   paganism  orican   ,cu  placere

Editat de Egipteanu
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Concluzia ta este gresita pentru ca rezulta actiunea este combinatia a celor 2 Aseneth , este corect ce am spus , pentru ca ,gandirea este parte din actiune  .Vezi diferenta dintre este parte si este ...


Eu consider ca ocultismul si paganismul au multe in comun si se completeaza unul cu celalalt, daca paganismul este o religie , ocultismul este un know how al conceptelor pagane. Dar depinde de fiecare cum vede el acest lucru. Eu cand ma refer de exemplu la paganism consider ca trebuie sa fac o distinctie intre modul " bisericesc " de a vedea lucrurile si a nu confunda un concept cu o persoana , o entitate , asadar zeul pentru mine reprezinta ceva, el nu exista ca persoana undeva , candva .. de exemplu cand spun ca venerez pe Venus/ Afrodita venerez conceptul de iubire, de atragere sexuala , de frumusete samd sau daca venerez pe Mercur nu venerez o statuie sau o anume entitate numita Mercur ci inteligenta "divina" , cele mai inalte forme spirituale samd. ( spre deosebire de Atena care reprezinta intelepciunea si inteligenta umana in material ) ...  Astfel orice nume de zeu guverneaza anumite lucruri si concepte ; de asemenea exista multe dovezi in acest sens din antichitate si arata ca preotii/hierofantii intelegeau acest lucru si nu judecau simplist/pueril asupra religiei politeiste. 

Insusi cuvantul mag, inseamna preot al focului , foc inseamna spirit in conceptia antica mesopotamiana /  babiloniana . ( de unde si expresia te incingi ca focul -  ai spiritul aprins /adica  esti agitat )

 

Un alt cuvant despre care vreau sa vorbesc este acela de pagan . Acest cuvant a fost introdus gresit in dex-ul multor popoare de catre biserica .

Acest cuvant pagan , inseamna defapt om de la tara, taran , pentru ca cei care au fost ultimii rezistand crestinismului erau persoanele din provincie , din mediul rural care nu vroiau sa renunta la vechile valori si obiceiuri. Crestinismul s-a raspundit printre patricieni /nobilime in Roma iar apoi in alte orase , o strategie logica de altfel. Daca vreti sa aprofundati subiectul toate acestea le gasiti in cartea lui Edward Gibbon - Declinul Imperiului Roman. Conotatia acestui cuvant iata capata alte sensuri si anume , citez din dex  :

 

PĂGẤN, -Ă, păgâni, -e, s. m. și f.adj. 1. S. m. și f. Persoană care se închină zeilor sau idolilor; idolatru; p. ext. nume dat de creștini celor care sunt de altă religie; p. restr. turc, mahomedan. 2. S. m. și f. Nume dat de creștini persoanelor care nu au nicio religie, care nu cred în Dumnezeu sau care nu au primit botezul; ateu. 3. Adj. Care aparține cultului idolilor sau zeilor; p. restr. turcesc. 4. S. m. și f. Persoană care se abate de la dogmele religiei (creștine); eretic. 5. S. m. și f. Fig. Om rău la suflet, crud, nemilos. ♦ Adj. Pătimaș, sălbatic, cumplit 

 

 

astfel si in limba romana , sensul acestui cuvant este gresit inteles . Desigur, persoanele compentente in materie de lingvistica si etimologia cuvintelor stiu sensul acestui cuvant .

Editat de mendax_ocultus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×