Sari la conținut
Forum Roportal
mrtopologescu

probema - infectie?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ma numesc Maria, am 35 ani si n-am avut curaj sa va scriu pana acum, desi urmaresc forumul de ceva vreme. Doar ca acum am o mica-mare problema si tare as avea nevoie de un sfat avizat, ma gandeam ca poate ma puteti ajuta… In urma cu o saptamana am fost la o petrecere cu niste prieteni si am stat seara pe terasa in haine subtiri… Inutil sa va spun ca m-am pricopsit cu ditamai cistita. Am inceput acum 3 zile tratamentul cu antibiotic si, de parca nu erau de ajuns usturimile alea insuportabile, ce sa vezi? M-am ales si cu o iritatie (cu mancarimea de rigoare) si am si niste scurgeri tare neplacute…. Mai am de luat antibiotic si nu vreau sa intrerup tratamentul, dar pe de alta parte simt ca innebunesc de la problemele intime. Va rog, ajutati-ma si pe mine cu un sfat in caz ca v-ati confruntat cu o asemenea situatie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Posibil sa ai candidoza, de aceea sfatul meu este sa mergi la medic.

 

 

Ca informare generala:

 

Candida (sau Candida Albicans) este o micoza care traieste in intestinul uman. Face parte din flora intestinala si toata lumea are in corp, intr-o proportie redusa, candida, alaturi de multe alte bacterii, care se mentin in echilibru unele pe altele. Cand in corp se produc anumite dezechilibre, micoza poate deveni infectioasa, provocand candidoza.

Cauzele care duc la aparitia candidozei

539117m.gif?ts=1204729307Una dintre ele o reprezinta excesul de antibiotic, care distruge atat bacteriile daunatoare, cat si bacteriile inofensive. Acest lucru permite candidei sa se multiplice.
539117m.gif?ts=1204729307 Consumul necontrolat de anumite alimente si lipsa altora (dezechilibru alimentar) are acelasi efect.
539117m.gif?ts=1204729307 Cum micoza are ca mediu propice de dezvoltare unul acid (cu PH redus), sarcina, pe parcursul careia se secreta substante acide, pare sa favorizeze si ea infectia.
539117m.gif?ts=1204729307 Stresul poate influenta aparitia unor dezechilibre care duc la candidoza, cand organismul are imunitatea scazuta.
539117m.gif?ts=1204729307 Imediat dupa menstruatie, cand organismul a pierdut fier si calciu, fiind mai slabit, lupta mai greu impotriva inmultirii candidei.
539117m.gif?ts=1204729307 S-a constatat ca apare mai frecvent dupa menopauza.
539117m.gif?ts=1204729307 Consumul de steroizi, anticonceptionale si alte medicamente pe baza de hormoni poate influenta procesele chimice din corp.
539117m.gif?ts=1204729307 Raspandirea sporilor se poate face si prin toaletele publice.

 

Simptome

Marea majoritate a femeilor au macar o data in viata candidoza. Din pacate, este o infectie foarte raspandita in prezent, iar cea mai frecventa este cea vaginala. Cele mai frecvente simptome in cazul candidozei vaginale sunt: senzatii de arsura si mancarime pe vulva si in zonele din jur, secretie alb-galbena, cu o consistenta mai groasa, branzoasa, posibila usturime la urinare sau, uneori, in cazul contactului sexual. Barbatii sunt extrem de rar infectati si se manifesta ca o iritatie puternica pe penis, ce cauzeaza mancarimi. Sunt rare cazurile in care candidoza se transmite pe cale sexuala.

 

Tratament

In general, se prescrie fie tratament intravaginal (ovule), fie crema (care se aplica oral, intravaginal sau local, in functie de tipul de infectie) sau tratament oral (pastile).

 

Sursa: http://www.eva.ro/sanatate/ginecologie/candidoza-cauze-si-remedii-articol-5080.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×