Sari la conținut
Forum Roportal
El`luchador

Trebuie sa-mi concediez sau nu prietenul?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum doi ani, i-am facut o mare favoare unui prieten ajutandul-l sa se angajeze la firma unde lucrez eu, eu avand experienta am promovat si el a intrat in subordinea mea toti colegii se supun mai putin el, a facut doua gresel mari: una promitand ca va venii sa munceasca intr-o zi libera neajungand in acea zi si adoua era sa am probleme marii cu un client deoarece nu raspundea la telefon pentru anumite informatii, date. evident ca am avut discutii si nu a confirmat ca da semne sa se schimbe. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Invatare de minte sa mai faci favoruri din astea legate de loc de munca la prieteni sau cunostinte.

Daca tu esti cel responsabil de angajari si concedieri, da, concediaza-l daca nu e competent la locul de munca. O sa-ti afecteze prietenia cu el, presupun, dar asta este. 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chestiile astea mereu afecteaza prieteniile, daca le iei la modul agresiv. Am fost in situatia ta... Am vorbit cu prietenii, ca eu am facut de doua ori aceeasi greseala. Si cand am vazut ca nu se poate, le-am zis "mah, daca nu poti, trebuie sa imi spui, ca te incurci si pe tine, si pe mine si pe restul lumii. Nu e nicio suparare, dar lucrurile nu merg asa. Ori poti, si totul e ok, ori daca nu, cauta ceva mai potrivit pentru tine". De la momentul ala, desi am continuat sa fim prieteni, in viata privata, si la munca am continuat sa ne purtam ca prietenii, pe partea profesionala fiecare a stiut ca vor fi consecinte pentru faptele lor, si ca eu nu ii voi acoperi. Rezolvarea a fost ca si-au gasit ceva mai potrivit lor... adica sa nu mai lucreze in acelasi loc cu mine si sa imi faca probleme.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

plantatie, corporatie, la cub sau pe santier; conteaza? am oameni pentru care sunt responsabil cand se intampla ceva. am scris "mare favor" pentru ca atunci cand l-am ajutat sa se angajeze, firma nu facea angajari, si acum suntem cu un om in plus, pe pielea mea. daca ii fac referat nu o sa-i pice deloc bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu este asa usor sa concediezi un angajat, indifierent ce iti este el extrajob. Totusi, ca om responsabil ce ce esti, trebuie sa iei masurile aferente. Daca el nu tine cont de "pielea ta", si nici de a lui, tie de ce ti-ar pasa de el? Trateaza-l ca pe un angajat care nu isi face treaba si lucrurile se vor simplifica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Astea-s greseli mari ? Ca nu a venit la munca intr-o zi libera si ca nu ti-a raspuns la telefon ? Cum sa concediezi pe cineva pentru asa ceva mai ales cand ti-e prieten ?

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu puteam sa chem pe altcineva, i-am spus cu o zi inainte si mi-a confirmat ca vine, l-am mai intrebat o data pe chat si mi-a spus si acolo ca vine; nu a venit, ma lasat pe mine sa rezolv problemele care tineau si de el. In ziua respectiva trebuia sa ma pergatesc si de nunta deci aveam nevoie serioasa de un coleg sa ma ajute. Trebuia sa-mi spuna ca nu vine si ma pregateam altfel pentru ziua respectiva (trezit mai de dimineata, ordinea lucrurilor facute dupa importanta ..etc). El era implicat direct cu clientul, el a avut mai mult contact cu clientul respectiv, era in timpul programului, nu era in pauza de masa, l-am sunat o ora incontinuu nici dupa sedinta nu m-a sunat, m-am dus orb la sedinta. Are si alte abateri; intarzie, pauze mari..

Editat de El`luchador

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Te duci frumos la el acasa cu o sticla de vin si il intrebi de ce te pune in situatii de genul.

Cu ce i-ai gresit, intreaba-l.

E adult si trebuie sa fie responsabil, altfel te va pune in situatia ca sefii de mai sus sa te preseze sa-l taxezi.la salariu, de ex.

Ii repeti ca tii la el, e prietenul tau..si ca te simti intre cutit si nicovala.

Dar tu esti responsabil pt toata echipa si ar fi nasol sa va acuze ceilalti ca tu ii tii lui partea nejustificat si repetat.

El cum s-ar simti in locul tau?

 

App, scuze macar ai primit? Daca nu, ii explici ca asta nu ti-a picat deloc bine, de la obraz la obraz.

Sa nu se supere, ci sa se responsabilizeze..ca nu ii esti prieten ca sa il sfatuiesti de rau sau sa il vezi ca se baga la fund, fara sa faci nimic.

 

Scurt si fara joc de glezne. Atentie la ton. Concentreaza-te pe posibilele viitoare consecinte ale neseriozitatii lui, fara amenintari.

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu si-a cerut scuze si nu vede gravitatea lucrurilor, am avut o discutie prin care spunea "sunt suparacios ca un copil de 12 ani" "si el ar trebui sa fie suparat pe toti prietenii" comparatie anormala deoarece el e singurul prieten cu care am deaface profesional. El nu-mi creaza probleme eu "cred" ca el imi creaza probleme, cand i-am explicat ca nu cred ci ca asa este si ca poate duce la penalitati din salariu, a dus discutia spre intrebari retorice "eu traiesc pe banii tai?" o tot trimite in directia personala. O sa ma consult cu restul colegilor si o sa vad cum rezolv problema. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum doi ani, i-am facut o mare favoare unui prieten ajutandul-l sa se angajeze la firma unde lucrez eu, eu avand experienta am promovat si el a intrat in subordinea mea toti colegii se supun mai putin el, a facut doua gresel mari: una promitand ca va venii sa munceasca intr-o zi libera neajungand in acea zi si adoua era sa am probleme marii cu un client deoarece nu raspundea la telefon pentru anumite informatii, date. evident ca am avut discutii si nu a confirmat ca da semne sa se schimbe. 

 

exista si posibilitatea unui avertisment scris. nu stiu daca e la fel legea in romania, dar poti afla. la al 3-lea se concediaza, primul era pt ca nu s-a prezentat la munca (si-a asumat raspunderea ca munceste si nu a venit, e avertisment), al 2-lea pt ca nu a raspuns la tlf. Daca nu a raspuns in timpul liber nu ai voie sa ii dai avertisment scris, e valabil numai daca nu a raspuns la tlf in timpul orelor de munca.

 

f simplu si frumos te interesezi cum se scrie un asemenea avertisment si i-l dai. poate intelege seriozitatea situatiei si isi baga mintile in cap. eu in locul tau as scrie asemenea avertisment si i-as da o sansa sa-si 'revina' la normal, daca refuza nu m-as simti vinovata sa-l concediez.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×