Sari la conținut
Forum Roportal
El`luchador

Trebuie sa-mi concediez sau nu prietenul?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum doi ani, i-am facut o mare favoare unui prieten ajutandul-l sa se angajeze la firma unde lucrez eu, eu avand experienta am promovat si el a intrat in subordinea mea toti colegii se supun mai putin el, a facut doua gresel mari: una promitand ca va venii sa munceasca intr-o zi libera neajungand in acea zi si adoua era sa am probleme marii cu un client deoarece nu raspundea la telefon pentru anumite informatii, date. evident ca am avut discutii si nu a confirmat ca da semne sa se schimbe. 

Singurul motiv pentru care ai promovat era ca ai experienta?

Prietenul tau nu te-a ajutat cu nimic in acest sens?

 

Despre nevenitul la munca in weekend, hai sa facem o reconstituire, pe baza spuselor tale:

 

- Fratie, am de predat lucrarea aia pana miercuri, si am si nunta, nu am cum sa ma ocup, ma ajuti tu?

- Nu pot mai, am si eu treburi de facut, nu m-a facut mama lipit de serviciu.

- Haide mai, nu ma lasa la greu, nici eu nu te-am uitat cand aveai nevoie...

- Nu stiu ce sa zic...

- Esti singurul care ma poate salva acum... nu am pe cine sa ma bazez

- Bine mai, hai ca vin...

 

Mna, promisiunile si declaratiile facute sub presiune, indiferent de ce natura, nu sunt valabile.

Iar tu invoci motive personale, cum ca te duceai la o nunta si ca respectivul e prietenul tau, dar vrei sa il tratezi pe el dpdv profesional.\

Victimo!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

e primul, cum am zis mai sus. al 2-lea e ala cu neraspunsul la tlf. la al 3-lea e concediat

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

de cand lipsa neanuntata de la munca nu e motiv de concediere?

 

Daca tipa si-a ridicat fusta, normal ca nu a rezistat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, de multe ori nu-mi raspunde sau imi raspunde tarziu, e obisnuinta, imi stiu cat de cat clientii si stadiul proiectelor dar a fost un caz in care chiar aveam nevoie de date precise, date noi de la el si ciuciu primite. De ce nu pot sa-i dau avertisment in scris? o sa fie concediat imediat pentru ca el la firma e o persoana in plus tinuta de mine. si daca fac asta evident ca prietenia asta scade pentru ca nu l-am acoperit. Aseneth, creezi dialoguri imaginare, o presiune e atunci cand ii spui "vii maine la munca ori else", nu a fost nici decum asa. 

Editat de El`luchador

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E motiv de avertisment.

 

Nici macar.

Atata timp cat a fost chemat de UN COLEG sa il ajute, sa stea in locul lui, pt ca colegul trebuia sa ajunga la gatitul miresei, poate merge un averisment cu degetul spre obraz... Altfel... omul era in timpul lui liber, nu era obligat sa vina la munca

Deci, care lipsa de la job? Pt ce concediere?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 Aseneth, creezi dialoguri imaginare, nu a fost nici o presiune e atunci cand ii spui "vii maine la munca ori else", nu a fost nici decum asa.

 

Da, era imaginar, dar cand tu invoci ca aveai nunta si cu atat mai mult aveai nevoie ca el sa vina la servici, asta nu e imaginar si nu e profesional. E romanism.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, de multe ori nu-mi raspunde sau imi raspunde tarziu, e obisnuinta, imi stiu cat de cat clientii si stadiul proiectelor dar a fost un caz in care chiar aveam nevoie de date precise, date noi de la el si ciuciu primite. De ce nu pot sa-i dau avertisment in scris? o sa fie concediat imediat pentru ca el la firma e o persoana in plus tinuta de mine. si daca fac asta evident ca prietenia asta scade pentru ca nu l-am acoperit. Aseneth, creezi dialoguri imaginare, o presiune e atunci cand ii spui "vii maine la munca ori else", nu a fost nici decum asa. 

 

Eu am impresia ca tu esti foarte suparat pe traba cu nunta, si mai putin pe faptul ca nu respunde mereu la telefon. Corect? Ca doar nu e prima oara cand nu raspunde la telefon, dar e prima data cand nu iti intoarce 'favorul'.

 

Tu, stiind ca in ziua aceea ai alte prioritati, de ce nu ti-ai luat liber?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu l-am facut sa se simta asa, discut cu toti de la egal la egal. Era o treaba foarte urgenta, puteam dar nu era de preferat, seful meu avea cuvantul meu pentru ca si eu aveam la randul meu cuvantul lui, deci o sa si primeasca bani pentru ziua chiulita.

 

Eu am impresia ca tu esti foarte suparat pe traba cu nunta, si mai putin pe faptul ca nu respunde mereu la telefon. Corect? Ca doar nu e prima oara cand nu raspunde la telefon, dar e prima data cand nu iti intoarce 'favorul'.

 

Intr-un fel, dar e si o persoana neproductiva, deci motive serioase sunt. Nu o sa-i mai permit abateri si o sa-i spun ce se poate intampla daca nu-si face munca pentru care e platit. O sa ma consult serios cu ceilalti colegi.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×